آموزش بداهه‌پردازی کودک در تجریش

یکی از اجزای نمایش خلاق بداهه‌پردازی است. حرکات ریتمیک، پانتومیم و شخصیت‌سازی سه جز دیگر نمایش خلاق هستند. با توجه به اهمیت آموزش بداهه‌پردازی برای کودکان، در این مقاله قصد داریم به موضوع آموزش بداهه‌پردازی کودک در تجریش بپردازیم.

بداهه‌پردازی چیست؟

بداهه‌پردازی به گفتار یا حرکتی در نمایش صحنه‌ای گفته می‌شود به‌جای کلام یا حرکات محفوظ استفاده می‌شود. با توجه به مشکل بودن حفظ دیالوگ یا نوع حرکت توسط کودکان، آموزش بداهه‌پردازی برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد.

بداهه‌پردازی در نوشتار

بداهه‌پردازی گاهی از یک ذهن یک نویسنده متولد می‌شود. مثلاً نویسنده‌ای با این صحبت که خودکشی نقش اول کتابش، او را متعجب ساخته، نوعی بداهه نویسی را اعتراف می‌کند. نویسنده‌ای که از صفحه بعدی و ماجراهای آتی بی‌اطلاع است مشغول بداهه‌پردازی است.

بداهه‌پردازی در گفتار

گاهی بداهه‌پردازی‌های در تئاتر ممکن است بدین ترتیب باشد که یک جمله، دیالوگ و…فرد یا عده‌ای را به سمت خلق نمایشی بداهه بکشاند. چه‌بسا در زندگی حقیقی هم بسیاری از ما سرشار از بداهه گویی و عمل‌های بداهه باشیم. اما بداهه باید هدفی را دنبال کند. هدف آن ممکن است رضایت مخاطب، خلق بهترین گفتار و حرکت و… باشد.

بداهه‌پردازی در کمدی

در نمایش‌های کمدی بداهه زیاد به چشم می‌خورد. در نمایش کمدی، کمدین برحسب نوع عکس‌العمل تماشاگر می‌تواند سیستم اجرایش را تغییر دهد. اگر تماشاگر عکس‌العمل مثبتی به سبک خاصی نشان دهد همان را دنبال کند یا برعکس.

بداهه‌پردازی در اجرا

نوع دیگری از بداهه‌پردازی، بداهه در اعمال و رفتار و ژست‌های بازیگر است. این سبک از بداهه‌پردازی برای خود بازیگر در صحنه هم بسیار جذاب است. بازیگری اذعان می‌داشت هنگام اجرای حرکتی موزون و سرشار از غم، ناگهان صحنه‌ای غم‌انگیز برایش زنده شد. در اجرای زنده روی صحنه دستانش را باز کرد و به‌آرامی به شکل ضربدر پایین آورد. این حرکت تحسین زیاد کارگردان و تماشاچیان را به دنبال داشت. هرچند در متن نمایشنامه چنین حرکتی ذکر نشده بود.

بداهه‌پردازی با حذف دیالوگ

گاهی بازیگر ترجیح می‌دهد به‌جای دیالوگ حرکتی انجام دهد که از صد سخن گویاتر باشد. گاهی بازیگران تئاتر، شروع به اجرای بداهه می‌کنند. اجراهایی که اگر کسی نظاره‌گر باشد گمان می‌کند حفظ کردن دیالوگ‌ها و تمرین این‌چنین اجرایی چه مدت مدیدی زمان برده. اما این تنها تمرینی برای اجرای بداهه بوده است.

بداهه‌پردازی برای کودکان

بداهه پردازی کودک

بداهه پردازی کودک

کودک برای بداهه‌پردازی در یک نقش نیاز دارد کاملاً تمام زوایای شخصیتی آن نقش را بشناسد. در آموزش بداهه‌پردازی مربی به کودک کمک می‌کند تا چگونگی حرکت و گفتاری که ممکن است شخصیت نمایش از خود بروز دهد را اجرا کند. کودک باید خودش را جای شخصیت نمایشی بگذارد. فکر کند که شخصیت در این موقعیت چه می‌گوید و چگونه رفتار می‌کند.

کلاس‌های آموزش بداهه‌پردازی

مانند کلاس بازیگری کلاس‌های بداهه‌پردازی و آموزش بداهه‌پردازی اهمیت زیادی دارد. این مهارت برای بازیگری مهارتی باارزش محسوب می‌شود. هر بازیگری نیاز دارد که این مهارت را به‌خوبی فراگیرد.آموزش صحیح بداهه می‌تواند کمک کند که بازیگر پیشرفت بسیار چشمگیری داشته باشد.آموزش بداهه به بازیگر امکان می‌دهد تا اعتماد به نفسش در صحنه بیشتر شود.برای فراگیری بداهه نیاز است تا در کلاس‌های بداهه پردازی شرکت کرد و آموزش دید.

آموزش بداهه‌پردازی کودک

آموزش بداهه‌پردازی در کودکان نیز اهمیت زیادی دارد. برای آموزش بداهه‌پردازی کودک، مربی باید با دقت و ظرافت تمام این کار را انجام دهد. مربی باید به کودک کمک کند تا شخصیت را به‌خوبی بشناسد و نقشش را واکاوی کند.مربی در کنار کودک بداهه‌های صحیح و غلط را به او می‌آموزد.

پانیذ، یک آموزشگاه بازیگری حرفه‌ای و همچنین یک محیط خارق‌العاده و جذاب برای کودکان و نوجوانانی است که قصد دارند حرفه‌ی بازیگری را به‌صورت تخصصی بیاموزند و در عرصه‌های هنریِ کشور و جهان خوش بدرخشند. در پانیذ، کودکان می‌آموزند که چگونه از راه کلام، حالات صورت و بازی، عمیق‌ترین احساسات خود را بروز دهند و ناب‌ترین مفاهیم را منتقل سازند.

آموزشگاه پانیذ با برگزاری کلاس های مختلفی از قبیل شاهنامه خوانی، بازیگری، بازیگری آنلاین، ترتبیت حس و بداهه پردازی، شاهنامه‌خوانی و…آماده تربیت هنرجویان عزیز شما است.هم اکنون برای اطلاع از کلاس‌های بداهه‌پردازی کودک در تجریش با ما تماس بگیرید.