آنگ لی از کارگردانان برجسته ی هالیوود با ملیت غیر آمریکایی است. آنگ لی در روز بیست و سوم اکتبر سال 1954  در چائوژو، پینگتانگ تایوان به دنیا آمد. او کسب جایزه ی رسمی و معتبر اسکار را در کارنامه ی خود دارد. لی را یکی از بزرگ ترین کارگردانان معاصر می دانند.

آنگ در سال 1975 از دانشکده ی هنر ملی تایوان فارغ التحصیل شد. و پس از آن به ایالات متحده رفت تا در رشته ی تئاتر و کارگردانی تئاتر از دانشگاه ایلینوی مدرک لیسانس بگیرد و سپس مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته ی تولید فیلم از دانشگاه نیویورک دریافت نماید.

موارد رو به رو برخی از آثار او در زمینه ی فیلم سازی هستند. حس و حساسیت محصول 1995 که بر اساس رمانی به همین نام نوشته ی جین آستین ساخته شده است. در این فیلم بازیگرانی مانند اما تامپسن، الن ریکمن، هیو گرانت و کیت وینسلت به بازی پرداخته اند. طوفان یخ محصول 1997 که یک درام بر اساس رمانی به همین نام نوشته ی ریک مودی است. سواری با شیطان محصول 1999 که یک فیلم وسترن جنگی است.

آنگ لی

آنگ لی کارگردان تیزهوش تایوانی، خالق آثار فاخری مانند ببر خیزان اژدهای پنهان!

 برگزیده محصول 2002، هالک محصول 2003، زندگی پی محصول 2012 و مرد جمینای محصول 2019. و در نهایت ببر خیزان، اژدهای پنهان محصول سال 2000 که بر اساس رمانی چینی نوشته ی ونگ دلو و در ژانر هنرهای رزمی ساخته شده است و اثر بسیار فاخر و برجسته ای است که موفق به دریافت نامزدی های چندگانه جایزه ی اسکار و برنده شدن جایزه ی اسکار شد.

نامزدی هایی که آنگ لی برای فیلم ببر خیزان اژدهای پنهان به دست آورد

به شرح رو به می باشند: بهترین فیلم با زبان خارجی (برنده)، بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین طراحی لباس، بهترین فیلم برداری، بهترین تدوین فیلم، بهترین کارگردانی هنری و چند نامزدی دیگر. نکته ی جالب اینکه آنگ لی در سال 2003، پیشنهاد کارگردانی فیلم ترمیناتور3 را رد کرد.

آنگ لی متاهل بوده و همسر او جین لین نام دارد و آن ها دارای دو فرزند هستند.  نام فرزندان او که هر دو پسر هستند، هان و میسن می باشد. آنگ لی هرگز و در هیچ یک از فیلم هایش استوری بوردینگ انجام نمی دهد، حتی برای سخت ترین فیلم ها با دشوارترین جلوه های ویژه مانند ببر خیزان، اژدهای پنهان. لی یکی از چهار فرزند یک خانواده ی تایوانی بوده است. او صد و هفتاد سانتی متر قد دارد.