آیا دیدن انیمیشن تنها برای کودکان است؟ آیا بزرگ‌سالان حق دیدن این دسته از فیلم‌ها را ندارند؟ و آیا بزرگ‌سالِ انیمیشن‌بین مورد تمسخر دیگران واقع می‌شود؟ پاسخ تمامی این پرسش‌ها یک خیر برجسته است! گرچه انیمیشن‌های زیادی برای کودکان ساخته شده اما این گونه در خود آثاری مناسب بزرگ‌سالان نیز دارد. نباید فراموش کرد که جوهره اصلی انیمیشن تخیل است و تخیل مقوله‌ای انسانی‌ست نه کودکانه. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی بهترین انیمیشن‌های سریالی مناسب بزرگسالان بپردازیم. همراه ما باشید.

بوجک هورسمن BoJack horseman

انیمیشن بوجک هورسمن یکی از بهترین انیمیشن‌های سریالی مناسب بزرگسالان است که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ در شش فصل و ۷۷ قسمت پخش شد. کارگردان این اثر رافائل باب وکسبرگ است. داستان این انیمیشن روایت‌گر زندگی بوجک، اسبی انسان نماست که در گذشته ستاره سیت‌کام‌های تلویزیونی بوده اما اکنون فراموش شده است. این انیمیشن در بیننده رخوت و ناامیدی شدیدی ایجاد می‌کند! داستان‌های ابزورد این انیمیشن باعث ایجاد حس پوچی می‌شود. از دیگر مسائلی که در این انیمیشن به آن پرداخته شده می‌توان به افسردگی، ناامیدی، شکست و اعتیاد اشاره کرد. با تمامی این اوصاف نباید این انیمیشن را با کودکان دید!

بوجک هورسمن

بوجک هورسمن

پارک جنوب South park

انیمیشن South Park (پارک جنوبی) به کارگردانی مشترک تری پارکر مت استون و برایان گاردن از سال ۱۹۹۷ پخش شده و هنوز هم قسمت‌های جدید آن ساخته می‌شود. تا امروز ۳۱۷ قسمت از این انیمیشن در ۲۵ فصل ساخته شده که طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است‌. شروع ساخت این انیمیشن بسیار ارزان قیمت و تجربی بود؛ طنز گزنده این انیمیشن مخاطبین زیادی را به ارمغان آورد تا مورد توجه قرار گرفته و به بودجه تولیدی زیادی دست یابد. طنز این سریال حد و مرزی نمی‌شناسد و با همه چیز و همه کس شوخی می‌کند. داستان پارک جنوب روایت‌گر زندگی چهار پسر جوان در شهر کلرادو است. این جوانان با کنجکاوی زیاد خود باعث به وجود آمدن داستان‌های جالبی می‌شوند.

پارک جنوب

پارک جنوب

برادران ونچر The venture Bros

برادران ونچر یکی از بهترین انیمیشن‌های سریالی مناسب بزرگسالان است. سازندگان این اثر، جکسون پابلیک و و داک همر تمام تلاش خود را برای ساخت انیمیشنی سیاه و عجیب کرده‌اند. این انیمیشن که طولانی‌ترین سریال اورجینال شبکه ادولت سویم (Adult swim) از سال ۲۰۰۴ در حال پخش است. داستان برادران ونچز روایت‌گر دانشمندی به نام راستی ونچر، بادیگارد و دو پسرِ بیش‌فعال و کودنش است. ژانر این سریالِ کمدی و اکشن و مولفه‌های تاریک موجود در آن برادران ونچر را صرفاً مناسب بزرگ‌سالان می‌کند!

برادران ونچر

برادران ونچر

 

فمیلی گای Family guy

فمیلی گای که به نام مرد خانواده ترجمه شده، انیمیشنی سریالی مناسب بزرگسالان است که از سال ۱۹۹۸ تا کنون در ۲۱ فصل و ۳۹۸ قسمت پخش شده است. داستان این سریال حول محور خانواده گریفین ساکن در رود آیلند می‌گذرد. این خانواده شامل زن و شوهری به نام لوئیس و پیتر و سه فرزندش آن مگ، لوییس و استووی، و سگ‌ سخن‌گوشان برایان می‌شود. اتفاقات عجیب و داستان‌های خارق‌العاده باعث به وجود آمدن فضایی می‌شود که تنها مناسب بزرگسالان است شوخی‌های این سریال باعث می‌شود تا نگاهی تلخ به زندگی درون‌مان رسوخ کند! باری فمیلی گای یکی از قدیمی‌ترین سریال‌هایی‌ست که هنوز هم که هنوز است طرفداران خود را حفظ کرده.

فمیلی گای

فمیلی گای

 

ریک و مورتی Rick and Morty

شاید یکی از موفق‌ترین انیمیشن‌های بزرگسالان انیمیشن ریک و مورتی باشد. این انیمیشن توسط جاستین رویلند و دن هارمون برای شبکه Adult swim ساخته شد. تاکنون ۶ فصل شامل ۶۱ قسمت از این سریال پخش شده و فصل های بعدی نیز ساخته خواهد شد. داستان این انیمیشن روایت‌گر زندگی ریک سانچز، نابغه دائماً مست، دانشمندی دیوانه و پدربزرگ مورتی‌ست که همراه نوه خود دست به ماجراجویی‌های عجیبی می‌زند. الفاظ و شوخی های به کار رفته در این سریال باعث می‌شود تا ریک و مورتی مناسب بزرگسالان باشد. پرسش‌های مهم هستی‌شناختی که در این سریال مطرح می‌شوند باعث می‌شود تا مخاطبین به چیستی خود و جهان بیندیشند.

ریک و مورتی

انیمیشن سریالی ریک و مورتی

 

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی بهترین انیمیشن‌های سریالی مناسب بزرگسالان پرداختیم. انیمیشن گونه‌ای خلاق از هنر فیلم است و خلاقیت امری انسانی‌ست نه کودکانه. از این رو پیشنهاد می‌شود تا برای روشن نگه داشتن چراغ خلاقیت، بزرگ‌سالان روزانه اندکی هم که شده به مشاهده این‌ گونه بپردازند. امید است که این مقاله انگیزه‌ای شود برای گام‌برداشتن به سوی انیمیشن.