باز هم دارد می‌رسد سال نو! عید نوروز! چرخه طبیعت گشت و گشت تا باز هم به نقطه آغازین خود رسید. آغازِ فرصتی تازه. فرصتی برای ساختن.  ساختن فردایی بهتر و هر آنچه به آن نیازمندیم. ساختن امید. هنرمندان و هنرجویان خوب برای رشد و توسعه باید همواره در تکاپو باشند. فرقی ندارد که چقدر موفق یا ناموفقید. همین که می‌توانید نفس بکشید یا این متن را بخوانید یعنی استعداد پیشرفت را دارید. اگر با همان شیوه‌ای که در گذشته عمل می‌کردید عمل کنید، همان نتایجی را خواهید گرفت که تاکنون گرفته‌اید و از این رو اگر می‌خواهید بیشتر از آن چه هستید رشد کنید باید به عادات جدیدی چنگ بزنید. عاداتی که در نهایت شما را به اهداف دلخواهتان می‌رسانند. برای شروع، چه فرصتی بهتر از سال نو؟ وقتی که جهان تازه می‌شود، چرا شما نشوید؟ در این مقاله به معرفی چندی از اهداف سینمایی برای سال نو می‌پردازیم.

 

مطالعه کتب سینمایی

یکی از بهترین اهداف سینمایی‌ای که می‌توان برای سال جدید داشت مطالعه آثار سینمایی‌ست. البته نکته مهم این است که هدف انتخابی شما باید دقیق و کمیت‌پذیر باشد تا بتوانید در انتهای سال حصول یا عدم حصول به آن را بررسی کنید. بنابراین نوشتن “مطالعه کتب سینمایی” در دفتر برنامه‌ریزی‌تان دردی را دوا نمی‌کند! باید دقیق‌تر بنویسید. بر فرض مثال “مطالعه ده کتاب سینمایی”. این می‌تواند هدف خوبی باشد. البته باید دانست که سنگ بزرگ علامت نزدن است. اگر تازه‌کارید پیشنهاد می‌کنم برای سال جدید مطالعه دقیق دو کتاب تاریخ سینما و هنر سینما از دیوید بوردول و کریستین تامسون را در لیست اهداف خود قرار دهید. بر روی واژه دقیق تأکید کنید. مطالعه دقیق این دو کتاب نسبتاً حجیم شما را با اصلی‌ترین مفاهیم سینما آشنا می‌کند. به قولی مطالعه دقیق و باز هم تأکید می‌کنم دقیق این دو کتاب در حکم گرفتن مدرک کازشناسی سینماست!

کتاب هنر سینما

کتاب هنر سینما

مشاهده فیلم‌های خوب

مشاهده فیلم سرگرمی‌ای لذت بخش است؛ با این حال برای یک هنرآموز سینما نباید فیلم دیدن در حد یک سرگرمی باقی بماند. شما باید ببینید و ببینید و ببینید. تفاوت فیلم‌دیدن عامه با هنرآموزان سینما این است که عامه بر حسب سلیقه و  به قصد لذت فیلم می‌بینند اما شما به قصد آموزش. گاهی ممکن است مشاهده فیلمی خاص حوصله‌سربر باشد… قبول دارم؛ گویی شکنجه است دیدن برخی فیلم‌ها. با این حال بهتر است که فیلم دیدن را به این صورت: “مطالعه و تحلیلی آثار ده کارگردان مطرح” یا “مشاهده ده فیلم از دوازده سبک مختلف” در لیست اهداف سینمایی سال جدید خود قرار دهید.

مطالعه انواع و اقسام داستان

یکی دیگر از اهداف سینمایی سال جدیدتان می‌توان مطالعه انواع داستان اعم از کوتاه، بلند، رمان و… باشد. شاید این مورد نسبت به سینما بی‌ارتباط برسد امّا اگر عمیق‌تر بنگریم خواهیم دید که ارتباط بسیار قدرت‌مندی میان دو مدیوم سینما و ادبیات وجود دارد. ماهی سه رمان چگونه است؟ هدف 36 رمان در سال به نظر معقول می‌آید. البته اعدادی که تا کنون خواندید صرفاً پیشنهاد است و شنا باید با توجه به زندگی خود آن‌ها را شخصی‌سازی کنید. مثلاً شاید کسی بتواند در سال 52 رمان بخواند! به هر حال از یاد نبرید که سنگ بزرگ علامت نزدن است.

انواع ادبی

مطالعه انواع و اقسام ادبی

زبان آموزی

این دیگر خیلی بی‌ریط است! نه؟ شاید در ظاهر اما واقعاً نه. در دنیایی که هر روزه بر عمق دانش اضافه می‌شود تنها اتکاء به آثار ترجمه‌ای قبول عقب ماندن است. به هر حال برای ارتباط با دنیا و آموختن مسائلی تازه باید و باید حداقل به دو زبان خارجی مسلط شوید. امسال می‌تواند شروعی باشد برای تسلط به اولی! گفتیم که همه اهداف از جمله اهداف سینمایی باید کمیت‌پذیر باشند. این را چگونه می‌توان کمیت‌پذیر کرد؟ می‌توان فرضاً در دفتر اهداف سینمایی سال نو نوشت مطالعه فلان مجموعه کتاب‌های آموزشی؛ یا دریافت فلان مدرک؛ یا مطالعه 4 رمان زبان اصل و…

جمع‌بندی

برای افراد موفق سال جدید همراه است با حال جدید. ایشان دغدغه رشد و تکامل دارند و می‌خواهند جایی بروند که پیش‌تر نبودند. برای نیل به این مهم معین کردن اهداف می‌تواند بسیار مفید باشد. برای هنرجویان سینما نیز این موضوع صحت دارد. اگر آماده رشد و پیش‌رفتید بهتر است اهداف سینمایی خود را مشخص کنید.

 

آموزشگاه بازیگری پانیذ

@paniz_acting