09
آوریل

درسنامه های بازیگری: بخش چهارم

این چهارمین مقاله ای است که در آن درسنامه های بازیگری را با هم مرور خواهیم کرد تا راه گشای کودکان و نوجوانان سخت کوشی باشد که همواره آرزوی ستاره شدن را در سر می پرورانند. این مقاله درسنامه های بازیگری یازدهم تا چهاردهم را در بر می گیرد. امیدواریم برایتان مفید باشد.

11. آنتونن آرتو:

او همان کسی است که با ذهن دیوانه اش رسم و رسومی در تئاتر بنیان نهاد که به نام تئاتر سنگدلی شناخته می شود. تاکید این روش، روی نشان دادن احساسات قوی است و بیان می کند که قرار نیست شخصیت پردازی صرفا از درون مجموعه حرکات زاده شود. باورهای آرتو در زمینه ی اینکه اجرا چگونه باید شکل بگیرد به صورت خلاصه به این ترتیب است: هیچ صحنه ای بدون عنصر خشونت به عنوان بنیان هر نمایش، تماشایی نخواهد بود. همان طور که می توان حدس زد، آرتو هیچ وقت بگوبخند و خوش مشرب نبود! از سخنان دیگر اوست: یک تئاتر واقعی، آرامش احساسی شما را بر هم می ریزد، ناخودآگاه سرکوب شده را آزاد می کند و به عنوان سائق شورش های بالقوه عمل می کند.

12. لی استرازبرگ:

اگر علاقه مند به تولیدات هالیوودی هستید، بنابراین لی استرازبرگ دقیقا همان کسی است که شما باید با او آشنا بشوید. او به عنوان پدر روش بازیگری شناخته می شود که تکنیک های محبوب او را بسیاری از بازیگران هالیوودی استفاده می کنند. در کتابی از استانیسلاوسکی گفته شده است که روش استرازبرگ، مشتمل بر سطوح گوناگون بازیگری است که می توان آن ها را به این شیوه خلاصه نمود: آرمیدگی، تمرکز، کار با حواس و حافظه ی موثر و بداهه گویی. لی می گوید: کار بازیگر عمدتا در دو زیرشاخه خلاصه می شود: توانایی تولید واقعیت به شکلی مستمر و توانایی بیان آن واقعیت.

لی استرازبرگ

13. اولتا هیگن: 

او راهبردی برای توسعه ی کاراکتر دارد. در این راهبرد بازیگر برای رسیدن به عمق کاراکتر مورد نظر، باید خود را ارزیابی کند. طبق نظریات او، هر بازیگر باید از خود بپرسد: من کیستم؟ چه می خواهم؟ چه روابطی با انسان ها دارم؟ خانم هیگن عقیده دارد ما باید ایده ی معمولی بودن را کنار بگذاریم. این باور نادرست، شانس فوق العاده بودن را از ما می گیرد و در حد معمولی نگه مان می دارد.

14. کیسی فریمان:

پیشنهاد او برای نوجوانان و کودکانی که به تازگی پا به عرصه ی این هنر گذاشته اند، این است: برای شرکت در کلیه ی تست های بازیگری حاضر شوید. هرکاری که می توانید انجام دهید. هر مطلبی دست تان می رسد، بخوانید. بیش تر تمرین کنید.

با درسنامه های بازیگری بعدی از بزرگان این حوزه، در مقالات آتی همراه ما باشید.