صدا و بیان دلنشین. آه! چه موهبت بزرگی برای بازیگران است. شاید از خود بپرسید که آیا تمرینات فن بیان در بازیگری مؤثر است؟ بعضی افراد به طور ارثی دارای حنجره قدرتمند و صدایی رسایند. داشتن صدا و لحنی دلنشین باعث می‌شود که مخاطب صرف نظر از دیالوگ شما، جذب صدایتان شود. صدای دلنشین در ذهن مخاطب هک می‌شود و او را به سینما می‌کشاند. مخاطبین چنین بازیگرانی حاضرند برای شنیدن حرف‌های بازیگر خوش بیان برای مدتی طولانی نشسته و حتی برای این کار پول هم بدهند!

این افراد علاوه بر صدای خوش، تکنیک‌هایی را رعایت می‌کنند. تکنیک‌هایی که باعث فعال شدن صدای شما می‌شود. شما یا از دسته افراد برگزیده‌اید که ژنتیکی دارای صدایی خارق‌العاده‌اید. خوش به سعادتتان؛ چه بختی! یا از دسته افراد عادی هستید. اگر از گروه اولید که مشکلی ندارید! البته باید بدانید که تکنیک‌های فن بیان شما را تقویت خواهد کرد. شما اگر همایون شجریان هم باشید، بدون تمرین مناسب نمی‌توانید از صدایتان بهره ببرید.

امّا حال به گروه دوم می‌پردازیم. ممکن است به دلیل نداشتن استعداد ذاتی نگران شده باشید. نباشید! بیشتر بازیگران بزرگ نیز نظیر شما بوده‌اند. آن‌ها با ممارست و تلاش زیاد صدایشان را تقویت کرده و از آن سود برده‌اند. نکته مهم در هنر تلاش و تداوم است. شما باید با تلاشی حساب شده، انتظارات معقولی از خودتان داشته باشید.

ما در ادامه به معرفی تمرینات فن بیان در بازیگری می‌پردازیم تا یاری‌رسان شما باشند. البته باید توجه کنید که برای صداسازی نیاز به استادی کارکشته و باسواد دارید. تمرینات بد می‌تواند به حنجره شما صدمات جبران‌ناپذیری بزنند. حضور استادی آگاه می‌تواند علاوه بر آموزش اصولی روش اجرای تمرین، بازدهی تمرین شما را نیز افزایش دهد. ما این جا در آموزشگاه آزاد سینمایی پانیذ آماده‌ایم تا به شما هنرجویان عزیز یاری برسانیم. با ما همراه باشید.

تنفس صحیح

مهم‌ترین نکته برای بیان درست، تنفسی صحیح است. از اصلی‌ترین نکات تمرینات فن بیان در بازیگری این است که شما باید قبل از هر چیزی تنفس دیافراگمی را فرابگیرید. برای آموختن این مهم، به تنفس نوزادان نگاه کنید. ببینید که چگونه عمل دم را انجام می‌دهند و سپس به چه شکلی بازدم می‌کنند.

سعی کنید ا زیاد شنا کنید. استخر رفتن باعث بهبود تنفس شما می‌شود. شما می‌توانید جلوی آینه رفته و تنفس خود را مشاهده کنید. آیا حس می‌کنید که شکمتان مملو از هواست؟ تنفس صحیح باعث می‌شود تا بتوانید از تمامی امکانات صوتی خود استفاده کنید.

 

تقویت ارتعاش

ارتعاشات صدا فرزندِ تنفس صحیح است. ارتعاش یعنی اوج و فرود صدا هنگام بیان. بهترین تمرین برای این موضوع آواز خواندن است. آواز خواندن نباید به پرده‌های صوتی شما فشار بیاورد. باید آهنگی را اصولی از ابتدا تا انتها بخوانید. آهنگ مناسب این تمرین دارای ترانه‌ای است که کلمات تکراری زیادی داشته باشد. حال اگر بتوانید ترانه‌ای با جملات سخت بنویسید، بازدهی تمرینتان بسیار بیشتر خواهد شد. جملات سخت جملاتی از قبل شیش سیخ جیگر سیخی شیش هزار یا لای رولت رنده لیمو رفته!

مربی صدا می‌تواند به شما در تشخیص بین حنجره و دیافراگم کمک کند. شما باید فشار را بر دیافراگم خود وارد کنید نه حنجره. البته این نکته نیز قابل ذکر است که رسیدن به ارتعاش صدای مناسب، نیازمند سال‌ها تمرین مداوم است و چیزی نیست که یک‌شبه حاصل شود.

ادای کلمات سخت و پیچیده

اگر شما به کلاس صدا سازی رفته باشید، می‌دانید که اساتید صدا جدولی از حروفی دارند که در صورت هم‌نشینی، صوت پیچیده و سختی را برای ادا می‌سازند. این تمرین مخصوصاً مناسب کسانی است که دندانی خرگوشی دارند یا قادر به تلفظ یکی از حروف نیستند. این افراد با بهره‌گیری از ادای این هم‌نشینی‌ها می‌توانند مشکل خود را رفع کنند. برای مثال واژه مقررات یا قرقره برای کسانی که در بیان حرف ر مشکل دارند موثر است.

بازیگری

مربی به بهبود شما کمک خواهد کرد.

جمع‌بندی

ما در این مقاله به بررسی تمرینات فن بیان در بازیگری پرداختیم. در ابتدا درباره لزوم داشتن فن بیانی خوب صحبت کرده و در ادامه سه تکنیک مهم جهت ارتقای بیان را معرفی کردیم. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.