تمرینات بازیگری در منزل

بازیگری هم مانند هر مهارت دیگری یک شبه به دست نمی‌آید. داستانِ استعداد خاص و برگزیدگی افسانه‌ای بیش نیست! هیچ کس بازیگر به دنیا نمی‌آید. گواهِ ادعای من زندگی نامه بازیگرانِ مطرح سینمای جهان است. اگر با مداقه دفترِ زندگی آن ها را بررسی کنیم، می‌توانیم سال‌هایی را که به صورت متمادی صرف تمرین و تجربه شده را بیابیم. البته منکر استعداد ذاتی هم نیستیم. هستند کسانی که ویژگی بیانی یا ساختار بدنی آن ها مناسبتر از سایرین است؛ امّا برادران و خواهرانِ من (!) باور کنید که هیچ یک از این استعدادها بدون تمرین شکوفا نمی‌شوند. حال ممکن است ناامید شوید و بگویید «من هیچ استعداد و ویژگی منحصر به فردی ندارم». عیبی ندارد! تمرین باعث رشد شما نیز می‌شود. تنها نیاز به پشتکار، تلاش و صبر دارید تا به یک بازی اصولی، صحیح و خیره کننده برسید. ما در این مقاله درباره تمرینات بازیگری در منزل صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تمرین اشیا خیالی

ماسکی را تصور کنید؛ آن را به دست گرفته و بندهای آن را بکشید و در دستتان بازی دهید. حال آن را به سمت صورت برده و روی صورتتان قرار دهید. سپس به سمت آشپزخانه فرضی رفته و شیر آبِ فرضی را باز کنید. سپس لیوان فرضی را بردارید و از آب فرضی داخل آن بریزید و شیر آب را ببندید. آن را سمت دهانتان بیارید. بلافاصله می‌نوشیدش؟ نه! ابتدا ماسکِ فرضی را کنار زده و سپس بنوشید! نوشِ جان.

توجه کنید که تمامی عناصرِ این تمرین خیالی است؛ شما طوری رفتار کنید که انگار مشاهده‌شان می‌کنید. توجه کنید که مشاهده فقط دیدن نیست. ببوییدشان، لمسشان کنید، گاه مزه‌شان کنید و به صدایشان گوش دهید. همین! این یکی از مفیدترین تمرینات بازیگری در منزل است که تمام ابزارش تخیلی و به تبع رایگان است! همین الان امتحانش کنید!

می‌توان از دل این تمرین، یک موقعیت خاص را بیرون کشید. این تمرین را که زیر مجوعه تمرین بالایی‌ست را نیز امتحان کنید.

بازیگری در منزل

توجه کنید که تمامی عناصرِ این تمرین خیالی است

تمرین اشیا خیالی: آدامس

در مورد آدامس انسان ها به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ یا به جویدنش عادت کرده‌اند و هر لحظه مشغول له کردن این نرم‌تن در زیر دندان‌های خودند، یا این که نه، حوصله این کار ها را ندارند.

فارغ از این که شما در کدام دسته هستید، این تمرین را بارها و بار ها انجام دهید.

ابتدا بسته آدامس فرضی را تخیل کنید. یکی را خارج کرده و به دهان خود وارد کنید. وقتِ جویدن است اما نه جویدن معمولی. آدامس سفتی در دهانتان است. دهان را تا انتها باز کرده و به صورت خود فشار بیاورید. فشار را در تک تک عضلات صورتتان حس کنید. نیاز نیست دردتان بیاید، با خودتان ملایم باشید. این هم مانند بدنسازی است و باید بدانید که دردِ بیشتر، لزوماً به معنای تمرینی بهتر نیست. تمرین را اصولی و با فشار مناسب انجام دهید. سپس آدامس را در دهانتان چپ و راست کنید، یعنی آن را از قسمت راستِ دهانتان به سمت چپ بیندازید و بر عکس. از جویدنِ این سنگِ آدامس نما خسته شدید؟ اشکالی ندارد! با دست، از دهانتان خارجش کنید و به زمین بیندازیدش. آه! این آدامس چقدر چسبان است. شما به مشکل خوردید. به دستتان چشبیده. با آن یکی دست، سعی در کندنش کنید. ای دادِ بی داد! حال به آن یکی دستتان چسبید! با کنکاشِ فراوان جدایش کنید و از شرش خلاص شوید. نفسی عمیق بکشید و از رها شدگی لذت ببرید. این لذت را در همه قسمت‌های بدنتان حس کنید.

تمرینِ آینه

در این تمرین نیاز به یک آینه هست. این تمرین، تمرینی‌ست که به شما در شناخت حالات بدنتان کمک می‌کند. رو به روی آینه بایستید. حال احساسات متفاوت خود را نشان دهید؛ احساساتی از قبیل خشم، شادی، تریدید، انتظار و…

صحنه‌های کوتاهی بسازید و بازی کنید. میمیک‌های مختلفی نشان داده و از دیالوگ نیز استفاده کنید. همزمان چشمتان به آینه باشد تا خود را ببینید. می‌توانید در کنار آینه (نه به جای آینه!) از دوربین هم استفاده کنید تا در آینده بتوانید ایرادات خود را بازبینی و رفع کنید. این تمرین را سه الی پنج دقیقه انجام دهید.

تمرین آینه

این تمرین، تمرینی‌ست که به شما در شناخت حالات بدنتان کمک می‌کند.

تمرین دیدن

دیدن و درست دیدن از ویژگی‌های مورد نیاز بازیگر است. برای تمرین این ویژگی شما باید مکانی آرام و پر وسیله انتحاب کنید. چهار ثانیه به محیط نگاه کنید و وسایل را به خاطر بسپارید. سپس  سعی کرده چشم بسته آن ها را به یاد بیآورید. آن‌ها را یکی یکی بازگویی کرده و بعد از آن صحت آزمایی کنید. چند درصد از محیط اطراف را دیدید؟ احتمالاً حین تمارینِ اول درصد موفقیت شما بسیار اندک است. نگران نباشید! حالتی‌ست طبیعی. به مرور پیشرفت خواهید کرد.

تمرین قوری گل قرمزی!

حتما شما هم با جملاتی نظیرِ قوری گل قرمزی یا یه یویویِ یه یورویی آشنایید. این ها چه ربطی به تمرین بازیگری دارد؟ یکی از ویژگی‌های بازیگرِ خوب، بیان مناسب است. این تمرین به شما در پرورش بیان کمک می‌کند. حال با این جملات چه کنیم؟ کاری ندارد، آن ها را پشت سر هم، با تنفسی درست و تمرکزی دقیق بیان کنید. این تمرین به وضوح جملاتتان کمک می‌کند؛ علاوه بر آن تنفس را تقویت می‌کند و به شما در رفع تپق یا لکنت یاری می‌رساند.

در ادامه چند نمونه از این جملات را خواهیم دید:

دستم در دبه بود، دبه درش دستم بود!

لیره رو لوله لوله رو لیره.

چه ژست زشتی.

لورل روی ریل راه میرفت!

 

جمع‌بندی

ما در این مقاله به معرفی تمرین‌هایی پرداختیم که بدون هیچ هزینه‌ای، در منزل شما را بازیگر بهتری می‌کند. ناگفته نماند که قطعاً یک مربی حرفه‌ای و آموزش دیده می‌تواند شما را در این مسیر راهنمایی کند. مربی خوب و حرفه‌ای راندمان تمرین شما را چند برابر کرده و خطاهایتان را اصلاح می‌کند.