محمد عامر حسين خان  كارگردان، نويسنده، خواننده و بازيگر سينما اهل هند است كه بيشتر با نام امير خان شناخته می شود. او را بايد بين المللی‌ترين چهره سينمای هند و موفق ترين بازيگر اين سينما دانست. در سال 2013 ليستی 100 نفره از تاثير گذارترين فراد جهان منتشر شد كه نام او در اين ليست به چشم می خورد. قرار گرفتن نام هنرمندان در اين ليست چيز عجيبی نيست اما معمولا هنرمندانی كه در اين ليست قرار می گيرند در كشورهای غربی از جمله آمريكا مشغول به فعاليت هستند. در عرصه سينمايی هم معمولا بازيگرانی از سينمای هاليوود در اين مدل از ليست ها قرار می گيرند. مطرح شدن نام يك هنرمند كه عمده فعاليت های او در هند و در سينمای باليوود است نشان از عملكرد فوق درخشان و خيره كننده او در عرصه سينما و هنر است.

در حالی نام او به عنوان موفق ترين بازيگر سينمای هند مطرح است كه بازيگران بزرگ ديگری از جمله آميتا پاچان، شاهرخ خان و سلمان خان نيز در اين سينما مشغول به فعاليت هستند. اين موضوع نشان از توانايی های بالای اميرخان در عرصه هنر و بازيگری است.

اميرخان در 14 مارس 1965 در بمبئی متولد شد و بازيگری را از 8 سالگی با بازی در فيلم پيروزی خاطرات شروع كرد. در سال 1988 با بازی در فيلم از قيامت به قيامت موفق به دريافت اولين جايزه ملی شد.

اميرخان از جمله داوران جشنواره برلين است و می توان گفت حضور او در اين جشنواره منجر به افزايش اهميت و اعتبار اين رويداد بزرگ هنری شده است. علاوه بر اين او را بايد يكی از پردرآمدترين بازيگران در سطح سينمای باليوود و حتی جهان دانست.

در مورد خانواده او می‌توان گفت كه اميرخان در خانواده ای كاملا هنری بزرگ شده به طوری كه پدرش طاهر حسين خان و عمويش ناصر حسين از جمله تهيه كنندگان مطرح سينمای هند هستند. علاوه بر اين پسر عموی او يعنی منصور خان هم در عرصه هنری فعال است و فيلم از قيامت به قيامت كه منجر به دريافت اولين جايزه ملی او شد توسط پسر عمويش كارگرادنی و توليد شد. در خصوص اعتقادات دينی هم، امير خان و خانواده اش مسلمان هستند و محل زندگی او در بمبئی و كشمير است. همينطور بايد گفت كه امير خان دارای سه فرزند به نام های جنيد حسن خان، آيرا حسين خان، آزاد رائو خان است. دو بار ازدواج كرده كه هر دو ازدواج او به طلاق منجر شده است.

امير خان

امير خان

فيلم شناسی

هولی، زبر دست، از قيامت به قيامت، خاكستر، شماره اول،‌ دل، سه احمق، انفجار 3،‌ زنده باد جوانی، جنگ ثروت، قلب، نفرت، باج و… از جمله فيلم‌هايی است كه امير خان در آن‌ها به ايفای نقش پرداخته است.

چند مورد از فيلم های او در تلويزيون ايران پخش شد كه از بين آنها انفجار 3 و سه احمق از بازخورد بسيار خوبی برخوردار بودند. نكته ای كه در خصوص فيلم سه احمق مطرح است موضوع فيلم می‌باشد كه مسئله ای مشترك در بين كشورهای در حال توسعه است يعنی سيستم آموزشی. اين فيلم با نگاهی طنز به انتقاد از سيستم آموزشی هند پرداخته و اشكالات سيستم را به نمايش گذاشته است. در اين بين عمده نقص ها و ایراداتی كه مطرح شد عينا در خصوص سيستم آموزشی ايران نيز مطرح است لذا برای درك بهتر از نقايص آموزش در كشور می توان به اين فيلم رجوع كرد. علاوه بر موارد گفته شده اين فيلم می تواند يك الگو برای سينمای ايران باشد كه مانند ساير كشورهای در حال توسعه به مسائل اصلی كشور بپردازد و از ژانر كمدی برای حل مسائل و رفع نواقص استفاده كند.

در خصوص ويژگی های شخصيتی امير خان هم بايد گفت كه او شخصی به شدت جدی و كمال گراست به گونه ای كه در انتخاب نقش و فيلنمامه حساسيت زيادی دارد. اين رويه از سال 2001 شكل محسوس تری به خود گرفته به طوری كه از اين سال به بعد حساسيت و دقت او در انتخاب ها بسيار بيشتر از قبل شد يعنی درست از زمانی كه او توانست در سينمای هند جايگاه مناسبی تصاحب كند و خود را به عنوان يكی از بازيگران اصلی اين سينما مطرح سازد.

https://starsunfolded.com/aamir-khan/

پانيذ