برای بسیاری اولین روز ضبط سخت‌ترین روز دوران کاری‌شان است. آیا تا کنون قلبتان از استرس به تاپ تاپ افتاده است؟ عمده بازیگران تازه‌کار این حس را به خوبی درک می‌کنند. باید بدانید که این موضوع یک فرآیند طبیعی‌ست که برای تمامی بازیگران حتی بزرگترین‌ها نیز روزی رخ داده است. باری ما در این مقاله به معرفی راهکارهایی جهت رفع یا مدیریت این مشکل خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

استرس چیست و چرا؟

استرس یکی از ویژگی‌های بنیادین ما انسان هاست. این ویژگی در طول قرن‌ها به ما کمک کرده تا از شر خطرات طبیعی و غیرطبیعی رهایی پیدا کرده  به جایگاهی که الان هستیم برسیم. بیایید اجدادمان را تصور کنیم. فرض کنید که در جنگلی زندگی می کنید که پر از خطرات طبیعی و غیر طبیعی است. خطراتی نظیر حیوانات درنده، حشره‌های آزار دهنده، سرما و موارد این چنینی. داشتن کمی استرس باعث می‌شد که اجداد ما بتوانند از این مشکلات گذر کرده و خود را به بهترین نحو ممکن حفظ کنند و از انجام کارهای پرخطر پرهیز نمایند. حال در جوامع مدرن با اینکه شاید بسیاری از خطرات آن دوران وجود ندارد اما این میراث در ذات ما نهادینه شده است. مشکلی که می تواند ما را از زندگی عادی دور کند و مسیر موفقیت را ناپیمودنی.

تمرکز

تمرکز، توجه عامدانه به موضوعی خاص و عدم توجه به سایر موضوعات

چطور در زمان ضبط فیلم بر استرس خود فائق شویم؟

در این بخش قصد داریم شما را با چند نکته بسیار ساده اما مهم آشنا کنیم که بتوانید از آنها در مواجهه با استرس‌تان در اولین روز فیلمبرداری استفاده کنید. با ما همراه باشید.

تمرین‌ را جدی بگیرید

این نکته بسیار مهم است که باید در پیش تولید تمرین بسیار زیادی کنید. باید آن را جدی گرفته و به تمامی جلسات تمرینی خود بروید. جدا از آن ساعت‌ها در خانه نقش را تمرین کنید طوری که کاراکتر بخشی از وجود شما شود. به گونه‌ای که هر لحظه ای که بخواهید بتوانید از کانال خود خارج شده به جلد کاراکتر بروید. تمارین باعث می‌شود که شما دیالوگ ها را به صورت طبیعی از بر کرده و بخش بزرگی از بار استرس خود را در صحنه نداشته باشید.

با همه دوست شوید

این نکته را در نظر بگیرید که افتادن از دو سمت بام اشتباه است. باید حد و مرز را نگه داشته و شان خود را حفظ کنید. با این حال برای این که از استرس شما در اولین روز فیلمبرداری کاسته شود بهتر است که در پیش تولید با اکثر عوامل فیلم آشنا شده طرح دوستی بریزید. قطعاً می دانید که انجام فعالیت در کنار دوستان بسیار ساده تر از انجام همان فعالیت در جمع غریب است.

یا دوربین دوست شوید

بسیار دیده شده است که بازیگران باتجربه تئاتر که سالیان سال جلوی هزار نفر اجرا کرده‌اند در مواجهه با دوربین استرس گرفته و دیالوگ های خود را فراموش کنند. مسئله بسیار مهمی است که دامنه بازیگران تازه کار نیز خواهد گرفت. باری باید با دوربین دوست شد و این دوستی کار بسیار دشواری است. دوربین را معشوقی مستغنی تصور کنید که قصد ندارد با شما حتی کلمه‌ای صحبت کند، اما شما نباید دست از تلاش بکشید. بهتر است در هنگام تمرین بارها و بارها از خود فیلم گرفته و فیلم را ببینید و ببینید که در چه حالتی جلوی دوربین بهترید و اصلاً حرکات و فیگور بدنی شما در جلوی دوربین چه شکلی است. اگر بتوانید با تصویری که دوربین از شما می‌گیرد آشنا شوید می توانید با دوربین نیز دوست شوید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم که راهکارهایی برای مواجهه با استرس اولین روز فیلمبرداری ارائه کنیم. اولین روز فیلمبرداری چالش بسیار بزرگی برای شما و تمام بازیگران جهان – حتی معروف ترین‌شان – است. امیدوارم که بتوانید با این راهکار های ساده برای مشکل خود فائق شوید.