استعداد بازیگری

همانطور که می دانید قدم اول موفقیت در هر کار و رشته ای داشتن استعداد است. البته استعداد همه چیز نیست و ابزارها و شرایط زیاد دیگری برای موفقیت لازم است. در بازیگری هم قدم اول این است که شما شناخت کافی رو خود داشته باشید. استعداد یک نعمت خدادای و ذاتی است اما شما می توانید در گذر زمان با اموزش و تمرین این استعداد را پرورش دهید و جهت دهی کنید. حال سوال مهم این است که از کجا بفهمیم استعداد بازیگری داریم؟ در این مقاله شما با راه های کشف استعداد بازیگری آشنا خواهید شد.

چه کسی استعداد بازیگری دارد؟

اگر دقت کرده باشید استعداد بازیگری را به نحوی در اکثر افراد می توانید ببینید. به عنوان مثال جایی که علاقه ای به همراهی با کسی ندارند وانمود می کنند مشکلی برایشان پیش آمده و باید بروند. این واقعیت غیر قابل انکار است که اکثر افراد می توانند حتی در حد مبتدی در بعضی شرایط نقش چیزی که نیستند را بازی کنند. بازیگری را می توان آموزش داد و هر کسی می تواند درباره این هنر به قدری بیاموزد که بتواند نقشی را ایفا کند. اما برای تبدیل شدن به یک بازیگر واقعا حرفه ای شخص باید مجموعه ای از استعدادهای طبیعی را داشته باشد.

استعداد بازیگری شامل چه چیزهایی است؟

بازیگری به تنهایی یک استعداد خاص نیست. مجموعه ای از استعدادها و ویژگی های طبیعی خاصی باید در کنار هم قرار بگیرند و پرورش بیابند تا بتوانیم بگوییم این شخص استعداد بازیگری دارد. این مجموعه شامل استعدادهای کوچک تری همچون: استعداد تقلید صدا، فن بیان قوی، اعتماد به نفس در حضور جمع، حافظه قوی برای حفظ کردن متن، توانایی ابراز احساسات و بداهه گویی و توانایی های دیگر است.

توانایی عالی در ابراز احساسات

داشتن روحیه احساسی یکی از کلیدی ترین خصوصیت های بازیگری است. شما برای پیشرفت در بازیگری باید احساساتی باشید و توانایی نمایش و ابراز تمام احساسات درونی خود را داشته باشید. اگر از رخدادهای درونی و بیرونی زندگی از لحاظ احساسی متاثر می شوید. اگر می توانید در موقعیت های مختلف احساس ذوق و شعف، خشم، اندوه و عواطف مشابه رو به راحتی ابراز کنید نشانه خوبی برای مستعد بودن شما در کار بازیگری است.

احساسات در بازیگری

احساسات در بازیگری

تمرکز فوق العاده

داشتن تمرکز عالی یکی دیگر از ویژگی های ذاتی و البته قابل پرورش یک بازیگر موفق است. بازیگر باید بتواند بی توجه به درونیات و آشفتگی های ذهن خود و مقابل تعداد زیادی از افراد و فضاهای مختلف کار خود را انجام دهد. بازیگر باید مدام روی شخصیت نقش خود متمرکز باشد. چه در صحنه تئاتر چه در برابر دوربین های یک فیلم. اگر آدم متمرکزی هستید یکی دیگر از استعدادهای بازیگری را هم دارا هستید.

قوه تخیل و تصور عالی

یک بازیگر باید بتواند خود را در قالب شخصیت های مختلف و مکان های متفاوت تصور کند. باید بتواند دنیایی را خلق کند که از طریق رفتارها و احساساتش آن را برای بیننده باور پذیر کند. برای رسیدن به این توانایی نیاز به داشتن قوه تخیل و تصور قوی است. یک راه خوب برای محک زدن قوه تخیلتان خواندن رمان و نمایشنامه های مختلف و درک و همذات پنداری با شخصیت های قصه و تجسم فضای ترسیم شده در آن است.

اعتماد به نفس و احساس راحتی در برابر جمع

یکی دیگر از استعدادها و ویژگی هایی که یک بازیگر باید داشته باشد عدم ترس از صحنه و حضور افراد است. حین بازی، هم مخاطبان نمایش و فیلم در حال تماشای شما هستند و هم سایر عوامل پشت صحنه. پس باید بتوانید مقابل هر تعداد و هر جمعیتی راحت باشید و با اعتماد به نفس و بدون اضطراب نقش خود را ایفا کنید. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بازیگران مطرح و بزرگی در دنیا وجود دارند که در ابتدا در مقابل جمع خجالتی بودند و کم کم این مهارت را در خود پرورش دادند.

چند ویژگی و استعداد بازیگری دیگر

از دیگر ویژگی ها و استعدادهایی که می توان برای بازیگری نام برد داشتن حافظه قوی برای حفظ کردن متن نمایشنامه ها و فیلمنامه هاست. استعداد تقلید کردن و درآوردن ادای دیگران هم یکی از استعدادهای لازم برای بازیگری است. اگر عاشق ارتباط برقرار کردن با دیگران هستید و روحیه کار تیمی دارید یکی دیگر از ویژگی های خوب بازیگری را دارا هستید.

در این مقاله چند مورد از استعدادهایی که یک شخص برای موفقیت در بازیگری به آن احتیاج دارد را ذکر کردیم. البته این به این معنا نیست که اگر کسی فعلا این ویژگی ها را در خود نمی بیند نمی تواند بازیگر شود. بعضی از این مهارت ها ممکن است از دید شما پمهان مانده باشند و در شرایط دیگری خود را به شما نشان دهند.