دنیل جیکوب رادکلیف بازیگر انگلیسی است که او را برای ایفای نقش هری در سری فیلم های هری پاتر می شناسند. دنیل رادکلیف بیست و سوم جولای 1989 در لندن، انگلیس به دنیا آمد. پدرش آلن، از تبار پروتستان در شمال ایرلند بوده و مادرش مارسیا از والدینی یهودی (از تبار لیتوانی-لهستانی-روس-آلمان) در آفریقای جنوبی به دنیا آمده است.

دنیل رادکلیف

به عنوان پسرکی جوان در تولیدات کوچک مدرسه ای کار اجرا را شروع کرد. در سال 1999 توانست نقش دیوید کاپرفیلد جوان را در فیلم دیوید کاپرفیلد به دست آورد. دو سال بعد، در نقش مارک پندل و در سینمایی خیاط پاناما (2001) ظاهر شد که در آن فرزند هَری و لوئیزا پندل بود که بازیگران مربوطه ی آنها به ترتیب جفری راش و جیمی لی کرتیس بودند. کرتیس به مادر دنیل رادکلیف گفته بود که او می تواند نقش هری پاتر را به خوبی بازی کند. طولی نکشید که دنیل را برای نقش هری پاتر در اولین فیلم از این سری برگزیدند که در نوامبر 2001 اکران شد.

دنیل جیکوب رادکلیف

پس از این فیلم این بازیگر کوچک در سطح جهانی شناخته شد. اتفاقی که برای دوستان دیگرش یعنی اما واتسون و روپرت گرینت هم افتاد. رادکلیف توانست با بازی در نقش هری پاتر رضایت مخاطبان و منتقدین را جلب کند. این بازیگر در ادامه و در سال های 2002، 2004، 2005، 2007، 2009، 2010 و 2011 به بازی در نقش هری ادامه داد. در خلال همه ی این سال ها دنیل رادکلیف فقط در یک فیلم سینمایی غیر از سری هری پاتر بازی کرد که پسران دسامبر (2007) نام داشت.

اما با اتمام این پروژه رادکلیف توانست

در فیلم های دیگری به تجربه ی نقش های متفاوت تر بپردازد. برخی از این فیلم ها عبارت اند از: بانوی مشکی پوش (2012)، عزیزانت را بکش (2013)، شاخ ها (2013)، ویکتور فرانکنشتاین (2015)، حالا منو می بینی2 (2016) و جنگل (2017).

دنیل رادکلیف با همه ی این ها زندگی ساده ای دارد.

او چشمان آبی و 165 سانتی متر قد دارد. جالب است بدانید دنیل هرگز اولین فیلم خود یعنی خیاط پاناما را ندیده است! همچنین به گفته ی خودش او هرگز نقد ها و مقالاتی را که راجع به خودش یا فیلم هایش نوشته می شود را نخوانده است و نمی خواند. سازی که می نوازد گیتار است. او تک فرزند است و به نیکل آلرژی دارد و اختلالی در تکامل سیستم حرکتی اش وجود داشته است.