برای مطالعه روش‌های ایجاد انگیزه برای شروع مسیر بازیگری باید ابتدا بدانیم که انگیزه چیست. در ساده‌ترین تعریف انگیزه نیرویی‌ است که شما را به طرف اهدافتان سوق می‌دهد. این نیرو موجب می‌شود تا سختی‌ها را یکی پس از دیگری تحمل کنید و بگذرانید. دلیل واقعی سحرخیزی، ورزش‌های سخت، مطالعه زیاد، کنسل کردن قرارهای ملاقات و تمرکز بر روی هدف تنها و تنها انگیزه‌ست. از زاویه‌ای، انگیزه دو نوع مثبت و منفی دارد. انگیزه مثبت همانی‌ است که از درون شما می‌جوشد. چیزی که در رگ‌های خود احساس می‌کنید. انگیزه منفی فشاری‌ است بیرونی. مانند فشاری که پدر و مادرتان برای نمره خوب بر شما وارد می‌کنند! یا مثلاً کارمندی را تصور کنید که از ترس اخراج شدن سخت کار می‌کند. تجربه نشان داده که انگیزه منفی در مقدار کم لازم است امّا ازدیاد آن باعث ایجاد فشارهای سخت روانی می‌شود. از آن سو انگیزه مثبت حد و مرزی نمی‌شناسد.

حال می‌خواهم از زاویه دیگری به مفهوم انگیزه نگاه کنم. فاکتور انگیزه در دو موقعیت به کمک ما می‌آید. اول، اراده  و خواست برای شروع مسیر است و دیگری برای ادامه دادن به راهی که در پیش گرفته‌ایم. در این مقاله قصد داریم تنها به چگونگی ایجاد انگیزه برای شروع مسیر بازیگری بپردازیم و مورد دوم را به مقاله دیگری محول کنیم. همراه ما باشید.

 

شروع از کم

شنیده‌اید که سنگ بزرگ علامت نزدن است؟ در این ضرب‌المثل ساده مطلب مهمی نهفته است. این که بهتر است در آغاز هر مسیری با گام‌های کوچک حرکت کنید. دلیل این موضوع این است که انتخاب گام‌هایی بزرگ فشار روانی بسیاری را بر شما وارد می‌کند و باعث می‌شود انجام را به تعویق بیندازید. برای مثال اگر قصد بازیگر شدن دارید، شروع با روزی 5 ساعت تمرین می‌تواند غیرمنطقی باشد. بهترین روش برای ایجاد انگیزه برای شروع مسیر بازیگری قصد تمرین در حدود یک ربع در روز است. کم است؟ ایرادی ندارد، هر هفته حدود پنج دقیقه به زمان تمرین‌تان اضافه کنید!

 

تمرکز بر روی یک هدف

این که سعی کنید در یک زمان به چند هدف مختلف برسید تنها باعث اتلاف انرژی می‌شود. بهتر است در دوره‌ای مشخص تنها بر روی یک هدف تمرکز کرده و به سوی آن گام بردارید. این موضوع به معنای آن نیست که دیگر بخش‌های زندگی‌تان را تعطیل کنید! ابداً. تنها پیشنهاد می‌کنم که یک اولویت را برای خود در نظر بگیرید و باقی مسائل را در اولویت دوم بگذارید.

تمرکز

تمرکز بسیار مهم است!

چرا می‌خواهم این کار را بکنم؟

یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد انگیزه برای شروع مسیر بازیگری این است که دفتری برداشته روی آن به ترتیب بنویسید که چرا می‌خواهید به به هدف‌تان برسید. این کار نیرویی عظیم را در رگ‌های شما وارد می‌کند. برای مثال درمورد بازیگر شدن می‌توان نوشت می‌خواهم بازیگر شوم که هنر را درک کنم، معروف شوم، فیلم و سینما یا تئاتر را با پوست و گوشت و استخوانم حس کنم و چیزهایی از این قبیل.

 

تخیل موفقیت

از دیگر عوامل ایجاد انگیزه برای شروع مسیر بازیگری این است که مدتی در مکانی ساکت نشسته و آینده‌ای که در آن به هدف‌تان رسیده‌اید را تخیل کنید. برای مثال فردی می‌تواند خود را در حین برنده شدن جایزه کَن تصور کند. فردی ممکن است برای دیگران مصاحبه کند. ایرادی ندارد اگر کمی در تخیلات خود سیر کند! البته در این مورد راه افراط را در پیش نگیرد؛ یعنی اگر صد در صد در تخیلات خود سیر کنید ممکن است اصلاً به شروع مسیر هم نرسید. به قولی این بده! در هر صورت، حد اعتدال را نگاه داشته و نگذارید زندگی‌تان به چند رویای خوب خلاصه شود. به جای رویای خود، رویای دیگران شوید!

 

جمع‌بندی

یکی از مهم‌ترین ابزار شروع هر فعالیتی انگیزه است. ایجاد انگیزه برای شروع مسیر به خودی خود بخش مهمی از موفقیت است. در این مقاله به روش‌هایی برای رسیدن به این مهم اشاره کردیم. امیدوارم که این توضیحات برای‌ شما مفید بوده باشد. در مقاله ای دیگر به ایجاد  انگیززه در ادامه مسیر بازیگری خواهیم پرداخت.