09
آوریل

درسنامه های بازیگری: بخش اول

چگونه می توان بازیگر فوق العاده و توانمندی شد؟

در این مقاله و مقالات آتی، درسنامه های بازیگری را با هم مرور خواهیم کرد تا راه گشای کودکان و نوجوانان سخت کوشی باشد که همواره آرزوی ستاره شدن را در سر می پرورانند. قبل از هر چیز باید سختی راه را پذیرفت. بهترین راه برای یادگیری بازیگری و بازیگر خوبی شدن، کار کردن روی عضلات تان است. شما باید این کار را مداوم و با تمرکز زیاد انجام دهید. کلاس بازیگری در واقع جایی است که شما را ملزم به اجرای تمرینات مرتب می کند. یک راه دیگر، داشتن پروژه های کاری مرتب و منظم است. البته گفته می شود که بهترین راهبرد برای رسیدن به این هدف، ترکیبی از هر دوی این برنامه ها است.

با این که کتاب های فراوانی در زمینه ی آموزش بازیگری وجود دارند، اما واقعیت این است که شما نمی توانید با به خوانش رساندن صرف این کتاب ها، پیش رفتی کنید یا به بازیگر بهتری تبدیل شوید. باید تکنیک های بازیگری را به شکلی پویا فرابگیرید. شما باید با انجام دادن تمرین ها در عمل، فوت  و فن بازیگری را بیاموزید. پشتکار دقیقا همان چیزی است که شما را به جایگاهی می رساند که آرزویش را دارید.

در غیر این صورت، طبق گفته ی پیشکسوتانی که قبلا این راه پر پیچ و خم را طی کرده اند، مهم نیست روی کتاب یا مقالات اینترنتی کار کرده باشید، هیچ کدام از این ها شانس شما را افزایش نخواهد داد. واقعا، چه کسی بهتر از یک مربی بازیگری خوب می تواند جان کلام را به ما بیاموزد؟ خیلی مفید است که بدانیم بزرگان این حوزه چه نکاتی را آموزش داده و می دهند. فقط به یاد داشته باشید زمانی این دانسته ها ارزشمند خواهند بود که آن ها را در برنامه ی کاری تان به کار بگیرید.

برتولت برشت

و اکنون درس اول:

 1. برتولت برشت. اولین معلم مورد نظر ما، کسی نیست جز غول تئاتر، برتولت برشت که کارهای او تاثیر فراوانی بر کیفیت و چگونگی تئاتر معاصر گذاشته است. بازی خوب در تئاتر از دیدگاه برشت، در نهایت باید منجر به فاصله گرفتن احساسی مخاطبان از اجرا بشود تا بدین ترتیب، جذابیتی منطقی برای آن ها داشته باشد. برتولت برشت تکنیک های فراوانی را تدوین کرد تا این موضوع را به بازیگران آموزش بدهد. مثلا می توان به شکستن کاراکتر از طریق صحبت از زاویه ی دید سوم شخص و همچنین مخاطب قرار دادن مستقیم تماشاچیان اشاره کرد.

منتظر درسنامه های بازیگری بعدی باشید.