ما در این مقاله قصد داریم که فیلم غلاف تمام فلزی را معرفی کنیم. این فیلم از دو داستانک تشکیل شده است. گروهی فیلم غلاف تمام فلزی را مهم‌‌ترین اثر استنلی کوبریک، نابغه سینما می‌دانند. این اثر فیلمی ضد جنگ است. شاید بتوان گفت که یکی از بهترین ضدجنگ‌های تاریخ سینماست. با ما در بررسی این فیلم همراه باشید.

 

اطلاعات کلی

فیلم غلاف تمام‌فلزی (Full Metal Jacket) در سال 1987 اکران شد. کارگردان این فیلم استنلی کوبریک است. منتقدان بسیاری فیلم را تحسین کردند. در ضمن این فیلم نامزد یک جایزه اسکار شد.

این فیلم همچنین در لیست صد فیلم هیجانی برتر تاریخ سینما به انتخاب بنیاد فیلم آمریکا، رتبه 95 را دارد. این فیلم شاهکاری ضد جنگ است و منتقد خشونت جنگ. کوبریک در این فیلم به نظام ماشین جنگ سازی ارتش آمریکا اعتراض می‌کند. ماشینی که افراد عادی را به هیولایی خون خوار بدل می‌کند. در ادامه به نقد نقش آمریکا در جنگ ویتنام نیز می‌پردازد.

فیلمنامه این فیلم 116 دقیقه‌ای توسط کوبریک و مایکل هر از روی داستانی نوشته گوستاو هزفورد نوشته شده. کوبریک همچنین نقش تهیه کننده این فیلم را نیز ایفا کرده است.

خلاصه داستان

فیلم غلاف تمام فلزی از دو اپیزود تشکیل شده است. در اپیزود اول پایگاه آموزش نظامی و شیوه آموزش آن جا را مشاهده می‌کنیم و در اپیزود دوم وارد جنگ ویتنام می‌شویم.

اپیزود اول فیلم غلاف تمام فلزی

در اپیزود اول چند جوان برای آموزش نظامی برای هشت هفته وارد پایگاه آموزش نیروی دریایی ایالات متحده می‌شوند. در بین این افراد سرباز نسبتاً چاقی به نام لئونارد نیز وجود دارد. فرمانده این پایگاه شخصی بسیار خشن است که آن‌ها را وادار به انجام تمرین‌های سخت و طاقت‌فرسا می‌کند. وی رفتار بسیار تندی با سربازان دارد و از هر فرصتی برای شکست غرور و شخصیت آن‌ها دریغ نمی‌کند. سربازان را با نام‌های مستعار تحقیرآمیز خطاب کرده و در صورت نافرمانی آن‌ها را به شدت مجازات می‌کند. هدف وی ساخت ماشین‌های کشتار است.

در این میان لئونارد، وی با نام مستعار سرباز پایل شناخته می‌شود، طاقت تمرینات سخت و طاقت‌فرسای فرمانده را ندارد و به‌شدت مورد توهین و تحقیر وی قرار می‌گیرد. فرمانده سرباز پایل را برای آموزش به سرباز جوکر می‌سپارد تا مسئول آموزش وی شود. سرباز جوکر قدم به قدم وی را آموزش می‌دهد و سرباز پایل روندی روبه‌جلو را در پیش می‌گیرد.

 از قضا فرمانده به طور اتفاقی دوناتی که سرباز پایل از سالن غذاخوری به خوابگاه آورده است را پیدا می‌کند و از این اتفاق بسیار عصبی می‌شود اما تصمیم می‌گیرد وی را مجازات نکند. همه افراد گروهان را به جز سرباز پایل تحقیر و مجبور به انجام شنا می‌کند. شب هنگام که سرباز پایل خفته است تمام سربازان از جمله جوکر بر وی یورش می‌برند و وی را کتک می‌زنند. از فردای آن شب، تحولی شگرف در رفتار سرباز پایل پدید می‌آید. وی دیگر لبخند نمی‌زند، از سایرین فاصله می‌گیرد و با تفنگ خود حرف می‌زند.

وی به روند رو به رشد خود ادامه می‌دهد و در هنگام تمرین تیراندازی خوب ظاهر می‌شود. همین مسائل باعث می‌شود در انتهای دوره سرباز پایل برای ورود به یک گروه قبول بشود. در شب آخر آموزش که جوکر مسئول نگهبانی شبانه است، سرباز پایل را در مستراح با اسلحه‌ای پر در دست می‌یابد. فرمانده نیز از این موضوع باخبر می‌شود و به مستراح می‌آید؛ سرباز پایل ابتدا فرمانده و سپس خود را می‌کشد.

تصویری از فیلم

سربازی که تبدیل به ماشین کشتار شده.

اپیزود دوم فیلم غلاف تمام فلزی

در اپیزود دوم همراه سرباز جوکر به جنگ ویتنام می‌رویم و همراه همکارش رافترمن به کار گزارش می‌پردازد. جوکر که خبرنگار روزنامه ارتش آمریکا در جنگ است موظف است حوادث ناگوار ویتنام را گزارش دهد. او و رافترمن از یک گور دسته جمعی گزارش تهیه می‌کنند و سپس با یک گروه از سربازان که یکی از دوست‌های قدیمی‌اش نیز عضوی از آن گروه است مواجه می‌شوند و بدان‌ها می‌پیوندند.

 در هنگام گشت‌زنی ناگهان تک‌تیراندازی به یکی از آن‌ها شلیک می‌کند. آن‌ها که نمی‌توانند هم رزم تیرخورده خود را رها کنند با دادن تلفاتی چند، تک تیرانداز را می‌زنند. تک تیرانداز که زنی ویتنامی است، خواهش می‌کند که او را راحت سازند تا زجر نکشد و رافترمن این کار را برایش انجام می‌دهد.

تصویری از فیلم

در اپیزود دوم همراه سرباز جوکر به جنگ ویتنام می‌رویم

جمع‌بندی

ما در این مقاله، شاهکار استنلی کوبریک به نام فیلم غلاف تمام فلزی را بررسی کردیم. این شاهکار را می‌توان یکی از برترین آثار ضدجنگ شمرد. ما در ادامه داستان این فیلم را بیان کرده و هر دو اپیزود را به صورت مبسوط معرفی کردیم. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.