درام درمانی
25
اکتبر

درام درمانی

درام درمانی

درام درمانی چیست؟ در دهه ی 1920 بود که روان شناسی رومانیایی به نام ژاکوب مورنو مشاهده کرد که زمانی که افراد رل پلی و تئاتر تجربی را اجرا می کنند، آزاد می شوند تا احساسات و افکار خود را بروز دهند. او شروع کرد به استفاده از درام در روان درمانی.

 این شیوه هنوز هم به عنوان تکنیکی برای کمک به افراد استفاده می شود تا مسائل خود را با توجه به تاثیر گذشته بر زمان حال، حل و فصل نمایند. در دهه ی 1960 یک کارگردان تئاتر برزیلی به نام آگوستو بول که اتفاقا بسیار هم دوآتشه و رادیکال بود، روی ایده ی تئاتر اجتماعی کار می کرد. از نتایج زحمات او همان موضوع “تئاتر برای ستمدیدگان” بود.

این کارگردان شیوه ای را بنا نهاد تا افراد بیننده ی تئاتر بتوانند در نقش بازیگران تئاتر ظاهر شوند و احساسات خود را بیان نمایند. آن ها می توانستند مسائل و مشکلات خود را طرح کنند و به حل آن بپردازند. کارهای او سبب جهت گیری هایی برای درام درمانی شد.

امروزه درام درمانی در سراسر دنیا

به مردم کمک می کند تا تغییر کنند، عادات کهنه و قدیمی را کنار بگذارند، مهارت های جدیدی را یاد بگیرند و این که گذشته ای سخت و دردناک را بپذیرند.

درام درمانی
درام درمانی

اما به راستی تئاتردرمانی چیست؟ انجمن درام درمانی شمال آمریکا که در نیویورک واقع است، در سال 1979 بنا نهاده شد. این سازمان به منظور ایجاد استانداردهایی در اجرای تئاتردرمانی تاسیس شده است. داگ رانینگ از اعضای انجمن فوق برای مدیکال نیوز تودی گفت:

“درام درمانی در بسیاری مکان ها اجرا می شود: بیمارستان ها، برنامه های بازتوانی، کلینیک های سلامت روان اجتماعی، مدارس، مراکز آموزش کسب و کار، مراکز مراقبت از سالمندان و مراکز سلامت روان خصوصی، تنها تعدادی از این موارد هستند.”

اشتاینهارت از دانشگاه نیویورک تئاتردرمانی را این گونه توصیف می کند: “استفاده ی عمدی از تکنیک های تئاتر برای ارتقای رشد فردی و ارتقای سلامتی، به گونه ای که افرادی با برخورداری از سلامت روان، افراد دارای اختلالات شناختی و افرادی با اختلالات تکاملی درمان می شوند.”

در مجموع می توان گفت تئاتر و درام می تواند به کودکان خجالتی، زنان افسرده ی وسواسی، مجرمین کوچه و خیابان، بچه مدرسه ای های تنها، افراد بی خانمان و بسیاری دیگر از گروه های آسیب دیده کمک نماید. آموزشگاه پانیذ موسسه ای خوب برای آموزش تئاتر به کودکان است.