02
سپتامبر

جیمز کامرون

جیمز کامرون کارگردان و تهیه کننده برجسته ی هالیوود است که موفق به کسب جایزه ی اسکار شده است. پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما یعنی آواتار (2009) و تایتانیک (1997) به کارگردانی جیمز کامرون ساخته شده اند. کامرون در سطح جهانی و بین المللی برای نبوغ کارگردانی اش در میان منتقدان ستوده می شود.

او تاکنون نامزدی های فراوانی برای فیلم هایش در اسکار به دست آورده است که برخی از آن ها را برنده شده است. تولیدات هنری او در سینما عموما مقیاس-بزرگ و بسیار پرهزینه می باشند. مهم ترین اثر او تایتانیک است که اولین فیلمی در تاریخ است که بیش از یک میلیارد دلار به فروش رسیده و 14 نامزدی اسکار به دست آورده است. برای این فیلم که حقیقتا شاهکار صنعت سینما است، کامرون به تنهایی سه جایزه اسکار به خانه اش برد: بهترین کارگردان، بهترین فیلم، بهترین تدوین.

جیمز کامرون

جیمز کامرون در روز 16 آگوست 1954 در انتاریو کانادا به دنیا آمد. در دوران کودکی بسیار علاقه مند به موضوعات علمی-تخیلی بود و در آینده مسیری را پیش گرفت تا به رویای خود جامه ی عمل بپوشاند. او در ابتدا و در دانشگاه کالیفرنیا به دانشجوی فیزیک تبدیل شد اما آن را رها کرد تا به اهداف خود در زمینه ی سینما بپردازد. پس از آن در حالی که رانندگی کامیون پیشه کرده بود، روی فیلمنامه هایش کار می کرد.

در سال 1978

کامرون اولین فیلم خود را ساخت، یک فیلم کوتاه علمی-تخیلی به نام زنوژنسیز. این فیلم زمینه ی همکاری او با کارگردان راجر کورمان را فراهم کرد. در پی این همکاری، جیمز کامرون مسئولیت های فراوانی را بر عهده گرفت که شامل کارگردانی و کارگردانی هنری می شد. در سال 1984 شانس با او همراه شد و فیلم نامه ی نابودگر را نوشت و آن را کارگردانی کرد. او در سال 1986 فیلم بیگانه ها را ساخت که چندین نامزدی برای دریافت جایزه ی اسکار برایش به ارمغان آورد.

در سال 1994

و در پی مسائل خانوادگی خاصی که برای کامرون به وجود آمده بود، فیلم “دروغ های درست” را ساخت که در آن جیمی لی بازی کرده است. این اثر موفقیت زیادی در فروش به دست آورد و برای جلوه های ویژه اش تحسین شد. اما برجسته ترین آثار او تایتانیک به سال 1997 و آواتار به سال 2009 هستند. در فیلم آواتار دنیای جلوه های ویژه برای چندمین بار توسط کامرون دچار انقلاب و دگرگونی شد. نام او در ردیف برترین های هالیوود جاودانه خواهد شد.