ریدلی اسکات
21
دسامبر

ریدلی اسکات

ریدلی اسکات از کارگردانان برجسته و شناخته شده ی انگلیسی است. تا کنون بسیاری از آثار او توسط منتقدان تحسین شده است. ریدلی اسکات در روز سی ام نوامبر سال 1937 در انگلستان متولد شد. او اکنون هشتاد و یک سال دارد. علاوه بر کارگردانی سینما، ریدلی اسکات در زمینه ی تهیه کنندگی هم فعالیت می کند.

اسکات کارگردانی است که فیلم های او منجر به نگاشته شدن کتب مختلف و انتشار آن ها در سراسر دنیا شد. هم طرفداران ژانر فانتزی و هم طرفداران آثار فاخر تاریخی، با این کارگردان باهوش آشنا هستند و آثار او را دنبال کرده اند. ریدلی اسکات، کارگردانی است که توانست بین خواسته های مخاطبان هالیوود و ملزومات فیلم سازی در هالیوود و استانداردها و خواسته های خودش به تعادل و توازن برسد. برای همین بود که ریدلی اسکات در دوران حرفه ای کاری خود به یک اسطوره، افسانه و نمونه تبدیل شد.

در زمان کودکی،

خانواده ی ریدلی زندگی چندان باثباتی نداشتند از این جهت که مدام محل زندگی شان را تغییر می دادند. این تغییر مکان به دلیل شرایط خاص کاری پدر خانواده رخ می داد. نابغه ی آینده ی سینمای هالیوود در آلمان و ولز هم زندگی کرده بود. ریدلی اسکات سومین فرزند خانواده بود. برادر بزرگتر او، فرانک، به نیروی دریایی پیوست و برادر کوچک تر یعنی تونی هم کارگردان شد. ریدلی اسکات چنان حساس و عمیق بود که می توانست زیبایی های نهفته در روزمره ترین رویداد های زندگی را ببیند و تجربه کند.

ریدلی اسکات
ریدلی اسکات

وقتی ریدلی نه ساله شد، به هنرهای زیبا علاقه مند شد. از آنجا که پدر خانواده به هیچ عنوان تمایل نداشت دومین فرزندش وارد فعالیت های نظامی بشود، مشتاقانه او را در مدرسه ی هنری ثبت نام کرد و این سرآغازی بود برای کارگردان شدن ریدلی اسکات و همه ی موفقیت های بعدی که او در سینمای هالیوود به دست آورد. همان طور که می بینید، علایق دوران کودکی واقعا می توانند آینده ی افراد را جهت بدهند و آن ها در زمینه ی خاصی متمرکز گردانند.

از آثار برجسته ی ریدلی اسکات در سینما می توان به موارد روبه رو اشاره کرد:

دوئل گران (1977)، افسانه (1985)، کسی که مراقبم باشد (1987)، باران سیاه (1989)، تلما و لوئیس (1991)، جی. آی. جین (1997)، گلادیاتور (2000)، هانیبال (2001)، مردان چوب کبریت (2003)، پادشاهی بهشت (2005) و مریخی (2015).