چند کارگردان را می‌شناسید؟ ده؟ بیست؟ پنجاه؟ سؤال عجیبی است! تاریخ سینما، دانشی است که به ما در بهتر فهمیدن این مدیوم کمک می‌کند. مانند همه هنرها، هنرمندِ بازیگری باید زمان زیادی را صرف مطالعه تاریخ سینما کند. البته که شما با خواندن کتاب‌ها به تنهایی نمی‌توانید عالِم به تاریخ سینما شوید. باید در کنارِ مطالعه، خود را با فیلم‌های مهم غرق کنید. حال ما در این مقاله به معرفی مهم‌ترین کارگردان گمنام تاریخ سینما خواهیم پرداخت! بلی! این کارگردان بزرگ، با این که تأثیر شگرفی بر روی سینما گذاشت، گمنام مانده و امروزه دیگر کمتر کسی به او می‌پردازد. با ما در معرفی جرج ملی یس همراه باشید.

ملی یس که بود؟

جرج ملی یس در سال هزار و هشتصد و شصت و یک میلادی، در یکی از پس کوچه‌های پاریس چشم به جهان گشود. کودکی بیش نبود که علاقه خود را به هنر نشان داد. علاقه‌مندی عمده او در حوزه طراحی صحنه تئاتر بود. پس به سمت این هنر رفت و در طراحی صحنه و نمایش عروسکی تبحر یافت. سال ۱۸۸۴ بود که جرج نوجوان به اصرار خانواده برای ادامه کسب و کار خانوادگی (کارگاه کفاش سازی) راهی لندن شد. او در آن جا زبان انگلیسی را به خوبی فرا گرفت. نکته تأثیرگذار این سفر، آشنایی او با شعبده بازی بود. او که در لندن بزرگ‌ترین شعبده‌بازان جهان را دیده بود، تصمیم گرفت که وارد این هنر شده و شانس خود را امتحان کند.

او شعبده بازی را فراگرفته به لندن بازگشت. کارگاه کفاشی خود را تأسیس کرد و از درآمد آن، یکی از بزرگ‌ترین سالن‌های نمایش زمان خود را خرید. دوران طلایی زندگی او با خرید همین سالن آغاز شد. جایی که او هر شب تردستی‌های آموخته در لندن را اجرا می‌کرد. او خودش هم نمی‌دانست که همین تصمیم ساده، آینده سینما را به کلی تغییر خواهد داد!

آشنایی با سینما

گفتیم که ملی یس تبدیل به شعبده باز قهاری شد. سالن‌های او هر شب پر بود و شهرت او به تمامی اروپا رسیده بود. گفته می‌شود روزی که ملی یس با دوربین برادران لومیر را دید، جادوی بزرگی در تو شکل گفت. ملی یس بعد از دیدن سینماتوگراف برادران لومیر تصمیم به خرید آن گرفت تا نمایش فیلم‌ها را نیز به برنامه های سالن اجرایش اضافه کند. او درخواست خود را به برادران لومیر داد، اما آن ها حاضر به فروش دستگاه خود نشدند. این موضوع مانع ملی‌ یس نشد. وی در حدود سال هزار و هشتصد و نود و شش توانست پروژکتوری را از پال، تاجری انگلیسی خریداری کند. سپس او توانست با مطالعه آن دستگاه دوربینی خاص خودش را بسازد. داشتن دوربینی نو، خلاقیت زیاد، آشنایی با تئاتر و شعبده بازی به او امکان طرح‌ریزی سینمای جدیدی را داد. او توانست همه این موارد را به هم ترکیب کند و آثاری را خلق کند که پیش از او سابقه نداشت. آثاری که می‌توان به جرئت گفت، تمام فیلم‌ها از زیر سایه آن ها برخاسته‌اند.

تصویر فیلم ملی یس

آثاری که می‌توان به جرئت گفت، تمام فیلم‌ها از زیر سایه آن ها برخاسته‌اند.

 

ویژگی آثار ملی یس

پیش از معرفی ملی یس در نقش کارگردان، تعداد آثار او بسیار جالب است. گفته می‌شود او بیش از پانصد فیلم را ساخته! البته باید توجه کرد که این فیلم‌ها عمدتاً کوتاه بودند. امّا باز با این حال چیزی از اعجاب‌انگیزی این امر نمی‌کاهد. او فقط در سال اول حضورش در عرصه تولید فیلم، 78 فیلم را ساخت. در این آثار از تکنیک کات، مونتاژ، استاپ موشن و… استفاده کرده است. در واقع او توانست با کشف جنبه‌هایی از مدیوم سینما، بتواند تردستی‌های خود را روی فیلم‌های خام آن دوران ضبط و ثبت کند. او حتی گروهی را برای رنگ کردن نوار فیلم‌ها استخدام کرده بود! به زبان ساده‌تر این که سال‌ها قبل از پیدایش امکانات فیلم‌برداری رنگی، ملی یس گروهی را استخدام کرده بود تا نوار فیلم‌ها را فریم به فریم رنگ کنند!

تصویر فیلم ملی یس

او بیش از پانصد فیلم را ساخته!

جمع‌بندی

ما در این جا راجع به یکی از کارگردانان بزرگ سینما صحبت کردیم. کارگردانی که سینمای داستانی وام‌دار او است. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد و مهم‌تر از آن، شوق کنکاش در تاریخ سینما را در شما هنرجویان عزیز به وجود آورده باشد.