آموزش شاهنامه‌خوانی کودک در جردن

علیرغم دامنه لغات وسیع شاهنامه و دامنه لغات کم کودکان، تعلیم شاهنامه و دیگر اشعار و متون کهن ایرانی جز سنت های ایرانیان بوده است. در زمانهای گذشته پدرها و پدربزرگها، شب های سرد و طولانی پاییز و زمستان را با کرسی و انار و شاهنامه سپری می‌کردند. اما امروزه آموزش اشعار شاهنامه در جمع‌های خانوادگی بسیار کمرنگ شده است. علاقه‌مندان نیز باید از آموزشگاه‌ها استفاده کنند. در این مقاله درباره آموزش شاهنامه‌خوانی کودک در جردن صحبت می‌کنیم.

امروزه حتی در برخی مدارس هم آموزش شاهنامه‌خوانی و نقالی وجود دارد. شاهنامه‌خوانی ابزاری تربیتی است که می‌تواند همه افراد را به سمت خود جذب کند. این جذابیت باعث افزایش قدرت یادگیری کودکان می‌شود.

هم‌چنین کودکانی که شاهنامه‌خوانی می‌کنند می‌توانند بهتر از دیگر کودکان صحبت کنند. اعتمادبه‌نفس بیشتری مخصوصاً در جمع دارند. حتی تربیت بهتری هم دارند زیرا همراه با شاهنامه نکات ناب آموزشی، اخلاقی و عرفانی را فرامی‌گیرند. شاهنامه با قابلیت رمزگشایی، می‌تواند ذهن کودکان را پویاتر کند و به آن‌ها حل مسئله نیز می‌آموزد.

کودک وقتی با فضای مروت و جوانمردی شاهنامه آشنا می‌شود منشش تغییر می‌کند. با توجه به اینکه ذهن کودک مخصوصاً در هفت سال اول زندگی مشغول یادگیری و ثبت اتفاقات است چه چیزی بهتر از شاهنامه که بر تاروپود وجودش ریشه کند و تا ابد همراه و هم‌نشینش باشد. ریشه‌هایی که از فرهنگ کهن و اصیل وجودش از می‌خورد. شاهنامه‌خوانی در کودکی می‌تواند باعث پیشگیری از انواع ناهنجاری‌های اجتماعی در سنین بالاتر در جوامع امروزی شود. شاهنامه‌خوانی در کودکی نوشدارو پیش از مرگ سهراب است.
کودک با شاهنامه‌خوانی می‌آموزد که ذره‌ای خیر و ذره‌ای شر پاسخ مخصوص به خود را دارد. همان کارمایی که امروزه خیلی از آن استفاده می‌شود. قانون عمل و عکس‌العمل در مراودات انسانی.

نگر تا چه کاری، همان بدروی
سخن هرچه گویی همان بشنوی

با توجه به شرایط کنونی جامعه و تعطیلی مدارس و حضور بیشتر بچه‌ها در منزل، شاهنامه‌خوانی عنصر جذابی است تا کودکان را از پای تلویزیون و رایانه و باز های کامپیوتری به سمت فرهنگ غنی ایرانی بکشاند. فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، بودن در جمع خانواده، صحبت با یکدیگر و… .

داستان شنیدن و نقل داستان کردن برای کودکان همواره جذاب بوده است. شاهنامه مملو از داستان‌هایی است که برای نقل در جمع خانواده بسیار شنیدنی است. والدین تلاش کنند تا با تحسین عملکرد فرزندشان در این کار او را ترغیب به ادامه و پیشرفت نمایند.

گرچه شاهنامه به زبان ساده برای کودکان و نوجوانان بازنویسی شده است، اما همه ما اقرار می‌کنیم که خواندن شاهنامه به همان سبک فردوسی چیز دیگری است. کتابی که تمام لغاتش پارسی است و جز این نیست. بعلاوه این بازنویسی‌ها دخل و تصرفاتی هم داشته که می‌تواند به جریان اصلی داستان‌های شاهنامه لطمه بزند.

مدتی است که بنیاد فردوسی هم در راستای اهداف اصلی این بنیاد، ترویج آموزه‌های حکمی و اخلاقی شاهنامه فردوسی بر روی کودکان و نوجوانان را در اولویت خود قرار داده است.

شاهنامه خوانی

شاهنامه خوانی

هم‌اکنون آموزش شاهنامه‌خوانی از کودکی و خیلی زود آغاز می‌شود تا کودک زودتر با این فضا آشنا شود.

آموزشگاه بازیگری پانیذ آموزشگاهی معتبر است که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کلاس‌های مختلف هنری برای کودکان و نوجوانان برگزار می‌کند. ازجمله این کلاس‌ها می‌توان به کلاس‌های مبانی حرکت، تحلیل و بررسی فیلم، بازیگری، نمایش خلاق، فن بین، بداهه‌پردازی، تربیت حس، بازیگری مقابل دوربین، شاهنامه‌خوانی، زبان بدن و… اشاره کرد.

این آموزشگاه با برگزاری تئاترهای کودکان و نوجوانان با حضور اساتید و کارشناسان سینما توانایی و استعداد هنرجویان را به جامعه هنری معرفی می‌کند.

پانیذ یک آموزشگاه حرفه‌ای است که محیطی خلاق و جذاب را برای آموزش فرزندان شما تدارک دیده است. این آموزشگاه تاکنون ستارگان زیادی را وارد دنیای سینما و تلویزیون کرده است. آموزشگاه پانیذ با شعار سلامت روانی کودکان و نوجوانان و افزایش قدرت ارتباط مؤثر در ایشان برنامه‌های خود را تنظیم می‌کند. اگر اعتمادبه‌نفس و سلامت روان کودک شما برایتان اهمیت دارد، پانیذ می‌تواند گزینه مناسب شما باشد.

آموزشگاه پانیذ با برگزاری کلاس‌های آموزش شاهنامه‌خوانی کودک، می‌تواند به شما و کودک دلبندتان کمک کند. برای اطلاع از کلاس‌های شاهنامه‌خوانی پانیذ هم‌اکنون با ما تماس بگیرید.