روش های هدف گذاری

ما انسان­ ها ذاتا به دنبال هدف هستیم و از سرگردانی و بی هدفی گریزانیم. برای رسیدن به موفقیت در بازیگری یا هر کار دیگری، حتما باید هدف و برنامه داشته باشیم و روش های هدف گذاری را بدانیم. ما تازمانی که خود را در حال حرکت به سوی هدف و به دست آوردن چیزی نبینیم، احساس شادمانی نخواهیم کرد. داشتن یک هدف، آرزو یا رویا به تنهایی نمی ­تواند ما را به شادمانی برساند و باید روش ­های تحقق و رسیدن به اهداف را بدانیم. وقتی رویای خود را می نویسیم، تبدیل به هدف می­شود. وقتی هدف را به گام­های کوچک تقسیم می ­کنیم تبدیل به برنامه می ­شود. هنگامی که خود را متعهد به اجرای برنامه می ­کنیم و شروع به انجام کارهایی که ما در راستای هدفمان هست میکنیم آنگاه رویای ما به واقعیت تبدیل می­ شود.

آیا شانس عامل موفقیت است؟

خیلی از افراد به شانس به عنوان عامل مهم موفقیت معتقدند. اما باید بدانید شانس زمانی برای شخصی اتفاق میفتد که آمادگی و فرصت با هم رخ بدهند. شما فقط زمانی می توانید از هر فرصتی نهایت بهره را ببرید که از قبل برای موفقیت تان آماده باشید. شما با یادگیری روش های هدف گذاری می توانید آمادگی لازم برای استفاده از فرصت­ ها را در خود ایجاد کنید. البته این نکته هم بدانید که هر چه آمادگیتان بالا برود فرصت هایی که جذب می کنید بیشتر می شود و شما به موفقیت های بیشتری می رسید.

بررسی انواع هدف از نظر زمانی

 • اهداف کوتاه مدت: اهدافی که زمان رسیدن به آن ها زیر یک سال تخمین زده می شوند.مانند کاهش وزن 5 کیلویی طی 6 ماه
 • اهداف میان مدت: اهدافی که برای بازه زمانی بین یک تا سه سال تنظیم می­شوند مانند شروع رشته تحصیلی جدید یا یادگیری مهارتی تخصصی
 • اهداف بلند مدت: اهدافی که بالای سه یا چهار سال زمان میبرند، اهداف بلندمدت هستند مثل خرید خانه، تحصیلات تکمیلی، مهاجرت

ویژگی های هدف

 • هدف مثبت باشد.
 • قابل اندازه گيری باشد.
 • به نفع خود و جامعه باشد.
 • هدف قابل تقسیم به اهداف و گام های کوچکتر باشد.
 • مدون و مکتوب باشد
 • از تجارب انسان های موفق استفاده کنید
 • اهداف مهم و بزرگ خود را فاش نکنید
 • امکان مراقبت و نظارت بر مسیر فراهم باشد.
 • راه رسیدن به هدف قابل تصحیح و قابل انعطاف باشد.
 • دور کردن افکار منفی
ویژگی های هدف

ویژگی های هدف

مراحل تحقق هدف

ابتدا باید دقیقا مشخص کنید که در هر بخش از زندگیتان چه می خواهید؟ در قدم دوم باید اهداف را با جزئیات یادداشت کنید و برای آن ها مهلت زمانی تعیین کنید. بعد باید موانعی که برای رسیدن به هدف وجود دارد را شناسایی و مکتوب کنید. در گام بعدی دانش، اطلاعات و مهارت­هایی که برای رسیدن به هدف نیاز دارید شناسایی کنید و برای یادگیری آن ها برنامه ریزی کنید. افرادی که برای کمک و همفکری و همکاری به آن ها نیاز دارید را شناسایی کنید. لیستی از کارهایی که در مسیر رسیدن به هدف باید آن ها را انجام دهید تهیه کنید. این لیست را مرتب و اولویت بندی کنید. مهم ترین کار هر روز را انتخاب کنید و انجامش دهید. حتما خود را ملزم به رعایت نظم کنید. اهداف خود را با جزئیات مجسم کنید.

هدف گذاری به روش SMART

یکی از روش های هدف گذاری روش SMART است. طبق روش SMART هدف شما باید چندین ویژگی داشته باشد که مخفف و کوتاه شده ی این ویژگی ها کلمه SMART را شکل داده اند. این واژه‌ها عبارتند از:

Spesific به معنی مشخص : هدف باید مشخص و واضح باشد.

Measourable به معنی قابل اندازه گیری: معیار رسیدن شما به هدفتان باید قابل اندازه گیری باشد یعنی در هر روز بدانید کجا هستید و چقدر به هدف خود نزدیک شده اید.

Attainable  دست یافتنی: اهداف شما باید با شرایط و امکانات شما تناسب داشته باشد.

Realistic  واقع گرایانه: هدف باید از لحاظ منطقی امکان دستیابی به آن وجود داشته باشد.

Timely در محدوده زمانی مشخص : اگر محدوه زمانی مشخص تعیین نکنید ممکن است کارهای خود را مرتبط به تعویق بیندازید و دچار اهمال کاری شوید.