تفاوتی ندارد که در چه زمینه هنری فعالیت می‌کنید. حتی اگر نقاش هم باشید تقویت گوش موسیقیایی به شما کمک می‌کند تا جهان را بهتر درک کنید. برای هنرجویان موسیقی یا هنرهای نمایشی مانند تئاتر وسینما داشتن گوش موسیقیایی قدرتمند اوجب واجبات است.گوش موسیقیایی به شما کمک می‌کند تا با دقت بیشتری به جهان پیرامون خود نگاه کرده و منابع احساسی بیشتری را از آن خود کنید. این امر شما را به بازیگر بهتری تبدیل خواهد کرد.
البته باید توجه کرد که تقویت گوش موسیقیایی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. نکته قابل ملاحظه نیاز هنرجویان به پشت‌کار بالا و ممارست در این زمینه است. بیایید با تمثیل لاغری این قسمت را به پایان ببریم. همان طور که امکان ندارد فردی یک شبه چربی‌های اضافه خود را از دست دهد، امکان ندارد یک شبه گوش خود را موسیقیایی کند. لاغری امری زمان‌بر است و تنها در بلند مدت خود را نشان می‌دهد.

 

گوش موسیقیایی چیست

گوش موسیقیایی یعنی درک بیشتر از محرک‌های صوتی محیط. لزوماً فرد دارای گوش موسیقیاییِ قدرتمند، از نظر بیولوژیکی دارای اعصاب شنوایی قدرتمندتری نیست بلکه او با تمرین‌هایی خود را نسبت به صداها و تفاوت اصوات دقیق کرده است. گوش موسیقیایی باعث می‌شود تا بازیگران بهتر احساسات گفته‌های دیگران را بفهمند و به تیع بهتر دیالوگ خود را بیان کنند. این قابلیت باعث می شود تا بازیگران بتوانند با کاراکتر خود ارتباط بهتری برقرار کرده و او رو دقیق‌تر اجرا کنند‌.

تکنیک‌هایی برای تقویت گوش موسیقیایی

تکنیک‌های زیادی برای تقویت گوش موسیقی وجود دارد. در این تکنیک‌ها گوش نسبت به درک و تفکیک اصوات اطراف خود حساس‌تر شده و حافظه شنیداری مغز افزایش می‌یابد. در ادامه به ارائه چندی از این تکنیک‌ها خواهیم پرداخت.

به صدای اطراف خود گوش دهید

یکی از بهترین راه ها برای شروع تقویت گوش موسیقیایی بستن چشم‌هاست. برای این کار سعی کنید در محیطی ساکن شده و با چشم‌های بسته آن‌چه در اطراف خود می‌گذرد را از دریچه گوش‌های‌تان دریابید. نیازی نیست که به دنبال موقعیتی خاص باشید. هر کجا می‌توانید این تکنیک را انجام دهید. شاید در ابتدا شوکه شوید که چقدر صدا وجود دارد که شما تا به حال نشنیده بودید. این عالی‌ست! به دنبال صداهای جدیدتری بگردید. سعی کنید این صدا ها را از هم تفکیک کرده و ریتم آن را بررسی کنید.

‌به موسیقی گوش دهید

گوش دادن به موسیقی از لذت‌بخش‌ترین روش‌های تقویت گوش موسیقیایی‌ست. البته توجه کنید که برای تقویت گوش موسیقیایی بهتر است در حالت آرامش دراز کشیده چشمان‌تان را بسته و به موسیقی گوش دهید. سعی کنید تا ریتم موسیقی را به دست آورده و سازهای مختلف را از هم تفکیک دهید. فرقی ندارد چه موسیقی‌ای می‌شنوید، در ابتدا به سمت سلیقه‌تان حرکت کنید و بعدتر ژانرهای جدیدی را به پلی لیست خود بیفزایید. به مرور متوجه خواهید شد که سلیقه‌تان نیز از موسیقی عوض شده!

گوش موسیقی

به موسیقی دقت کنید

نواختن سازی را بیاموزید

هیچ تکنیکی به اندازه آموختن نواختن ساز به تقویت گوش موسیقی‌تان کمک نمی‌کند. ساز را بر اساس سلیقه خود انتخاب کنید. ابتدا در یوتیوب یا هر جای دیگر ساز‌های مختلف را ببینید و بشنوید در نهایت با توجه به زمان و بودجه خود ساز مناسبی را انتخاب کنید. فرایند آموزش ساز به سرعت زیادی شما را شاه‌گوش می‌کند!

آواز بخوانید

آواز خواندن یکی از بهترین راه‌های تقویت گوش موسیقیایی است. سعی کنید ابتدا ترانه را با دقت گوش داده و سپس شروع به همخوانی کنید. پس از مدتی می توانید بدون صدای خواننده بر روی موسیقی آواز بخوانید. عیبی ندارد اگر صدای‌تان جذاب نیست، قرار نیست که منتشرش کنید!

آواز

آواز به تقویت گوش موسیقیایی شما کمک می‌کند

جمع‌بندی

در این مقاله به ارائه تکنیک‌هایی جهت تقویت گوش موسیقیایی برای بازیگران پرداختیم. با بهره‌گیری از این تمرین‌ها می‌توان در بلندمدت تغییرات قابل توجهی را مشاهده کرد. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.