رومن پولانسکی کارگردان
14
نوامبر

رومن پولانسکی

رومن پولانسکی

رومن پولانسکی متولد هجدهم آگوست 1933 در پاریس فرانسه کارگردان، بازیگر، تهیه کننده و فیلم نامه نویس مشهور هالیوود است. رومن پولانسکی دارای ریشه های فرانسوی-لهستانی است.

دوچرخه (1955)، قاتل (1957)، لامپ (1959)، وقتی فرشته ها می افتند (1959)، پستانداران (1961)،  چاقو در آب (1962)، رقص خون آشام ها (1967)، دفتر رویاهای ممنوعه (1972)، تس (1979)، دزدان دریایی (1986)، دروازه ی نهم (1999)، پیانیست (2002) و الیور توئیست (2005) برخی از آثار پولانسکی در مقام یک کارگردان هستند.

این کارگردان بزرگ دارای ریشه های یهودی می باشد. سه سال پس از تولد رومن پولانسکی کوچک، خانواده ی او که از مهاجران لهستانی یهودی بودند، به لهستان بازگشتند. جنگ جهانی دوم شروع شده بود و آلمان ها کشور را تسخیر کرده بودند و خانواده ی پولانسکی را با مشکلات عدیده ای مواجه شاخته بودند.

در این میان رومن موفق شد فرار کند و تا پایان حضور فاشیست ها در نزد خانواده ای لهستانی و در مزرعه ای دوردست زندگی کند. مادر این کارگردان بزرگ در اردوگاه آشویتس جان خود را از دست داد و پدرش موفق شد که زنده بماند. او پسرش را پیدا کرد و او را برای ادامه ی تحصیل به مدرسه ی فنی فرستاد.

اما رومن پولانسکی جوان برنامه های دیگری در سر داشت. او توسط دنیای فیلم سازی و تئاتر مسحور شده بود.

رومن پولانسکی کارگردان
رومن پولانسکی کارگردان

از نظر روابط، در ابتدا رومن پولانسکی در سال 1959 با بازیگری لهستانی به نام باربارا ازدواج کرد اما این رابطه تنها به مدت سه سال ادامه داشت. شش سال پس از این جدایی، زندگی شخصی پولانسکی تغییر کرده بود.

در حین فیلم برداری اولین اثر رنگی اش، با عشق جدید زندگی اش یعنی شارون تیت آشنا شد. شارون بازیگری آمریکایی بود. اما این ازدواج در کمال ناباوری و زمانی که تنها یک سال از آغاز آن می گذشت، پایان یافت. شارون که منتظر یه فرزند بود، توسط یک سری افراد فرقه گرا به قتل رسید و این پایان تراژیک این ازدواج بود.

رومن پولانسکی همچنین برای یک اقدام غیر انسانی سال ها تحت تعقیب پلیس بوده است و حتی برای این که از سلامت روان او مطمئن شوند، او را به مرکز روان پزشکی فرستادند اما قربانی این حادثه سرانجام اعلام کرد که مجرم (پولانسکی) را بخشیده است و نیازی به زندانی کردن او نیست.