ادوارد دست قیچی یک اثر فانتزی سیاه و عاشقانه هالیوودی است که در سال 1990 و به کارگردانی تیم برتون ساخته شده است. بازیگر نقش اصلی این فیلم جانی دپ بوده و بازیگرانی چون واینونا رایدر، داین ایولین ویست، آنتونی مایکل هال، کتی بیکر، وینسنت پرایس و آلن آرکین در کنار او به ایفای نقش پرداختند.

بسیاری از منتقدین این فانتزی سیاه و جذاب را یکی از همیشه-شاهکارهای تیم برتون می دانند.

همان طور که می دانید، تیم برتون حقیقتا جسورترین کارگردان هالیوود است که هرگز محدودیت ها برایش معنایی نداشته اند. او همواره هرآنچه را که “واقعا” می خواسته ساخته است. جانی دپ را هم به عنوان یک character Actor می شناسیم. بازیگری که درصد بالایی از انتخاب هایش، نقش های عجیب و غریب، متفاوت و به یاد ماندنی بوده است.

حاصل همکاری طولانی مدت این کارگردان و بازیگر با استعداد، خلق آثار شگفت انگیزی بوده است که همواره در ردیف برترین های هالیوود قرار گرفته اند.

ادوارد دست قیچی (جانی دپ)، رها شده در قلعه، 1990

اما خلاصه ی داستان و پیرنگ کلی فیلم از این قرار است که

در قلعه ای در ارتفاعات اطراف یک شهر، بزرگترین و مهم ترین اثر یک مخترع زندگی می کند. این اثر بی بدیل، انسانی نیمه تمام است که “ادوارد” نام دارد و نقش او را جانی دپ بازی می کند. مخترع مزبور (وینست پرایس)، پیش از به اتمام رساندن اختراع خود و تکمیل دست های ادوارد، ناگهان می میرد و ادوارد با قیچی های ریز و درشت فلزی به عنوان دست هایش، تک و تنها در آن قلعه باقی می ماند.

از آن زمان تا کنون ادوارد به تنهایی زندگی کرده است تا اینکه بانوی مهربانی به نام پِگ او را پیدا کرده و همراه خود به منزلش می برد. در ابتدا همه ی آشناهای پگ و اهالی شهر به او خوشامد می گویند و از ورودش خوشحالند اما خیلی زود همه چیز به گونه ای تغییر می کند که اتفاقات ناخوشایندی برای ادوارد و سایرین بیفتد و البته از ماجرای عشق و عاشقی ادوارد و کیم (واینونا رایدر)، دختر پگ، نمی توان چشم پوشید!

شخصیت ادوارد در این فیلم نمادی از مهارت و انزوا است.

ادوارد صاحب مهربان ترین و طلایی ترین قلب ممکن است و برای همین، از دنیای پر از بازی و سیاه بازی انسان های دور و بر خود، به هیچ عنوان سر در نمی آورد! ادوارد دست قیچی اثری است که ارزش بارها تماشا کردن را دارد و حداقل برای خود من هرگز تکراری و کسل کننده نمی شود.

توصیه می کنم اگر تا کنون این شاهکار هالیوود را ندیده اید، همین امروز به تماشایش بنشینید، چرا که یک تجربه ی شگفت انگیز در انتظار شماست که شما را بیش از پیش با نبوغ کارگردانی تیم برتون آشنا خواهد کرد.