ریس ویترسپون

ریس ویترسپون متولد بیست و دوم مارس 1976 در نیواورلئانز، بازیگر آمریکایی است. او برای بازی در اثر قانونا بلوند مشهور شد که در آن در نقش وکیل بلوند “ال وودز” ظاهر شده بود. بعدها ویترسپون کارنامه ی درخشانی را با بازی در فیلم Walk the line برای خود ایجاد کرد. او که در این فیلم در نقش جون کارتر ظاهر شده بود، موفق شد تا جایزه ی اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن، جایزه ی گولدن گلوب برای بهترین بازیگر نقش اول زن و همین طور جایزه ی BAFTA را برای زیرگروه بهترین بازیگر نقش اول زن به دست آورد و حسابی بدرخشد. او طیف گسترده ای از نقش ها را پذیرفته و بازی کرده است از کمدی تا درام های جنایی.

ریس ویترسپون

ریس ویترسپون

دوران کودکی ریس ویترسپون

والدین او کارمندان حوزه ی سلامت بودند. مادر این بازیگر که  بتی ریس ویترسپون نام داشت، دکتری تخصصی خود را در رشته ی پرستاری کودکان به دست آورد. پدر خانواده جان ویترسپون یک کلنل بود. جان پدر ریس، هنوز هم کار می کند. ویترسپون ابتدایی ترین سال های زندگی اش را به همراه خانواده در آلمان در شهر ویزبادن سپری کرد. در آن شهر جان برای سیستم نظامی کار می کرد. زمانی که خانواده به آمریکا بازگشت، در تنسی ساکن شد جایی که ریس توانست به مدرسه هاردینگ آکادمی برود. او همچنین از مدرسه ی پرپرستیژ و فاخر Harpeth Hall School فارغ التحصیل شد که مدرسه ای کاملا دخترانه بود.

مانند بسیاری از بچه ها در سنین پایین، ریس ویترسپون، به این نتیجه رسید که می خواهد در زمینه ی کاری والدین اش فعالیت کند و دکتر شود. اما این تصمیم بعدها ناگهان تغییر کرد. اولین تجربه ی ریس ویترسپون در برابر دوربین، هنگامی بود که هفت ساله شده بود و از او برای بازی در تبلیغات یک مغازه ی گل فروشی دعوت کردند. پس از آن، ریس در کلاس های آموزش بازیگری ثبت نام کرد.

آیا سریال دوستان را دیده اید که از سال 1994 تا 2004 و در ده فصل ساخته شد؟ ریس ویترسپون در آن سریال در نقش خواهر ریچل گرین بازی کرده بود (بازیگر مهمان) و همبازی جنیفر آنیستون شده بود. همکاری با انیستون در سال های اخیر در سریال the morning show تکرار شد. از سایر آثار ریس ویترسپون، می توان به موارد رو به رو اشاره کرد: دروغ های کوچک بزرگ، وحشی، آب برای فیل ها، چهار کریسمس، اهمیت ارنست بودن، قانونا بلوند و روانی آمریکایی.