استنلی کوبریک

استنلی کوبریک زاده ی روز بیست و ششم 1928 در نیویورک آمریکا از کارگردانان بزرگ هالیوود بود. علاوه بر این در زمینه ی فیلم نامه نویسی، تهیه کنندگی، فیلم برداری و تدوین هم فعالیت می کرد.

کوبریک را یکی از تاثیرگذارترین کارگردانان قرن بیستم می دانند. فیلم های او بسیار خاص و قابل توجه هستند زیرا کوبریک از کلوز-آپ های خاص، موزیک های کلاسیک هیجان برانگیز و فیلم برداری های عجیب استفاده می کرد که مخصوص به خود او بود و امضای او را همراه داشت.

در کارنامه ی استنلی کوبریک شانزده فیلم کامل وجود دارد.

از این میان سیزده اثر فیلم بلند می باشند. استنلی کوبریک از کارگردانان کمال گرا و بسیار حساس و وسواس سینمای هالیوود بوده است و کارهای ایشان با دقت و توجه بسیار بالایی ساخته می شده اند.

بسیاری از اوقات و در خیلی از فیلم ها، کوبریک علاوه بر کارگردانی، در نقش های دیگری هم به طور هم زمان فعالیت می کرد، به گونه ای که تهیه کنندگی، نویسندگی و برخی اوقات فیلم برداری آثار اش را بر عهده می گرفت.

استنلی کوبریک

استنلی کوبریک

استنلی کوبریک از تبار یهودی بود و متعلق به اتریش و مجارستان محسوب می شد. پدر او جیکوب کوبریک پزشک جراح بود. مادر او که گرترود نام داشت، خانه دار بود. آن ها یک خانوده ی چهار نفره داشتند. آن ها هرگز خانواده ی مذهبی ای نبودند.

از سن دوازده سالگی پدر استنلی کوبریک به او شطرنج آموخت و پسر جوان این علاقه را همیشه با خود داشت. در سال های دبیرستان بود که استنلی به موسیقی علاقه نشان داد و دوست داشت که موزیسین جاز باشد. همیشه خانواده ی این کارگردان بزرگ به او آزادی و قدرت انتخاب می دادند و برای همین استنلی کوبریک مجاز بود تصمیمات زندگی خود را داشته باشد و دنبال آنچه واقعا دوست دارد برود.

از آثار او در سینما می توان به موارد رو به رو اشاره کرد: اسپارتاکوس محصول 1960، لولیتا محصول 1962، ادیسه ی فضایی محصول 1968، پرتقال کوکی محصول 1971، درخشش محصول 1980، غلاف تمام فلزی محصول 1987 و چشمان کاملا بسته محصول 1999.

کوبریک در روز هفتم مارس سال 1999 و در هفتاد سالگی درگذشت. دلیل مرگ او سکته ی قلبی به هنگام خواب بود. یک کارگردان با استعداد چهار روز پس از اتمام آخرین فیلم اش، درگذشت و در هرتفوردشایر در انگلستان به خاک سپرده شد.