اندرو گارفیلد. شاید او را در فیلم های مرد عنکبوتی شگفت انگیز و شبکه ی اجتماعی دیده باشید. اندرو گارفیلد، در روز بیستم آگوست 1983 به دنیا آمد. او یک بازیگر انگلیسی-آمریکایی است و شهروند هر دوی این کشورها محسوب می شود. او سال های کودکی را به همراه برادر بزرگ تر، پدر آمریکایی و مادر انگلیسی اش در انگلیس سپری کرد.

از آثار او در سینما می توان به موارد رو به رو اشاره کرد:

مامبو جامبو (2005، در نقش سیمو)، شیرها برای بره ها (2007 در نقش تاد)، هوا (2009 در نقش تام)، من اینجام (2010 در نقش شلدون)، رهایم مکن (2010 در نقش تامی دی)، شبکه ی اجتماعی (2010 در نقش ادواردو ساورین)، مرد عنکبوتی شگفت انگیز 1 و 2 (به ترتیب سال های 2012 و 2014 در نقش پیتر پارکر=مرد عنکبوتی)، سکوت (2016)، نفس کشیدن (2017 در نقش رابین کاوندیش) و زیردریاچه ی نقره ای (2018 در نقش سم).

اندرو گارفیلد

اندرو گارفیلد

اندرو گارفیلد در سال 2017

و برای فیلم Hacksaw Ridge توانست نامزد دریافت جایزه اسکار برای بهترین بازیگر نقش اول مرد شود. گارفیلد از طبقه ی متوسط است و به مدرسه ی خصوصی رفته است. زمانی که هنوز یک بچه مدرسه ای بود در تولیدات تئاتر بچه گانه شرکت می کرد. در نوزده سالگی او به مدرسه ی مرکزی گویش و درام رفت. اگر چه اندرو گارفیلد از نظر احساسی با اما استون که هم بازی او در فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز بود، وارد روابطی شد، اما به هیچ عنوان جزئیات روابط خصوصی را در مصاحبه ها بیان نمی کند. در واقع اندرو گارفیلد داشتن حریم خصوصی را ترجیح می دهد.

همچنین اندرو گارفیلد بین سال های 2008 تا 2011 با شنون وودوارد وارد رابطه ی عاطفی شده بود. فیلم رهایم مکن محصول سال 2010، بر اساس رمانی به همین نام اثر نویسنده ی ژاپنی کازئو ایشی گورو ساخته شده است. فیلم داستان کتی، روث و تامی است که در یک مثلث عاشقانه گیر می افتند. بازی خوب گارفیلد در آن اثر توانست تحسین منتقدان را برانگیزد و نامزدی هایی برای دریافت جوایز مختلف برایش به ارمغان آورد. اندرو گارفیلد دوست صمیمی رابرت پتینسون و مت اسمیت است. او از زمانی که بازیگری را شروع کرد با مت دوست بود. همچنین اندرو در سال 2007 و بلافاصله پس از این که به لس آنجلس نقل مکان کرد، با کیتی پری آشنا شد و بین آنها دوستی شکل گرفت.