انتخاب بازیگر کودک و نوجوان برای پروژه‌های سینمایی و یا تئاتری امری بسیار پیچیده و زمانبر است. از جهتی بررسی ظرفیت‌های این گروه سنی می‌تواند بسیار دشوار باشد و از طرف دیگر در صورت یافتن کودک یا نوجوانی مستعد باز هم نمی‌توان از اخلاق حرفه‌ای او مطمئن بود. منظور ما از اخلاق حرفه‌ای رعایت مقررات و ضوابط تولید اثر هنری است. برای انتخاب بازیگر کودک و نوجوان باید به نکات زیادی توجه کرد. اما پیش از همه باید دید که آیا جثه، لحن و میمیک صورت بازیگر با شرایط مشخص شده کاراکتر در فیلمنامه همخوان است یا نه. اگر از این موضوع گذر کنیم انتخاب بازیگر در این گروه سنی به عوامل متنوعی بستگی دارد. در ادامه به بخشی از این عوامل اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انتخاب بازیگر کودک و نوجوان

هنر نمایشی مانند صنایع نیست که بگوییم افراد باید سال‌های ابتدایی و گاهی میانی عمر خود را مشغول به کسب تجربه یا علم آموزی باشند که به آن حوزه صنعتی وارد شوند. بسیار دیده شده است آثاری که نیاز به بازیگری نوزاد داشته است! حتماً شما نیز به آثاری برخورده‌اید که در آن افرادی کم سن به ایفای نقش پرداخته‌اند. همین موضوع اثبات می‌کند که هنرهای نمایشی در همه رنج سنی نیاز به بازیگرانی هنرمند دارند. نباید فراموش کرد بازیگرانی که در سنین کم وارد حوزه بازیگری می‌شوند اغلب از کسانی که در بزرگسالی قصد ورود به عرصه بازیگری را دارند موفق‌ترند. حال می‌خواهیم به ارزش‌گذاری‌هایی که در انتخاب بازیگر کودک و نوجوان استفاده می‌شوند بپردازم.

بازیگری کودک

بازیگری کودک

استعداد ذاتی

آیا کسی ذاتاً از فرد دیگری با استعدادتر است؟ پرسش به این سوال نیازمند مطالعات گسترده در حوزه روانشناسی است اما آن‌چه که مشخص است این است که برخی به دلیل محیط زندگی خود از برخی دیگر برای هنرآموزی مستعدترند. باید توجه کرد که در مدت زمان کوتاه انتخاب بازیگر کودک و نوجوان این موضوع مشخص نمی‌شود. شاید شما استعداد زیادی داشته باشید اما بعید است که در زمان محدود تست، مصاحبه‌کننده متوجه استعداد ذاتی‌تان شود. از این رو استعداد ذاتی در خصوص انتخاب بازیگران کودک یا نوجوان تاثیر مستقیمی ندارد.

بدن و بیان

دو مهارت اصلی که به طور حتم در تست انتخاب بازیگر کودک و نوجوان بررسی می‌شوند مهارت بدن و بیانند. منظور از بدن توانایی کنترل عضلات و ایجاد احساسات مختلف توسط آن است. بیان نیز به ادای لحن‌های مختلف با احساسات متفاوت اشاره دارد. این دو مهارت بسیار مهم بوده و بیشترین امتیاز تست شما را تشکیل خواهند داد

 

پایبندی به قوانین

نکته بسیار مهم دیگر در انتخاب بازیگر کودک و نوجوان پای‌بندی آن‌ها به قوانین و ضوابط تولید است. در این مرحله این نکات بررسی می‌شوند که آیا فرد می تواند شرایط سخت تولید را تحمل کند یا این که در سکوت‌ها ساکت می‌ماند و بسیاری مسائل دیگر.

آموزشگاه پانیذ

آموزشگاه پانیذ واقع شده در شرق تهران آماده است تا کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به بازیگری را پرورش داده هنرمند کند. از ویژگی‌های مثبت این آموزش می‌توان به اساتید مجرب و به روز، امکانات مناسب و همین‌طور کادری کارآموخته اشاره کرد. از دیگر ویژگی‌هایی که این آموزشگاه را نسبت به باقی آموزشگاه‌های کشور متمایز می‌کند این است که آموزشگاه پانیذ پس از هنر آموزی هنرجویان، دست به انتخاب بازیگر کودک و نوجوان می‌زند تا مستعدترین ها را به پروژه‌های مهم سینمایی، تلویزیونی و یا تئاتری معرفی کند. حضور در این آموزشگاه می‌تواند مسیر بازیگر شدن شما را هموارتر کند.

جمع‌بندی

انتخاب بازیگر کودک و نوجوان بسیار زمان‌بر و مشکل است؛ با این حال در این مقاله به معرفی نکاتی که در این تست ارزشیابی می‌شوند پرداختیم. در ادامه نیز ضمن معرفی آموزشگاه پانیذ بیان کردیم که این آموزشگاه هنرجویان مستعد را به پروژه های مهم سینمایی، تلویزیونی و تئاتری معرفی می‌کند. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.