برترین سه گانه های تاریخ سینمای جهان (قسمت سوم)

در قسمت‌های اول و دوم این مقاله سه قسمتی، دربارۀ برترین سه گانه های تاریخ سینمای جهان صحبت شد. ابتدا قرار بود این مقاله در یک قسمت نوشته شود، اما گویا تقدیر بر این بود، که مقاله سه گانه‌ای برای معرفی برترین سه گانه‌های تاریخ سینمای جهان به رشته تحریر درآید. برای آشنایی با دیگر سه گانه‌های برتر تاریخ سینمای جهان با ما همراه باشید.

سه گانه شوالیه تاریکی

اولین قسمت از این سه گانه با عنوان «بتمن آغاز می‌کند» در سال 2005 روی پرده رفت. کریستوفر نولان، کارگردان سرشناس، کارگردانی این سه گانه را به عهده داشت. دیگر قسمت‌های این سه گانه: شوالیه تاریکی و شوالیه تاریکی برمی‌خیزد، نام دارند. نولان با الهام از شخصیت کمیک بتمن در کتاب‌های این شخصیت، این سه گانه را ساخت. او با گذاشتن بتمن در وسط ماجرا و قرار دادن شخصیت‌ها و لایه‌های دیگری از داستان، فیلم‌های خود را ساخته و پرداخته کرد.

متأسفانه میان این سه گانه، قسمت اول کمتر دیده شده و مورد بی مهری طرفداران قرار گرفته است. معمولاً شوالیه تاریکی از اقبال بیشتری بین تماشاچیان بهره‌مند بود. نولان در این سه گانه ثابت کرد که می‌توان از شخصیت‌های کمیک، شخصیت‌هایی عمیق و از داستانی ساده، ماجرایی پیچیده و خلاق ساخت. سه گانه شوالیه تاریکی، علیرغم اینکه توسط کارگردان سرشناس و گروهی حرفه‌ای ساخته شد اما به لحاظ جایزه اسکار نیز مورد بی مهری قرار گرفت و تنها به دریافت عنوان نامزدی نه جایزه در مجموع سه گانه، اکتفا کرد.

سه گانه مرد عنکبوتی

برترین سه گانه های سینمای جهان

برترین سه گانه های سینمای جهان

مرد عنکبوتی از آن شخصیت‌هایی است که نه تنها برای بزرگ‌سالان برای کودکان نیز جذاب است. شخصیتی که می‌خواهد دنیا را نجات دهد. این فیلم در زمرۀ فیلم‌های آخرالزمان به شما می‌آید. قسمت اول این سه گانه به قدری جذاب است و شما را پای تلویزیون میخکوب می‌کند که گویی با اسپایدرمن از این دیوار به آن دیوار می‌پرید و مردم را نجات می‌دهید. رویارویی خیر و شر در این سه گانه کاملاً پیداست. لحظاتی در این سه گانه وجود دارد که این تقابل کاملاً آمیخته می‌شود و تشخیص خیر و شر کمی مشکل می‌شود. با این که اقتباس‌های مختلف و زیادی از داستان مرد عنکبوتی که داستانی مصور بود، شده است.

اما مرد عنکبوتی با بازی توبی مگوایر در نقش پیتر پارکر تبدیل به نقشی به یاد ماندنی شده است. این سه گانه، به ترتیب مرد عنکبوتی، مرد عنکبوتی 2 و مرد عنکبوتی 3 نام دارد. کارگردانی این سه گانه را سم ریمی بر عهده داشت و این سه گانه معمولاً با نام «مرد عنکبوتی سم ریمی» شناخته می‌شود. این فیلم با گاز گرفته شدن پیتر پارک توسط یک عنکبوت و دادن قدرت جادویی به وی شروع می‌شود. جالب است بدانید که برای انتخاب عنکبوت مورد نظر در این فیلم هم تست بازیگری گرفته شده است.

سه گانه جنگ ستارگان (نسخه قدیمی)

جورج لوکاس در سال 1977 اولین قسمت از سه گانه جنگ ستارگان را با عنوان جنگ ستارگان روی پرده برد. بعدها نام قسمت اول این سه گانه به «جنگ ستارگان، امید تازه» تغییر نام داد. این فیلم در زمان خود به دلیل موضوع ناب و بکر و از طرفی جلوه‌های ویژه فوق‌العاده، خبری شد. این فیلم به لحاظ جلوه‌های ویژه در سال 1977 نقطه عطفی برای دیگر فیلم‌های آتی شد. اولین قسمت از این سه گانه به موضوع رویارویی خیر در مقابل شر می‌پردازد.

موضوعی که در آن سال‌ها، بسیار فراگیر بود. قسمت اول این سه گانه، نامزد 11 جایزه اسکار بود که توانست 7 جایزه از یازده جایزه را از آن خود کند. بر خلاف ارباب حلقه‌ها که روندی تکاملی و روبه صعود داشت، این سه گانه رو به افول رفت و قسمت سوم این سه گانه، کم‌ترین میزان فروش را داشت. قسمت دوم این سه گانه «امپراتوری ضربه می‌زند» و قسمت سوم آن «بازگشت جدای» نام داشت.

حکایت همچنان باقی است…

ساخت سه گانه ها در سینمای جهان هنوز ادامه دارد. عده زیادی از کارگردان‌ها سه گانه های متفاوتی را می‌سازند. اما اینکه سه گانه ای این‌چنین به موفقیت برسد، یکی از دلایلش حضور بازیگران قوی در فیلم است.

آموزشگاه بازیگری پانیذ به کودکان و نوجوانان شما کمک می‌کنند تا استعداد بازیگری خود را کشف کنند و آن را پرورش دهند. این آموزشگاه کلاس‌های مختلفی نظیر بداهه‌پردازی، متدهای بازیگری، زبان بدن و… به کودک و نوجوان شما در این راه کمک می‌کند.