روایت داستان

بخش مهمی از بازیگر بودن، نویسندگی یا کارگردانی شما است. این که بتوانید یک داستان را ماهرانه و بی نقص روایت کنید. در این مقاله می خواهیم مراحل و راهکارهای لازم برای یک روایت داستان خوب را ارائه دهیم.

1. دقیق باشید. اولین قدم برای داشتن یک روایت خوب داستانی این است که بدانید چه داستانی را می خواهید روایت کنید. دقیق باشید. بازیگران باید با نویسنده ی داستان گفتگو داشته باشند. باید با کارگردان و همه ی اعضای دیگر تیم صحبت کند و اطمینان حاصل کند که همه ی آن ها روی یک داستان واحد توافق دارند. اگر یک داستان مدام پرش دارد و از موضوع اصلی انحراف پیدا می کند، مخاطبان زده خواهند شد.

بنابراین داستان خوب خود را انتخاب کنید و به روایت همان یک داستان پایبند بمانید. همواره به یاد داشته باشید که شما داستان را برای دیگران تعریف می کنید و می خواهید آن ها را راضی نگه دارید. شما می خواهید که مخاطبان تان بخندند یا گریه کنند و یا اگر خوش شانس باشید ترکیبی از هر دو را در آن ها برانگیزید. حتما اطمینان حاصل کنید که برای این منظور داستان مناسبی را برای مخاطبان خود انتخاب کرده اید. هیچ دلیل و فایده ای ندارد شما داستانی را روایت کنید که کسی به آن گوش نمی کند!

"<yoastmark

دومین مورد از نکات روایت داستان خوب

2. توجه با ساختار. داستان های خوب، دارای یک آغاز، تنه ی اصلی و پایان بندی هستند. ساختار کمک می کند مخاطبان داستان را به خوبی دنبال کنند و رشته ی کلام شما را از دست ندهند. به دلیل این که یک داستان دارای ساختاربندی خوب، تنش و ضربه را در لحظه ی اوج داستان به مخاطب وارد می کند. یک آغاز خوب داستانی، با معرفی و شخصیت پردازی کاراکترهایش مشخص می شود. آن ها که هستند؟ چه می کنند و چه می خواهند؟

3. تضاد و تنش. تنش مهم ترین بخش از روایت داستانهای خوب است. تنش وقتی ایجاد می شود که قهرمان داستان شما با یک چالش یا مشکل رو به رو می شود. تنش لازم است تا داستان جذاب شود، تا قهرمان برای رسیدن به آن چه که می خواهد تلاش کند.

4. به جزئیات بها بدهید. داستان خود را با ارائه جزئیات کافی جذاب کنید و توجه مخاطبان تان را جلب نمایید. همه ی مکان ها و کاراکترهای داستان باید با جزئیات کاملا توصیف شوند. اما در همان زمان، باهوش باشید و اجازه ندهید که اطناب  و درازگویی کیفیت کار تان را پایین بیاورد.