جاذبه یک فیلم علمی تخیلی است که به کارگردانی آلفونسو کوارون در سال 2013 ساخته شده است. تهیه کنندگی این اثر بر عهده ی کوارون و دیوید هیمان بوده است. فیلم نامه را آلفونسو کوارون به همراه پسرش نگاشته است. بازیگران این اثر تحسین برانگیز، جورج کلونی و سندرا بولک هستند که برای آشنایی با آن ها مقالاتی در همین سایت نگاشته شده است و شما می توانید آن ها را مطالعه کنید.

تخمین زده می شود که ساخت این اثر هزینه ای برابر با صد تا صد و سی میلون دلار در بر داشته است و فروش گیشه بیش از 723 میلیون دلار بوده است. در این فیلم جورج کلونی و سندرا بولک در نقش فضانوردانی ظاهر می شوند که پس از وقوع یک حادثه که منجر به سرگردان شدن آن ها در فضا می شود، با هم تلاش می کنند تا خود را نجات دهند.

کلونی در نقش فضانورد مت کوالسکی

و بولک در نقش دکتر رایان استون بازی کرده اند. دکتر استون یک مهندس پزشکی فوق العاده است که برای اولین بار برای انجام ماموریت به فضا اعزام شده است. سفری که آن دو با هم در پیش می گیرند، آخرین سفر فضایی مت کوالسکی پیش از بازنشستگی محسوب می شود. اما در خلال یکی از ساده ترین و روتین ترین فعالیت های فضانوردی، فاجعه رخ می دهد. شاتل تخریب می شود و دکتر استون و مت به تنهایی در فضا رها می شوند و در تاریکی مطلق غوطه ور می گردند.

جاذبه محصول 2013

جاذبه محصول 2013

در نهایت و با همه ی تلاشی که این دو برای نجات خود داشتند، مت جان خود را از دست داده و رایان با تحمل مشقت فراوان خود را به زمین می رساند. محل فیلم برداری این اثر در آریزونا بود. فیلم رنگی است و زمانی معادل با 91 دقیقه دارد. جاذبه در مجموع صد و هفتاد و چهار نامزدی برای در یافت جوایز گوناگون به دست آورد و موفق به برنده شدن نود و هشت جایزه شد. مهم ترین این نامزدی ها و جوایز در اسکار اتفاق افتاد که فیلم توانست ده نامزدی کسب کرده و هفت جایزه ی اسکار را به دست آورد. در میان این جوایز، جایزه ی بهترین کارگردانی هم بود که نصیب آلفونسو کوارون شد.

گرچه جاذبه فیلمی علمی تخیلی است که در فضا اتفاق می افتد اما مضمون آن بسیار فراتر از مضمون یک فیلم صرفا فضایی است. بازی شگفت انگیز سندرا بولک و نحوه ی شگفت انگیز نمایش احساسات انسانی، سبب می شود مخاطب به خوبی با او هم ذات پنداری کند و اشک های او را درک کند و ای بسا خود نیز اشک بریزد!