پیش از این در خصوص اخلاق‌مداری بازیگری دو مقاله در مورد اخلاق‌مداری در هنگام تولید و اخلاق‌مداری بازیگران در مواجهه با سایر اعضا اشارع کردیم. در این مقاله قصد داریم به مبحث بسیار مهم اخلاق‌مداری بازیگران در مواجه با مخاطب و طرفداران بپردازیم. پیش از همه باید بدانیم که اصولاً هنر بدون مخاطب معنایی ندارد. بسیار بعید است اگر تهیه کننده یا کارگردانی بگوید که این اثر را تنها و تنها برای ساختن می‌سازم و هیچ کس، هیچ‌کسی نباید مخاطب این اثر باشد! به هر حال آن چه مسلم است این است که هر اثری مخاطبی دارد و این مقاله به اخلاق‌مداری بازیگران را در مواجهه با این افراد تبیین می‌کند.

مخاطب کیست؟ طرفدار کیست؟

پیش از ورود به بحث باید بین این مفهوم تمایز قائل شد. به هر کسی که اثر شما را می‌بیند مخاطب گفته می‌شود. حال این مخاطب می‌تواند از اثر شما لذت‌ ببرد یا نبرد! او حق دارد که از اثر شما متنفر باشد! حق دارد که بگوید اثر شما به درد سطل آشغال می‌خورد. او مخاطب است و شما نباید او را از نظر دادن محروم کنید.

باری به گروهی از مخاطبین که از اثر خوششان آمده و شما را دنبال می‌کنند طرفدار گفته می‌شود. پس به بیان دیگر طرفداران بخشی از مخاطبانند که از شما و اثر شما لذت می‌برند. تمایز بین این دو موضوع بسیار مهم است. گاه شما می‌بینید که فلان بازیگر یا فلان خواننده تعداد دنبال کننده‌های زیادی دارد. این موضوع لزوماً به معنای محبوب بودن او نیست. او صرفاً مخاطبین زیادی دارد که ممکن است لزوماً از هنر فرد مذکور لذت نمی‌برند.

مخاطب

مخاطب حق دارد که از اثر شما متنفر باشد!

اخلاق‌مداری بازیگران در مواجهه با مخاطبان

گفتیم که مخاطب به هر فردی گفته می‌شود که اثر شما را مشاهده کرده است. بدون شک در جریانید که شهرت و درآمد شما به خاطر حضور همین مخاطبان است! پس به هیچ هنوان، به هیچ عنوان از بالا به آن‌ها نگاه نکنید. این که لزوماً چند نفری شما را می‌شناسند به این معنا نیست که از باقی افراد جامعه مهم‌ترید! ابداً! هر فردی شغلی دارد و تمامی مشاغل محترمند.

همانطور که گفته شد مخاطبان ممکن است نظرات بسیار منفی‌ای درباره اثر شما داشته باشند. یکی از اصلی‌ترین مولفه اخلاق‌مداری بازیگران در مواجهه با مخاطبین این است که نظرات آن‌ها را با فراخ‌سینگی بپذیرد. هر چقدر هم که تند باشد شما نباید از کوره در بروید. شما هنرمندید و باید بتوانید با نقدهای مخاطبین، هر قدر هم که منفی و بی‌رحمانه کنار بیایید.

از طرفی شما وظیفه ندارید جزء به جزء زندگی خود را به مخاطبان توضیح دهید. مخاطبین هر چقدر هم که مهم باشند، باید به فضای خصوصی زندگی شما احترام بگذارند و در امور خصوصی شما دخالت نکنند. آن‌ها حق دارند تا تنها از کار هنر شما انتقاد کنند نه سبک زندگی شما!

اخلاق‌مداری بازیگران در مواجهه با طرفداران

این موضوع در جایگاه خود بسیار مهم است. شما با افرادی طرف هستید که شما را بسیار دوست دارند. اخلاق‌مداری بازیگران می‌گوید که باید بخشی از زمان خود را صرف آن‌ها کنید. فراموش نکنید که شما از کسی بالاتر نیستید. اگر کسی از طرفدارانتان عکس خواست، با او محترمانه برخورد کنید. بازی یا عکس را بندازید یا با لحنی محبت‌آمیز بگویید که مشغولید و فرصت این کار را ندارید. فراموشنکنید که هرگز نباید از لحن و الفاظ توهین آمیز استفاده کنید.

در شبکه‌های اجتماعی در حد توان خود، طوری که زمان بسیاری از شما نگیرد و به زندگی هنری یا خصوصی شما لطمه نزند پاسخ کامنت‌های ایشان را بدید. صرف ارسال تنها یک تشکر با ایموجی گل می‌تواند حال آن‌ها را خوب کند. به هیچ عنوان با کسیانی که زیر پستتان الفاظ توهین‌آمیز نوشته‌اند دهن به دهن نشوید. این موضوع بر شهرت و محبوبیت شما تاثیر منفی دارد.

طرفدار

با طرفدارانتان محترمانه برخورد کنید.

 

جمع‌بندی

ما در این مقاله به اخلاق‌مداری بازیگران در مواجهه با مخاطبان و طرفداران پرداختیم. در ابتدا مفهوم مخاطب و طرفدار را تفکیک کردیم و سپس برای هر یک مصادیق بسیار مهمی نوشتیم. مصادیقی که شاید در نگاه اول بسیار ساده به نظر برسند اما تاثیر بسیار شگرفی بر موقعیت هنری شما خواهند داشت. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.