دفتر تاریخ ورق خورده کارگردانان و بازیگران زیادی در حال ظهور و افول‌اند. ما در این مقاله راجع به تایکا دیوید کوهن Taika David Cohen ، ملقب به تایکا وایتیتی Taika Waititi صحبت خواهیم کرد. کارگردان، بازیگر و کمدین نیوزلندی. وی تا کنون برنده جایزه‌های بسیاری شده است. در ضمن از افتخارات او می‌توان به نامزدی در جوایز اسکار، بَفتا BAFTA ، گرمی و بسیاری دیگر اشاره کرد.

تایکا وایتیتی از منطقه Raukokore در سواحل شرقی نیوزیلند سر بر آورده. او فرزندِ رابین کوهن، معلم نیوزلندی است. پدر وی مائوری است و مادرش از تبار یهودی، ایرلندی، اسکاتلندی و انگلیسی‌ست. تایکا در ابتدا به عنوان بازیگر وارد صنعت فیلم شد و سپس بر نویسندگی و کارگردانی تمرکز کرد. از جمله آثار درخشانی که وی آن را کارگردانی کرده می‌توان به Boy  (2010) و Jojo Rabbit  (2019)  اشاره کرد. ما در ادامه به بررسی این دو اثر درخشان خواهیم پرداخت.

 

جوجو ربیت Jojo Rabbit

دیویس پسر ده ساله‌ای است که در زمان رایش سوم، هیتلر زندگی می‌کند. این پیر تصویر تخیلی ای از هیتلر در ذهن خود دارد. رومن گریفین، بازیگر کودک و آینده‌دار، نقش دیویسی را بازی می‌کند که آرزو می‌کند روزی قهرمان جنگِ جهانی سوم شود.

دیویس که نام مستعارش Jojo Rabbit است، در یک اردوگاه آموزشی جوانان نازی شرکت کرده و به دلیل مهربان دلی نمی‌تواند حیوانی دست‌آموز را خفه کند. در ادامه او به اشتباه توسط نارنجک دستی زخمی شده و دیگر نمی‌تواند در اردوگاه بماند. از طرفی دوست خیالی او دائماً برای کمک به حزب، ترغیبش می‌کند.

خواهر جوجو کشته و پدرش در جنگ ناپدید شده‌اند. او با مادرش (اسکارلت یوهانسون) زندگی می‌کند. در تضاد با جوجو، مادرش پنهانی مخالف هیتلر است. او رازی دارد: که یک دختر یهودی به نام السا را در اتاق زیر شیروانی خانه خود ​​پنهان کرده است. به طور اتفاقی جوجو با السا مواجه می‌شود. جوجو در ابتدا وحشت کرده می‌پندارد که دختر هیولا است؛ اما به تدریج عاشق دختر شده و به او نزدیک می‌شود. این اتفاق آدولف خیالی را کرده و باعث می‌شود جوجو درباره عقاید خود تجدید نظر کند.

 فیلم جوجو ربیت

تصویری از فیلم جوجو ربیت

 

پسر Boy

پسری حدوداً نه یا ده ساله در روستایی زندگی می‌کند. برادر کوچک‌تر او، راکی​​، شش ساله است و فکر می‌کند که او قدرت‌های فوق‌العاده دارد. پسر چنین توهمی در مورد خودش ندارد، اما در عوض داستان های خیالی درباره پدر غایب خود می‌سازد. گاهی او یک نجار استاد، گاهی یک سرباز مدال گرفته، گاهی یک غواصِ گنج‌یاب و گاهی کاپیتان یک تیم راگبی یا بوکسور حذفی است. او دوستی به نام دالاس دارد که دو خواهر، سلسله و فالکون کرست دارد.

مادربزرگ پسر برای حضور در مراسم تشییع‌جنازه‌ای فراخوانده می‌شود و پسربچه (جیمز رولستون) را ترک کرده و از پسر می‌خواهد از خانواده مراقبت کند. در اتفاقی خوش‌حال کننده، پدر که به اندازه هیچ یک تخیلات پسر جذاب نیست باز می‌گردد. پدر کیست؟  او نه قهرمان بلکه جنایتکاری کوچک است که اخیراً از زندان آزاد شده. او آخرین دزدی خود موفق شد مقداری پول نقد را در یک مزرعه در نزدیکی خانه دفن کند. حال او برای برداشت آن مقدار بازگشته.

این تضادِ پدر واقعی و پدر ذهنی، محرک موتورِ درامی لذت بخش است. جایی که پسر باید میان تصورات خود و واقعیت پدر بجنگد. لازم به ذکر است که تایکا وایتیتی، نویسنده و کارگردانِ فیلم نقش پدر را بازی می‌کند.

 

 فیلم پسر

تصویری از فیلم پسر

 

جمع‌بندی

ما در این مقاله ابتدا در مورد تایکا وایتیتی کارگردان، نویسنده، بازیگر نیوزلندی پرداختیم و سپس دو نمونه از مهم‌ترین آثار وی را معرفی کردیم. از ویژگی‌های مهم آثار وایتیتی کمدی اوست. او در این زمینه صاحب سبک است و شاید همین سبک خاص او را به این درجه از شهرت رسانده. هنرجویان عزیز باید بدانند که در هر رشته هنری، به سبک خاص خود رسیدن ضامن موفقیت است. باید در این مسیر تلاش کرد تا حرف جدیدی برای گفتن داشت. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.