کودکان علاقه‌مند به عرصه بازیگری می‌توانند فعالیت خود را نه تنها در سینما، بلکه در تئاتر دنبال کنند؛ زیرا، تئاتر کودکان یکی از عرصه‌های هنری بسیار مهم و جدی به‌شمار می آید که نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورهای جهان کارناوال‌هایی با عنوان تئاتر کودک به صورت سالانه برگزار می‌شود و از بازیگران و کارگردانان برتر تقدیر می‌شود.

پیشینه تاریخی تئاتر کودکان را به قرن هجدهم میلادی می‌توان نسبت داد.

اگرچه این نوع تئاتر قدمت زیادی در مقایسه با تئاترهای بزرگسالان ندارد اما، می‌توان پیشینه آن را به قرن هجدهم میلادی نسبت داد. در این قرن شخصی در انگلستان برای نخستین بار اقدام به اجرای نمایشی با استفاده از کودکان بر پایه داستان‌ها و روایت‌های اساطیری و افسانه‌ای یونان باستان نمود. این تئاتر، نخستین گام‌های این نوع تئاتر در جهان می‌باشد که به مرور گام‌های جدی‌تری برداشته شد و امروزه این نوع تئاتر به یکی از عرصه‌های جدیدی در تئاتر و هنر تبدیل شده است.

تئاتر کودکان

تئاتر مذکور در ایران قدمت کمتری از آنچه گفته شد دارد. تقریباً این تئاتر از پنجاه سال گذشته آغاز شده و پایه‌گذار آن را زنده یاد جبار باغچه بان می‌دانند. وی برای نخستین بار از کودکان برای اجرا های متفاوت استفاده نمود. به‌همین دلیل، بسیاری از پژوهشگران عرصه تئاتر وی را نخستین نویسنده و کارگردان این نوع تئاتر در ایران به شمار می‌آورند. در حال حاضر رشته دانشگاهی با عنوان تئاتر نوجوانان و کودکان وجود دارد که در آن به کارگردانان برای ورود به این عرصه آموزش داده می‌شوند. از آنجایی که صحنه‌های تئاتر براساس خلاقیت افراد، قدرت فی‌لبداهه‌گویی و خلاقیت آنان استوار است، کودکان با آموزش‌های لازم در عرصه تئاتر یاد می‌گیرند که چگونه فی البداهه صحبت نموده و درخواست‌های خود را مطرح نمایند.

تئاتر کودکان در ایران نزدیک به پنجاه سال قدمت دارد.

به‌همین دلیل، این نوع تئاتر یکی از عرصه‌های آموزشی است که بسیاری از والدین می‌توانند کودکان خود را در دوره‌های آموزشی تئاتر ثبت نام نموده و قوای خلاقیت آنان را تقویت نمایند.