یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت هنرجو بدون شک استاد است. اوست که در مسیری سخت و طاقت‌فرسا ایشان را یاری می‌کند. به تمثیل می‌توان اساتید را باغبانانی دانست که باید با دقت و مهارت گل هنر را در دل هنرآموزان بکارند. این مسئولیت بسیار خطیری است. گاه یک اشتباه از سوی استادی نااستاد می‌تواند آینده هنری افراد را نابود کند. گاه یک آموزه غلط باعث دور شدن هنرجو از موفقیت‌هایی که لایقش بود می‌شود. از این رو شناخت بهترین استاد آموزش بازیگری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

البته پیش از ورود به وادی جستجو باید دانست که استاد خوب چگونه استادی‌ است. چگونه می‌توان بدون داشتن آگاهی از چیستی موجودی آن را یافت؟ برای شناخت بهترین استاد آموزش بازیگری باید ابتدا ویژگی‌های وی را برشمرد. در بخش نخست مقاله به این موضوع اشاره خواهیم کرد. مرحله بعدی جستجو است. در بخش بعدی مقاله به شیوه‌های شناسایی استاد خوب خواهیم پرداخت. در نهایت نیز به آموزشگاهی اشاره خواهیم کرد که با به کار گرفتن موفق‌ترین اساتید، هنرجویان واردی را وارد عرصه بازیگری کشور کرده است. با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

 

 

ویژگی‌های یک استاد آموزش بازیگری خوب چیست؟

دانش تئوری و عملی

بهترین استاد آموزش بازیگری باید در دو حوزه دانش تخصصی داشته باشد. یک این که تاریخ تئاتر و سینما، تاریخ بازیگری، سبک‌ها و مکتب‌های بازیگری، بازیگران بزرگ و درس‌های ایشان و بسیاری موارد این چنینی را به خود بداند. هیچ استادی بدون تسلط به بعد هنر کار استاد نمی‌شود. برخلاف باور عامه که بُعد عملی را مهم‌تر می‌پندارند، این بُعد تئوری‌ست که از ارزش بیشتری برخوردار بوده و تمرین‌های عملی را در دل خود می‌سازد. در مرحله دوم استاد باید به وجه عملی بازیگری نیز مسلط باشد. استادی که نتواند بازی کند، چگونه می‌تواند بازیگری را به هنرجویان بیاموزد؟

 

فن بیان و مهارت‌های تدریس

اگر فردی در نهایت دانش باشد امّا نتواند آن را به شکل صحیحی منتقل کند نمی‌تواند استاد خوبی باشد. از پیش‌زمینه‌های استادی یکی توانایی خوب در انتقال مطالب و مفاهیم است. او باید با توجه به روان‌شناسی جنسیت و گروه‌سنی هنرجویان با ایشان ارتباط گرفته و با ساده‌ترین کلمات سواد و مهارت‌های هنری هنرجویان را بیفزاید.

 

تجربه

فاکتور تجربه باعث می‌شود تا اساتید به شکل بهتری دغدغه هنرجویان را درک کنند. تجربه به اساتید امکان می‌دهد تا عمیق‌تر در شیوه‌های آموزش غور کرده و مشکلات سر راه هنرجویان را بیشتر و بهتر بشناسند. بهترین استاد آموزش بازیگری به خوبی می‌داند تا چگونه انگیزه هنرجویان را افزایش داده و از افول آن جلوگیری کند.

بهترین استادان کودک

تجربه باعث می‌شود تا اساتید به شکل بهتری دغدغه هنرجویان را درک کنند.

 

چگونه بهترین استاد آموزش بازیگری را پیدا کنیم؟

این موضوع می‌تواند بسیار دشوار باشد. گرچه اکنون پس از علم به ویژگی‌های بهترین استاد آموزش بازیگری دیگر می‌دانیم که باید دنبال چه بگردیم. برای سهولت در این امر در ابتدا باید به رزومه اساتید توجه کرد. عموماً اساتید خوب هنرجویان موفقی را پرورده‌اند و شما می‌توانید نفر بعدی آن لیست باشید! در صورت امکان با هنرجویان پیشین اساتید صحبت کنید؛ از تجربه آنها سوال کنید. آیا راضی بودند؟ متد آموزشی استاد مورد نظر چگونه است؟ آیا برای شما مناسب است؟ در چه آموزشگاهی تدریس می‌کند؟ این نکته بسیار مهم است زیرا معمولاً یک آموزشگاه‌ بازیگری خوب برای حفظ اعتبار خود فقط و فقط با اساتید معتبر همکاری می‌کند. پس از بررسی این مسائل و انتخاب استاد مناسب، می‌توان در یک یا دو ترم نخست روش آموزش وی را سنجید و در صورت عدم رضایت جدا شد.

 

اساتید آموزشگاه بازیگری پانیذ

آموزشگاه پانیذ واقع شده در شرق تهران طی همکاری با برترین اساتید کشور رزومه درخشانی را برای خود ساخته. از اساتید مطرح این آموزشگاه می‌توان به امیررضا جلالی، حمیدرضا قاسمی، فاطمه امینی، آذر متفکر، محمدرضا غریب‌زاده و بسیاری دیگر اشاره کرد.

اساتید آموزشگاه بازیگری پانیذ

اساتید آموزشگاه بازیگری پانیذ

جمع‌بندی

به طور کلی پیدا کردن بهترین استاد آموزش بازیگری امری بسیار دشوار است. عدم حصول این مهم ضربات مهلکی را به آینده هنری هنرجویان می‌زند. در این مقاله ابتدا به بررسی ویژگی‌های برترین اساتید این حوزه پرداختیم و در ادامه نکاتی را برای رسیدن به این مهم بیان کردیم. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.