روش‌های تمرین بازیگری در منزل

در شرایط امروزی جامعه،با توجه به کمبود کلاس‌های حضوری،لازم است که هنرجویان این رشته،در خانه به تمرین مهارت‌های بازیگری بپردازند.در این مقاله به موضوع روش‌های تمرین بازیگری در منزل می‌پردازیم.

اگر می‌خواهید بازیگر خوبی شوید باید هرروز و در هر وقتی‌که پیدا می‌کنید این مهارت را تمرین کنید.با برنامه‌های منظم تمرینی پس از مدتی تغییر شگرفی در کار خود مشاهده می‌کنید.تغییراتی که در حرکات بدنتان،بیان و تنفستان به چشم می‌خورد.

انجام حرکات و تمرینات بدنی در منزل

هرروز زمانی را به ورزش اختصاص دهید.می‌توانید در منزل یا نزدیک‌ترین پارک منزلتان کمی بدوید و هوای تازه را تنفس کنید.مسافت منظمی را برای دویدن و ورزیده کردن اندام خود در نظر بگیرید.سعی کنید روزانه این مقدار را کمی بیشتر کنید.حرکات کششی را در منزل هم می‌توانید تمرین کنید.

تمرین رهاسازی ماهیچه ها هم تمرین دیگری است که می‌توانید در منزل انجام دهید.می‌توانید تمرین کنید که با ریتم مشخصی راه بروید،بدوید و حتی باهمان ریتم در جا بزنید.روی انگشتان پا یا پاشنه تمرین راه رفتن بکنید.به حالت ایستاده و دراز کشیده تمرینات کششی را انجام دهید.دست‌ها را باهم بالای سر ببرید.باهم پایین آورید.

از یوگا غافل نشوید.با انجام حرکات یوگا هم می‌توانید تمرین تمرکز کنید و هم اندامتان را ورزیده‌تر کنید.سعی کنید هم‌زمان با حرکات یوگا تمرینات تنفس صحیح را انجام دهید.

می‌توانید هم‌زمان با حرکات ورزشی،برخی دیالوگ‌ها را تمرین کنید.حتماً دیالوگ‌های زیادی را سراغ دارد که دیالوگ‌های معروف هستند.حتی ممکن است خودتان به برخی نقش‌ها و دیالوگ‌ها علاقه‌مند باشید.آن‌ها را بنویسید و حین تمرینات ورزشی تمرین کنید.

ورزیده کردن بیان مانند ورزیده کردن اندام‌ها در عرصه بازیگری اهمیت زیادی دارد.تمرینات حروف الفبا به همراه مصوت‌ها می‌تواند فن بیان شمارا قوی‌تر کند.می‌توانید صدای خودتان را ضبط کنید و چند بار گوش دهید.بدین ترتیب می‌توانید اشکالات خود را پیدا و اصلاح کنید.

سعی کنید تنفس صحیح و عمیق را تمرین کنید.این تمرین برای کسی که قصد خوانندگی دارد تمرین بسیار مهمی است.شش‌های شما باید ظرفیتش زیاد شود.گاهی لازم است برای اجرای یک صحنه بخواهید یک‌نفس صحبت کنید یا حتی آواز بخوانید.بازیگری در کارش توانمند است که قادر باشد تمام خواسته‌های کارگردان را به‌خوبی اجرا نماید.همان‌طور که در بالا ذکر شد تمرینات یوگا و به همراه آن تمرینات تنفسی بسیار مفید است.

روی میمیک صورت خود در موقعیت‌های مختلف تمرین کنید.حرکات تمرینی مخصوص چشم،لب،چانه،بینی،دهان،گوش و پیشانی را تمرین کنید.سعی کنید جلوی آینه بروید و حرکاتتان را تمرین کنید.فیلم‌برداری از حرکات خودتان هم می‌تواند به شما کمک کند.به‌عنوان نمونه لب‌هایتان را غنچه یا مانند ماهی حرکت دهید.دهانتان را باز و بسته کنید و صداهای مختلف را تمرین کنید.بینی خود را مانند هنگام بو کردن تمرین دهید.بینی خود را چپ و راست کنید و پره‌های بینی را منقبض کنید.تمرین این حرکات جلوی آینه یا ضبط کردن آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند اشکالات و حرکات نامتقارن و نازیبای خود را کشف و اصلاح کنید.

فیلم ببینید

این نکته برای تمرین بازیگری بسیار اهمیت دارد.فیلم‌های موفق را با یک برنامه منظم ببینید.دیالوگ‌هایشان و حرکاتشان را تمرین کنید.خودتان را مانند بازیگر حرکت دهید و دیالوگش را تکرار کنید.این‌قدر این کار را انجام دهید که خودتان مطمئن شوید همان کار را انجام دادید.حتی می‌توانید سعی کنید از بازیگر بهتر بازی کنید.

بازیگری

بازیگری

سعی کنید حس‌های مختلف را تمرین کنید.کمی دیوانه شوید،کمی شادمان باشید.موقعیت‌های مختلف را تصور و حرکات و گفتار احتمالی این نقش‌ها را در خلوت بازی کنید.یک‌بار جوانی باشید که کنکور قبول‌شده،یک‌بار مادری باشید که فرزندش را ازدست‌داده،بار دیگر هم همسری باشید که همسرش با او بدرفتاری می‌کند و یک‌بار هم دیوانه ای شوید که از قفس پریده!

وارد جامعه شوید.در حرکات مردم عادی دقت کنید.طرز صحبت فروشنده بوتیک شمال شهر با طرز صحبت عمده‌فروشی لباس بازار بزرگ خیلی تفاوت دارد.در این تفاوت‌ها دقیق شوید.از هم‌کلامی با مردم بازار و جامعه غافل نشوید.شاید روزی بخواهید نقش یک کارتن‌خواب را بازی کنید.بازیگران موفق همیشه نقش‌های شیک و شکیل بازی نمی‌کنند.یادتان نرود که نقش‌های خیلی منفی بیشتر از نقش‌های مثبت در ذهن ماندگار می‌شوند.

برای تمرین بازیگری و تبدیل‌شدن به یک بازیگر خوب،آموزشگاه بازیگری خوب و درجه یک را از یاد نبرید.اگر فرزند شما در بازیگری استعداد دارد,علاوه بر انجام تمرینات بازیگری در منزل باید در آموزشگاه مناسبی ثبت‌نام شود.

آموزشگاه پانیذ می‌تواند از فرزند شما یک ستاره بسازد.برای اطلاع از کلاس‌ها و نحوه برگزاری با ما تماس بگیرید.