در این مقاله قصد داریم به ساب ژانر کمدی سیاه بپردازیم. البته پیش از شروع باید مفهوم ژانر را بیان کنیم. حتماً بارها و بارها نام ژانر را شنیده‌اید. ژانر نوعی دسته بندی است برای خط روایی داستان‌ فیلم‌ها. برای مثال ژانر کمدی را با اکشن مقایسه کنید. هر یک اِلمان‌هایی خاص خود دارند. این المان‌ها می‌توانند با هم ترکیب شوند و فیلم‌هایی با چند ژانر تولید کنند. مانند فیلم‌های کمدی ماجراجویی یا کمدی درام و…

با همه این اوصاف ژانرها نیز درون خود تقسیم بندی‌هایی دارند. به این تقسیم بندی‌ها اصطلاحاً ساب ژانر می‌گویند. ساب ژانرها با داشتن ویژگی‌های اصلی ژانر خود، ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری نیز دارند که آن‌ها را از سایر ساب ژانرها متمایز می‌کند. باری ساب ژانر کمدی سیاه یکی از ساب ژانرهای ژانرِ کمدی است. برای بررسی بیشتر این موضوع با ما همراه باشید.

ژانر کمدی چیست و چه ساب ژانرهایی دارد؟

ژانر کمدی همان طور که از اسمش مشخص است، ژانری‌ست مملو از شوخی‌های گفتاری یا حرکتی. اصولاً هر فیلمی که هدفش خنداندن مخاطب باشد کمدی‌ست. البته نباید سرسری با این ژانر مواجه شد و تنها یک شوخی دانستش. ژانر کمدی در عین خنده به عمیق‌ترین مفاهیم انسانی می‌پردازد. کمدی به دلیل ماهیت دوستانه‌اش به درون جامعه نفوذ کرده عمیق‌ترین انتقادها را می‌کند. البته این روزها بسیاری از فیلم‌های کمدی سخیف باعث بدنامی این ژانر شده‌اند امّا باید توجه کرد که همه ژانرها فیلم بد و خوب دارند. تنها تفاوت در این است که فیلم‌های سخیف در ژانر کمدی برعکس سایر ژانرها دیده می‌‌شود!

از ساب ژانرهای کمدی می‌توان به پارودی، اسلپ استیک، فارس، موقعیت، سیاه و… اشاره کرد. از بین تمامی ساب ژانرهای ذکر شده این روزها کمدی سیاه محبوب‌تر است. کمدی سیاه با تلخی‌ای که دارد مفاهیمی که شاید کسی جرئت بحث درباره آن ها را ندارد به چالش می‌کشد. با ما در معرفی ساب ژانر کمدی سیاه همراه باشید.

کمدی سیاه چیست؟

این واژه دو جز دارد. یکی کمدی که می‌دانیم چیست و دیگری واژه سیاه. حال پرسش اصلی این است که چرا به این دسته از فیلم‌ها سیاه می‌گویند. دلیل ساده‌ای دارد! زیرا این فیلم‌ها با موضوعاتی که در جامعه تابو است سر و کار دارند! موضوعاتی نظیر قتل، خشونت، جنگ، مواد مخدر و موضوعاتی از این قبیل.

باری مواجهه این دسته از فیلم‌ها با تابو مستند گونه و خشک نیست. این گروه از فیلم‌ها صرفاً برای بد گفتن از این تابوها نیامده‌اند و در عوض با آن‌ها شوخی هم می‌کنند! به هر حال تماشای این گونه از فیلم‌ها برای نازک‌دلان دردناک است.

این فیلم‌ها با هدف شوکه کردن مخاطب ساخته می‌شوند. آن‌ها قصد دارند که به مخاطب چیزی جدا از آن کلیشه‌های همیشگی سینما نشان دهند. آن‌ها موضوعات بکرتری دارند و به دنبال فرم روایی تازه‌ای می‌گردند. هدف ساب ژانر کمدی سیاه انتقاد است. هنرمندانی که این گونه فیلم‌ها را می‌سازند سعی دارند که مخاطب را به اندیشیدن وادارند؛ البته اندیشیدن به مسائلی که در حالت عادی از فکر کردن به آن‌ها فراری‌اند!

از مؤلفه‌های اصلی ساب ژانر کمدی سیاه می‌توان به نژاد پرستی، فساد سیاسی، جنگ، ترور، موادهای مخدر، مرگ و قحطی اشاره کرد. این نوع فیلم‌ها از چیزهایی می‌گویند که در حالت طبیعی صحبت از آن‌ها مشکل است.

پرتقال کوکی

این فیلم‌ها با هدف شوکه کردن مخاطب ساخته می‌شوند.

معرفی چند فیلم کمدی سیاه

تاریخ سینما پر است از فیلم‌هایی با ساب ژانر کمدی سیاه. ما در این بخش تنها به معرفی چند مورد خاص بسنده خواهیم کرد. یکی از معروف‌ترین فیلم‌های این ساب ژانر دکتر استرنج لاو است. این فیلم با تمرکز بر روی جنون سیاستمداران در جنگ سرد، تصویر هراسناکی را از آن دوران در قالب کمدی به نمایش می‌گذارد.

فیلم دیگر جوجو ربیت است. این فیلم نیز به وقایع زندگی پسرکی به نام جوجو در جنگ جهانی دوم می‌پردازد. فیلم دیگر این ساب ژانر عامه پسند ساخته کوئنتین تارانتینو است. این فیلم به موضوعات قتل و گنگستری می‌پردازد.

عامه پسند

عامه پسند نمونه کمدی سیاه

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی ژانر، مفهوم ساب ژانر را توضیح دهیم. پس از تبیین ساب ژانر به ژانر کمدی پرداختیم و چندی از ساب ژانرهایش را نوشتیم. در ادامه نیز به صورت مبسوط‌تری به ساب ژانر کمدی سیاه پرداختیم و پس از توضیحات، چند فیلم را معرفی کردیم. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.