ال فنینگ بازیگر جوان آمریکایی است که او  را بیش تر برای بازی در فیلم های “فیبی در سرزمین عجایب” و “اهریمن نئونی” می شناسند. ال متولد ایالت جورجیا است و خواهر بزرگترش داکوتا بازیگر محبوبی است. ال فنینگ بازیگری را از سنین بسیار پایین آغاز کرد.

اولین بازی او در سریال “taken” و به تهیه کنندگی استیون اسپیلبرگ بود.

در آن سریال ال نقش سال های جوانتر خواهرش را بازی می کرد. به مرور زمان او توانست مستقل از خواهرش نقش بپذیرد و بازی کند. این بازیگر بلوند در نه سالگی در فیلم فیبی در سرزمین عجایب بازی کرد و نقش اصلی را بر عهده گرفت. این نقش محبوبیت و تحسین زیادی برایش به ارمغان آورد. او همچنین در فیلم های دیگری مانند “دری بر کف اتاق” و “رفیقی برای پنیر خوردن” بازی کرده است.

ال فنینگ نه تنها بسیار زیبا و قدبلند است،

بلکه مهارت های بازیگری فوق العاده ای دارد که باعث شد همگان او را در آینده تجسم کنند که بازیگر جوان خوش ذوقی شده است. ال اولین جایزه را برای بازیگری در سال 2013 دریافت کرد. نقش او در درام آمریکائی “somewhere” جایزه ی بازیگر جوان هالیوود را از آن او ساخت. فیلم های جدید تر او عبارت اند از تالار سیدنی و مسحور.

ال فنینگ

ال فنینگ در نه ام آوریل 1998 به دنیا آمد.

مادرش بازیکن حرفه ای تنیس و پدرش بازیکن بیسبال بود که بعدها به فروشنده ی لوازم الکترونیکی تبدیل شد. کار بازیگری ال حتی قبل از سه سالگی اش شروع شده بود که قرار بود نقش کودکی های خواهرش داکوتا را بازی کند. در سال 2001 ال در درام آمریکائی “من سم هستم” بازی کرد که کارگردان آن جسی نلسون بود. این فیلم هم فروش خوبی داشت و هم یک نامزدی اسکار به دست آورد.

او بعد ها در فیلم های فراوانی به ایفای نقش پرداخت

که یکی از مهم ترین آنها “مورد عجیب بنجامین باتن” به سال 2008 می باشد. از نمایش های تلویزیونی که ال در آن ها بازی کرده است می توان به موارد روبه رو اشاره کرد: میامی (2003)، قانون و فرمان: واحد قربانیان خاص (2006) و اتاق گمشده (2006). ال فنینگ قبلا دو بار وارد روابط احساسی شده است اما اکنون تنهاست. ال عاشق بازی فوتبال است و این سرگرمی او در اوقات فراغت می باشد. او به خوانندگی، رقص و طراحی لباس هم علاقه مند است. از جوایزی که تا کنون ال فنینگ به دست آورده است می توان به “جایزه ی برتر نوجوانان” و “جایزه ی زحل” اشاره کرد.