دکوتا جانسن متولد چهارم اکتبر 1989 در آستن، بازیگری از ایالات متحده است. دکوتا علاوه بر بازیگر بودن، به عنوان یک مدل بی نظیر مشغول به فعالیت است. مردم جانسن را بیش تر برای بازی در فیلم های بن و کیت و پنجاه سایه ی گری می شناسند.

زندگی نامه ی بیست و نه ساله ی دکوتا جانسن، نزدیکی زیادی با هالیوود دارد. جانسن یک بازیگر نسل سوم محسوب می شود. دکوتاجانسن،  در خانه ای متولد شد که پدر و مادرش بازیگران معروفی به نام های ملانی گریفیث و دان جانسن بودند. همچنین مادربزرگ او که تیپی هردن نام داشت، بازیگر محبوبی بود. هردن در آثار سینمایی آلفرد هیچکاک (که شما می توانید در یکی از مقالات همین سایت با او آشنا شوید) بازی می کرد و در دوران خود مدل هم بود. پدربزرگ دکوتا جانسن یعنی پیتر گریفیث هم دست کمی از آنها در زمینه ی بازیگری نداشت.

دکوتا جانسن

دکوتا جانسن

همچنین دکوتا از تبار چهارگانه ی نروژی، انگلیسی، سوئدی و آلمان است.

در سال 1996 پس از جدا شدن والدین او از یکدیگر و همزمان با ازدواج سوم مادرش، ناپدری دکوتا جانسن، یعنی آنتونیو باندراس مسئولیت آموزش دختربچه را بر عهده گرفت. باندراس نقش مهمی در زندگی دکوتا بازی می کرد. جانسن یک خواهر  به نام استلا و یک برادر به نام الکساندر دارد. موسسه ی Aspen   Community School جایی بود که در آن دکوتا بهترین و معتبرترین آموزش ها را در زمینه ی بازیگری فراگرفت.

از آثار او در سینما عبارت اند از:

دیوانه در آلاباما محصول 1999، شبکه ی اجتماعی محصول 2010، هیولاوار محصول 2011، بزها محصول 2012، نامزدی پنج ساله محصول 2012، بن و کیت محصول 2013، دفتر محصول 2013، پنجاه سایه ی گری محصول 2015، کلوئی و تئو محصول 2015 و چگونه مجرد بودن محصول 2016.

جانسن بسیار علاقه مند به تعهد و روابط طولانی مدت است. در سال 2014، بازیگری به نام جوردن مسترسن با دکوتا دوست شد. جوردن که علاقه ی زیادی به دکوتا داشت، زمانی که متوجه شد او قرار است پیشنهاد بازی در فیلم پنجاه سایه ی گری را قبول کند، با او دچار مشکل و اختلاف شد و این دو نفر رابطه ی خود را به پایان رساندند. پس از این رخداد، جانسن با متیو هیت وارد رابطه شد که متاسفانه آن هم با شکست مواجه شد. دکوتا 173 سانتی متر قد دارد.