اصطلاحات رایج سینما

برای ورود به هر رشته هنری یا علمی آشنایی با اصطلاحات رایج اولین و مهم ترین قدم است. در رشته بازیگری هم علاقمندان این هنر باید با اصطلاحات آن آشنایی کافی داشته باشند. در این مقاله قصد داریم برای شما عزیزان، لیستی از اصطلاحات رایج سینما و تئاتر را ارائه دهیم.

پلاتو

به محلی گفته می شود که در آن فیلمبرداری می شود و ابزارهای نورپردازی و فیلمسازی نیز وجود دارد. یک استودیو ممکن است چندین پلاتو داشته باشد. در تئاتر به مکانی که گروه های نمایش در آن تمرین می کنند پلاتو گفته می شود.

پرسوناژ

به مجموعه بازیگران فیلم یا تئاتر پرسوناژ گفته می شود.

اقتباس

به هر اثری که از اثر دیگری گرفته شود اقتباس می گوییم. اگر یک نمایشنامه یا فیلمنامه، از رمان ها، رخدادهای واقعی،یا نمایشنامه ها یا فیلمنامه های دیگر نوشته شود به آن اثر اقتباسی گفته می شود.

رُل

یکی دیگر از اصطلاحات رایج سینما و تئاتر که آن را زیاد شنیده اید رل است. به نقشی که در نمایشنامه و فیلنامه نوشته شده و بازیگر آن را بازی می کند رل گفته می شود.

پلان

به برداشت تصویری پیوسته و بدون کات از طرف کارگردان، پلان می گویند. به عبارتی هر بخش فیلم که دوربین بدون قطع کردن، از آن صحنه فیلمبرداری مستمر کند پلان گفته می شود

دیالوگ

به تمام گفتگوهای دو یا چند نفره بازیگران در صحنه که همراه با احساسات مختلف است دیالوگ می گویند. دیالوگ یک عمل برونگرا در بازیگری محسوب می شود

مونولوگ

به مجموعه گفتگوها و زمزمه هایی که یک بازیگر با خودش دارد مونولوگ می گویند. مونولوگ بر خلاف دیالوگ یه عمل درونگرا در بازیگری محسوب می شود.

دکوپاژ

در لغت به معنای برش یا تقطیع هست. دکوپاژ یکی از وظایف کارگردان است که قبل از شروع فیلمبرداری فیلمنامه آن را آماده می کند در واقع، دکوپاژ نقشه ذهنی کارگزدان از متن فیلمنامه است. تعداد پلان ها،سکانس ها،دوربین ها، زاویه دوربین، حرکت دوربین، نوع نورپردازی و صداهایی که باید شنیده شود از مواردی است که کارگردان در دکوپاژ باید آن ها را تعیین کند.

میزانسن

یک اصطلاح فرانسوی است که در اصل متعلق به تئاتر می باشد، و به معنی صحنه آرایی نمایش است. به مرتب کردن و چیدمان تمام اجزای صحنه توسط کارگردان میزانسن گفته می شود. تمام مواردی که برای اجرای نمایش لازم است در میزانسن آماده می شوند. به عبارت دیگر به تمام اجسام و رفت و آمدهای بازیگران و تعاملات و کارهایی که روی صحنه یا در برابر دوربین انجام می دهند میزانسن گفته می شود.

میزانسن

میزانسن

ژانر

به نوعی یا گروهی از فیلم هایی گفته می شود که از لحاظ بصری، محتوا و فرم ویژگی های یکسانی داشته باشند. مثل ژانر کمدی، علمی تخیلی، وحشت و…

تروکاژ

تروکاژ لغتی فرانسوی است و به معنای جلوه های ویژه و حقه های سینمایی برای زمانی که اجسام یا صحنه های خاصی را به شکل طبیعی نمی توانیم نشان دهیم.

پرده آبی

هنگام فبلمبرداری در صحنه هایی که قرار است بعد از تولید با تروکاژ یا جلوه های ویژه رایانه ای بخش هایی به آن اضافه شود از پارچه یا رنگ آبی یا سبز استفاده می شود. بعد از فیلمبرداری و در مرحله اعمال تروکاژ این پرده آبی رنگ با تصویر مورد نظر جایگزین می شود.

آکسسوار

یکی دیگر از اصطلاحات رایج سینما و تئاتر آکسسوار است. به تمام تجهیزات و لوازم حاضر در صحنه که قرار است مقابل دوربین باشند آکسسوار می گویند مثل خوردروها، دکوراسیون منازل، سلاح ها و… گروه طراحی صحنه مسئول تهیه، نگهداری و حمل و نقل آکسسوارها هستند و کسی نباید تغییری در آن ها بدهد.

کلوزآپ

به نمای نزدیک و بزرگ از چهره انسان کلوزآپ می گویند. از این نما برای تاثیرگذاری بیشتر روی مخاطب استفاده می شود. زیرا محیط اطراف تقریبا ناواضح است و تمرکز بر روی صحبت ها و حالات شخص است.

لانگ شات

به نمای کاملی که از موضوع فیلم و مساحت اطراف آن نمایش داده می شود لانگ شات گفته می شود.

در این نوشتار برای آشنایی شما علاقه مندان هنر بازیگری تعدادی از اصطلاحات رایج سینما و تئاتر را توضیح دادیم. البته این اصطلاحات بسیار گسترده تر هستند و به تفکیک بخش های مختلف یک فیلم یا نمایش به اصطلاحات تخصصی تری هم ممکن است برخورد کنید. پس تا می توانید مطالعه کنید و دانش و اطلاعات خود را راجع به رشته مورد علاقه خود گسترش دهید.