افرادی که در هر حوزه‌های هنری فعالیت کنند نیازمند تخیل بسیار قدرتمندی‌اند. تفاوتی ندارد که نقاش باشید، نویسنده یا کارگردان؛ در هر صورت شما نیاز دارید که با قدرت خلاقیت خود آثار بدیعی را خلق کنید. بسیاری به غلط تصور می‌کنند که خلاقیت یک موهبت آسمانی است و انسان محکوم به پذیرش میزان خلاقیت اولیه و ثابت خود؛ اما به هیچ عنوان این طور نیست. بیایید قدرت خلاقیت را به عضلات تشبیه کنیم. بدنساز برای رشته از عضلات خود به صورت متناوب و مستمری تمرین می‌کند. صد البته که نتیجه مطلوب او یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. بدنساز باید با امید به نتیجه مطلوب مدت زمان طولانی را به زمین می گذراند تا پس از مدت ها تاثیرات ورزش را بر روی عضلات خود ببیند. رشد خلاقیت نیز مانند رشد عضلات است. فردی که به دنبال خلاقیت قدرتمند است باید به صورت متناوب و مستمر تمرینات خود را انجام داده تا پس از گذشته مدت زمانی نسبتاً طولانی نتیجه تلاش های خود را ببیند. در این مقاله قصد داریم به معرفی تمرین افزایش خلاقیت برای هنرمندان بپردازیم. همراه ما باشید.

 

تکمیل اشکال ناقص

یکی از راه‌های تمرین افزایش خلاقیت برای هنرمندان این است که اشکالی به شکل نیم دایره و یا دو خطی که از یک سو به هم متصل‌اند را گرفته، آن‌ها را کامل کرده تا به نقاشی تازه‌ای بدل شود. می‌تواند این کار را بارها و بارها تکرار کرده تا هر سری تصویری جدید خلق کنید. بسیار بهتر است که قوه طنز خود را نیز فعال کرده تا تصاویر خنده داری ابداع کنید. سعی کنید آزادانه هر چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد را با قلم کشیده و کوچک‌ترین محدودیتی را برای خلاقیت‌تان قائل نشوید. این تمرین را می‌توانید به صورت تکی یا گروهی انجام دهید. این تمرین یکی از کلاسیک‌ترین تمرین‌ها برای افزایش خلاقیت است که در دهه ۶۰ میلادی، توسط آلیس پل معرفی شده است.

 

دراز بکشید و با شکل ابرها بازی کنید

یکی از بهترین تمرین افزایش خلاقیت برای هنرمندان همان بازی‌ای است که در کودکی انجام می‌دادیم. برای این تمرین تنها نیاز است که به آسمان نگاه کرده، شکل ابرها را دیده و هر یک را به جسمی تشبیه کنید. برای این که گردنتان درد نگیرد پیشنهاد می‌شود که دراز بکشید! به هر حال این کار را تا جایی که می‌توانید انجام دهید. سعی کنید که یک ابر را با چشم‌های متفاوتی نگاه کنید. برای مثال ابتدا فکر می‌کنید که این ابر چقدر شبیه سگ است! سپس دوباره به ابر دقت کرده و متوجه می‌شوید که در عین سگ بودن صندلی نیز است!
برای افزایش تأثیر این تمرین آن را گروهی انجام دهید؛ به این گونه که با دوستانتان به آسمان خیره شده و هر یک بگویید که فلان ابر مشخص شبیه چه چیزی است. احتمالاً با نظرات متفاوتی رو به رو خواهید شد‌. این خیلی خوب است. حال سعی کنید به سایرین بگویید که چرا ابر را شبیه آن چیز دیده‌اید و اگر سایرین در حال بیان دلایل خودند، سعی در تجسم تخیل آن‌ها کنید‌.

ابر

دراز بکشید و با شکل ابرها بازی کنید

شعر بخوانید و شعر و شعر

شعر یکی از تخیلی‌ترین آثار بشری‌ست. تصاویر شعری گاهی به قدری عجیب‌اند که هیچ نقاشی توانای کشیدن آن‌ها را ندارد. به قول پیکاسو نقاش هرگز نمی‌تواند کبریتی را بکشد که در عین حال خفاش نیز باشد، اما حافظ به سادگی در بیت زیر، معشوقی را ترسیم کرده که در عین حال آهو نیز است!

صبا به لطف بگو آن غزال رعنا را
که سر به کوه و بیابان تو داده‌ای ما را

اگر دقیق بنگرید در تصویری که حافظ خلق کرده باد نیز علاوه بر باد بودن، پیغام‌بر نیز است! عاشقی گریان را ببینید که در تنهایی خود، دور از شهر با باد که پست‌چی هم است، صحبت کرده و از او می‌خواد از روی لطف، با لطف و محبت به معشوقش که صدالبته انسان است و در عین انسان بودن آهو نیز است پیامی بدهد! اگر بتوانید از مرحله روخوانی شعر، به مرحله تصویرسازی ذهنی برسید و این کار را با پشتکار زیادی یه صورت متناوب انجام دهید، در کوتاه‌ترین زمانی خلاقیتتان به صورت چشمگیری رشد خواهد کرد.

 

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی تمرین افزایش خلاقیت برای هنرمندان پرداختیم. گفتیم که افزایش خلاقیت امری زمان‌بر است و هنرمندان نیز باید مانند بدنسازان پشتکار بسیار زیادی داشته باشند. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.