اوتار محصول 2009

اوتار محصول 2009 از فیلم های شاخص جیمز کامرون کارگردان سرشناس هالیوود است. این فیلم در ژانر علمی تخیلی و حماسی ساخته شده است. موسیقی فیلم را جیمز هورنر ساخت. اوتار در دسامبر 2009 اکران شد. مدت زمان آن صد و شصت و یک دقیقه است. با این که فیلم هزینه ای معادل با دویست و سی و هفت میلیون دلار داشت، توانست به فروش افسانه ای “2.79 میلیارد دلار” دست پیدا کند. جیمز کامرون مثل همیشه این بار هم موفق بود و فیلم متفاوت او توانست در جشنواره ها و فستیوال های مختلف به صد و چهل و هشت نامزدی دریافت جایزه دست پیدا کند و از این میان برنده ی هفتاد و سه جایزه شود.

اوتار محصول 2009 نامزد دریافت نه جایزه ی اسکار

این نامزدی های عبارت بودند از: بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین کارگردانی هنری، بهترین فیلم برداری، بهترین تدوین فیلم، بهترین تدوین صدا، بهترین ترکیب صدا و بهترین جلوه های ویژه. جایزه ی اسکار بهترین کارگردانی هنری، بهترین فیلم برداری و بهترین جلوه های ویژه به اوتار اختصاص یافت.

اوتار محصول 2009

اوتار محصول 2009

اما طرح و پیرنگ اوتار

از این قرار است که در آینده، جیک که یک سرباز سابقه دار جنگ و دچار فلج پا است، به یک قمر به نام پاندورا آورده می شود. این قمر محل زندگی Na’vi ها است. این موجودات از نژاد انسان واره ها هستند. آن ها زبان و فرهنگ خاص خود را دارند. آن افرادی که از زمین آمده اند، خود را با فرهنگ خاص آن ها بیگانه می یابند. زبان آن ها توسط زبان شناسی به نام دکتر پل آر. فرامر از ابتدا ایجاد شد. جیمز کامرون او را استخدام کرده بود تا زبانی را اختراع کند که تلفظ آن برای بازیگران آسان باشد اما به هیچ زبان انسانی شبیه نباشد. در همین راستا دکتر فرامر در حدود هزار کلمه را ابداع کرد.

در ابتدا کارگردان فیلم تصمیم گرفته بود تا ایده ی اوتار را تا سال 1999 عملی کند اما در آن زمان جلوه های ویژه ای که او می خواست، هزینه ی فیلم را تا چهارصد میلیون دلار افزایش می داد. هیچ استودیویی برای فیلم سرمایه گذاری نمی کرد. و به همین دلیل ساخت فیلم به مدت هشت سال به تعلیق درآمد.

تماشای فیلم جذاب و هیجان انگیز اوتار را به علاقه مندان ژانر علمی تخیلی توصیه می کنم. اوتار از زمان ساخت تا اکران، پروژه ای چهار ساله محسوب می شد. اوتار اولین فیلمی است که فروش بیش از دو میلیارد دلار داشته است. به این ترتیب فیلم را می توان پرفروش ترین فیلم تایخ سینما دانست.