در این مقاله قصد داریم با یکی از کارگردانان خوب سینمای آمریکا آشنا شویم. دیوید فینچر یکی از برترین کارگردانان هالیوود است. او در روز بیست و هشتم آگوست سال 1962 در دنور کلورادو، ایالات متحده به دنیا آمده است و اکنون پنجاه و شش سال دارد. او همچنین در زمینه ی تهیه کنندگی سینما، کارگردانی و تهیه کنندگی تلویزیون هم فعالیت دارد. قد دیوید فینچر صد و هشتاد و چهار سانتی متر است.

از مهم ترین آثار او در سینما می توان به کارگردانی فیلم هفت با بازی برد پیت و کوین اسپیسی به سال 1995، باشگاه مشت زنی با بازی برد پیت و هلنا بانم کارتر در سال 1999 و اتاق وحشت به سال 2002 اشاره کرد. مادر فینچر کلیر نام داشت و یک پرستار در زمینه ی سلامت روان بود. پدرش هاوارد کلی، یک نویسنده از اکلاهاما بود که به عنوان گزارشگر فعالیت می کرد.

دیوید فینچر در سن هجده سالگی

برای کار در کورتی فیلمز که در میل ولی واقع شده بود، به جان کورتی پیوست. همچنین از سال 1981 تا 1983 در ILM مشغول به کار شد. پس از کسب این تجربیات، فینچر با اتکا بر ذوق و استعدادی که داشت، کارگردانی پیام های بازرگانی تلویزیونی را آغاز نمود. به مرور دیوید فینچر فعالیت های خود را به سینما نیز گسترش داد.

دیوید فینچر

دیوید فینچر

فیلم هایی که او فینچر تا کنون کارگردانی کرده است شامل موارد رو به رو می باشد: بازی (1997)، دایره البروج (2007)، مورد عجیب بنجامین باتن (2008)، شبکه ی اجتماعی (2010)، دختری با تتوی اژدها (2011) و دختری که رفت (2014). دیوید در سال 1990 با همسرش دونیا فیورنتینو ازدواج کرد و آنها صاحب یک فرزند شدند اما این ازدواج در سال 1995 به پایان رسید.

فینچر توانسته است

در زمینه ی فیلم برداری دیجیتالی، نوآوری های نابی را به همراه کوین تاد هاگ ارائه کند. اغلب فیلم های او به خودکشی ختم می شوند (موفق یا ناموفق). این کارگردان برجسته بسیار از تکنیک های فلش بک بهره می برد.

از زمانی که در سال 1995 برد پیت را برای بازی در فیلم هفت انتخاب کرد، این دو به دوستان صمیمی تبدیل شده اند. دیوید فینچر به طور منظم با اندرو کوین واکر که فیلم نامه نویس است، همکاری می کند. همچنین دیوید فینچر با خواننده ی معروف مدانا دوستی نزدیکی دارد. فینچر عقیده دارد نهایتا دو راه برای فیلمبرداری یک صحنه وجود دارد که فقط یکی درست بوده و دیگری غلط است.