الیور استون
20
آوریل

الیور استون

الیور استون

الیور استون نویسنده و کارگردان اهل آمریکا است. او تا کنون موفق شده است چندین جایزه ی اسکار در مقام یک کارگردان یا نویسنده به دست آورد. استون، در روز پانزدهم سپتامبر 1946 در نیویورک سیتی به دنیا آمد. او تنها فرزند لوئی و ژاکلین بود. پدر او یک کارگزار سهام موفق بود و به همین دلیل دوران کودکی الیور سرشار بود از تمام نعمت هایی که خانواده های مرفه می توانند داشته باشند.

مدرسه ی خصوصی، تعطیلات تابستانی در فرانسه و از همه مهم تر، احساس میهن پرستانه ای قوی که در او شکل گرفت. پدر استون به شکل افراطی محافظه کار بود و عقیده داشت سنت های اجتماعی و سیاسی بایست پابرجا بمانند و به همین دلیل از هر تغییری گریزان بود. پس از مدتی والدین الیور بر آن شدند تا از هم جدا شوند. او در آن زمان کشف کرد که پدرش به شدت مقروض است و منجر به این شد که کارگردان آینده باورهایی را که تا آن لحظه داشت زیر سوال ببرد.

الیور استون
الیور استون

برخی از آثار الیور استون

دست محصول 1981، سالوادور محصول 1986، وال استریت محصول 1987، متولد چهارم جولای محصول 1989، درها محصول 1991، بهشت و زمین محصول 1993، قاتلین بالفطره محصول 1994،  نیکسون محصول 1995، هر یکشنبه محصول 1999، الکساندر محصول 2004، مرکز تجارت جهانی محصول 2006، وحشی ها محصول 2012 و اسنودن محصول 2016.

الیور استون گفته است: اکنون که با نگاهی به گذشته به زندگی ام نگاه می کنم، متوجه می شوم که این رویای من بود که مرا به سوی همه ی فعالیت های خاطره انگیزم سوق داد. این رویا به من اجازه داد که باور کنم که می توانم برخی از کارها را، با همه ی دست نیافتنی بودشان، در زندگی ام انجام دهم. مثلا این که به جنگ بروم، به دریا بروم، همسران فوق العاده داشته باشم، صاحب فرزند شوم و فیلم هایی بسازم که دیگران بتوانند تماشا کنند.

می توان گفت الیور استون یکی از معدود هنرمندان واقعی است که در حال حاضر در سینمای مدرن امروز وجود دارند. استون از دیرباز تا کنون همواره رسالت هنری و ساختن بهترین فیلم را بر مادیات و منافع شخصی خود ارجحیت داده است. الیور استون در سال 1965 وارد دانشگاه ییل شد اما زمانی که فقط یک سال درس خوانده بود، ترک تحصیل کرد. استون تا کنون سه بار ازدواج کرده است و صاحب سه فرزند شده است.