ذهن زیبا محصول 2001
12
فوریه

ذهن زیبا محصول سال 2001

ذهن زیبا به کارگردانی ران هاوارد، درامی است که به بررسی زندگی ریاضیدان بزرگ جان نش می پردازد. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام به قلم سیلویا نسار ساخته شده است که رمان در سال 1998 نوشته شده بود.

بازیگران فیلم عبارت اند از : راسل کرو در نقش جان نش (شما می توانید در یکی از مقالات همین سایت با راسل کرو بیش تر آشنا شوید)، جنیفر کانلی در نقش همسر ریاضیدان بزرگ، اد هریس در نقش ویلیام، پل بتانی، جاش لوکاس، ادم گولدبرگ، آنتونی رپ، ویوین کاردون، کریستوفر پلامر و جیسون گری-استنفورد. تهیه کنندگان فیلم برایان گریزر و ران هاوارد می باشند. آکیوا گولدزمن رمان را به فیلم نامه تبدیل کرد. مدت زمان فیلم 135 دقیقه است. هزینه ی ساخت فیلم 58 میلیون دلار و فروش گیشه برای آن 313 میلیون دلار بود.

و اما بپردازیم به داستان و پیرنگ فیلم.

اول از همه پیشنهاد برخی از منتقدین این است که قبل از دیدن فیلم، بهتر است تماشاگر، کم ترین اطلاعاتی از آن نداشته باشد. بنابراین اگر ذهن زیبا را تا کنون ندیده اید، لطفا این مقاله را نخوانید! ذهن زیبا در کل فیلم سنگینی است. دلیل آن روانشناختی بودن پیرنگ و وجود کاراکترهای غیرواقعی و بیماری روانی شدید (اسکیزوفرنیای پارانوئیدی) شخصیت اصلی یعنی جان نش است.

ذهن زیبا محصول 2001
ذهن زیبا محصول 2001

تا بیش از نیمی از زمان فیلم، ذهنیات جان نش است که واقعیت های فیلم را می سازد و زمانی که شما متوجه این موضوع می شوید، به شدت رکب می خورید! گویی شما در تمام این مدت همسفر جان نش در جاده ی تفکرات بیمارگونه ی وی بوده اید و گمان می بردید که دنیای اطراف واقعا به گونه ای است که جان نش آن ها را بر اساس پارانویای شدید خود تفسیر می کند! این موضوع نه تنها مخاطب را دچار شوک می کند، بلکه تا حدودی قلب او را می شکند!

از این لحظه به بعد

که دوره ی درمانی ریاضیدان شروع می شود، شما و او دنیا را به گونه ی متفاوت می بینید. راسل کرو با بازی شگفت انگیز خود هرگز اجازه نمی دهد افسار کار از دستش در برود و تا آخرین لحظه ی فیلم تسلط کامل بر نقش خود دارد. راسل به قدری خوب بود که همه منتظر بودند او برای دومین بار در سال 2002 برنده ی جایزه ی اسکار شود اما او در نهایت تنها به نامزدی دریافت جایزه بسنده کرد. در کنار آن، نباید از بازی زیبای جنیفر کانلی غافل شد. حضور او در کنار کرو الزامی بود و این دو هیچ وقت در طول فیلم مخاطب را از خود ناامید نکردند. در نهایت، دیدن این فیلم فوق العاده را به شما توصیه می کنم.