آیا شده که در حین اجرا دچار ضعف بدنی شوید؟ شده که عضله پایتان منقبض شود یا صدایتان بگیرد؟ به نظرتان مشکل از کجاست؟ شاید با خود فکر کنید که این مشکلات ناشی از ضعف بدنی‌ست. صد البته که حق با شماست امّا چگونه می‌توان این مشکل را رفع کرد؟ بلی! این مشکل راهکار بسیار ساده‌ای دارد و آن گرم کردن بدن پیش از اجراست. گاه هنرجوهای تازه‌کاراین موضوغ را فراموش می‌کنند که حرفه‌شان در موضوعاتی چیزی شبیه ورزش است. آیا ورزشکاری را دیده‌اید بدون گرم کردن شروع به فعالیت کند؟ شما نیز به گرم کردن قبل اجرا نیاز دارید.

 

چرا گرم کردن قبل اجرا؟

به فعالیت روی صحنه دقت کنید. چند ساعت سر پا می‌مانید؟ چه مقدار جابجا می‌شوید؟ چقدر از صدایتان استفاده می‌کنید؟ آیا این‌ها فشاری مضاعف بر روی بدنتان نمی‌گذارد؟ شاید در ابتدای مسیر نیاز گرم کردن قبل اجرا را متوجه نشوید امّا به مرور متوجه مشکلات ناشی از آن خواهید شد. فرض کنید که دونده‌ای پیش از مسابقه دو ماراتن گرم نکند. شاید در ابتدا متوجه آسیب‌های ناشی از این موضوع نشود امّا بدون شک به مرور زمان ناچار است که ورزش را رها کرده با دردهایش زندگی کند. فعالیت شما نیز مانند ورزشکاران است. پس برای سلامتی بیشتر خود و بازی بهتر نیاز دارید که با روش گرم کردن قبل اجرا آشنا باشید.

 

گرم کردن قبل اجرا چگونه است؟

برای دانستن نوع گرم کردن قبل اجرا، در ابتدا باید ببینید که کدام قسمت‌هایی از بدنتان درگیر می‌شود. برای یک ورزشکار مثلاً دونده، بیشترین قسمت درگیر بخش انتهایی بدن است. البته این به آن معنا نیست که نباید باقی قسمت‌ها را گرم نمی‌کند! چرا می‌کند امّا بیشتر تمرکزش روی قسمت پایین‌تنه‌اش است.

از طرف دیگر بازیگران علاوه بر بدن از صدای خود نیز استفاده می‌کنند. بعید می‌دانم تا به حال دونده‌ای را دیده باشید که پیش از شروع مسابقه تمرینات صدا سازی انجام دهد! باری بازیگران باید این کار را انجام دهند. پس تا به این جای کار دانستیم که گرم کردن قبل اجرا برای بازیگران شامل دو بخشِ گرم کردن بدن و گرم کردن صداست.

گرم کردن بدن

برای گرم کردن بدن ابتدا از گردنتان شروع کنید. به صورت خیلی آرام گردنتان را بالا و پائین ببرید. این حرکت را چند بار تکرار کنید و سپس انگشتان دو دست را در هم قفل کرده بالا بکشید. باید بدنتان کاملاً صاف و کشیده باشد. حال نوبت به دستانتان می‌رسد. ابتدا از شانه‌تان شروع کنید. انگشتان را بر روی شانه گذاشته آن را به صورت دورانی بچرخانید. حال نوبت مچ دست می‌رسد. آن را نیز خوب گرم کنید.

 پس از همه این مراحل نوبت به پاها رسیده. آن‌ها را با ترتیب گرم کنید. برای این کار می‌توانید در عین صاف بودن خم شده انگشتانتان را به زمین برسانید. در ادامه یک پا را بلند کرده با دستانتان بکشید. حال نوبت پای دیگر است. هر یک از این حرکات را حداقل ده ثانیه انجام دهید. اگرحس می‌کنید که اجرای خاصی به یک گروه عضلانی خاص فشار می‌آورد بر گرم کردن آن قسمت اصرار بیشتری بورزید.

گرم کردن پا

گرم کردن پا فراموش نشود!

 

گرم کردن صدا

برای گرم کردن صدا ابتدا صاف بایستید و با دهانی بسته به صورت ممتد بگویید هااااامممم. این کار را با صدای کم شروع کرده و به مرور صدایتان را بالا ببرید. چند بار این کار را تکرار کنید. مراقب باشید که به حنجره‌تان فشار زیادی وارد نشود. در هیچ یک از مراحل نباید احساس اذیت شدن بهتان دست دهد. هر جا که احساس ناراحتی کردید فوراً فرایند را متوقف کنید.

حال بیایید و دهانتان را کامل باز کنید. زبانتان را به سرعت چپ و راست و بالا و پائین ببرید. بگذارید زبانتان به راحتی حرکت کند. حال که این کار را کردید عضلات صورتتان را حرکت دهید. حتی می‌توانید شکلک‌های عجیبی درآورید! مراقب باشید که کسی ازتان عکس نگیرد!

جمع بندی

گرم کردن قبل اجرا از مواردی‌ست که می‌تواند طول عمر بازیگری شما را افزایش دهد. این حرکات بسیار ساده است امّا با این حال هنرجویان تازه‌کار معمولا فراموشش می‌کنند. گفتیم که گرم کردن قبل اجرا برای بازیگران دو قسمت صدا و عضلات را شامل می‌شود. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.