جیمز مک اووی
11
ژانویه

جیمز مک اووی

جیمز مک اووی بازیگری از اسکاتلند است. او در روز بیست و یکم آوریل سال 1979 به دنیا آمد. او با بازی دراماتیک خود در آثاری مانند تاوان، آخرین ایستگاه، در درون می رقصم و جین شدن محبوبیت فراوانی به دست آورد. توانایی های درخشان جیمز مک اووی در بازیگری همواره نظر منتقدان را به خود جلب کرده است. برای مثال او در فیلم Split توانست ده نقش مختلف که چندتا از آنها کاراکترهای مونث بودند، را بازی کند.

پدر جیمز مک اووی، در کار ساخت و ساز بود و مادرش الیزابت جانستون پرستار بود. جیمز یک خواهر کوچکتر به نام جوی دارد که در زمینه موسیقی فعالیت می کند و خواننده است. زمانی که مک اووی هفت ساله شد، والدین او تصمیم گرفتند که جدا شوند. جوی به همراه مادر رفت و جیمز برای دنبال کردن درس و مدرسه به پدربزرگ و مادربزرگ مادری سپرده شد. جیمز دیگر هیچ وقت پدرش را ندید.

جیمز مک اووی
جیمز مک اووی

جیمز مک اووی به مدرسه ی کاتولیک پسرانه رفت

و برای مدتی آرزو داشت که روزی کشیش شود. بعدها به فکر افتاد تا وارد نیروی دریایی ایالات متحده گردد. اما در نهایت و در شانزده سالگی جیمز مک اووی با دیوید هیمان که بازیگر و کارگردان معروفی بود آشنا شد. پس از این آشنایی بود که جیمز فعالیت های هنری خود را آغاز کرد. هیمان داستان های شگفت انگیز زیادی درباره ی فیلم سازی برای جیمز تعریف کرد و همچنین از او خواست تا در فیلم جدیدش یعنی اتاق نزدیک بازی کند. این اثر که به سال 1995 ساخته شد، اولین اثر جیمز مک اووی در سینما محسوب می شود.

بعدها و در سال 2000، مک اووی توانست تا با ثبت نام کردن در آکادمی سلطنتی اسکاتلندی درام و موسیقی، آموزش های حرفه ای در این زمینه داشته باشد. او در سال 2001 در فیلم استخر شنا به ایفای نقش پرداخت که یک فیلم روان شناختی در ژانر وحشت محسوب می شود. در سال 2007 که یک سال پربار برای جیمز محسوب می شد، او در سه اثر سینمایی خوب ظاهر شد که جین شدن، پنه لوپه و تاوان نام داشتند.

تاوان یک درام جنگی و عاشقانه است که به کارگردانی جو رایت ساخته شده است. بسیاری از منتقدان بازی او را در این فیلم دوست داشتند. از سایر آثار سینمایی او می توان موارد رو به رو را نام برد: نومئو و ژولیت (2011)، آرتور کریسمس (2011)، ویکتور فرانکنشتاین (2015) و بلوند اتیم (2017).