آل پاچینو با نام کامل آلفردو جیمز پاچینو، بازیگر، کارگردان، تهیه کننده و فیلم نامه نویس هفتاد و هشت ساله ی آمریکایی است. او در زمینه ی بازیگری تئاتر و سینما یک غول بزرگ محسوب می شود. پاچینو در روز بیست و پنجم آوریل 1940 در حوالی منهتن به دنیا آمد.

پدر و مادر ستاره ی آینده ی هالیوود، مهاجرانی از ایتالا بودند. مادرش رز پاچینو و پدرش سالواتور پاچینو نام دارند. زمانی که آل پاچینو دو ساله شد، والدین او از هم جدا شدند. آل پاچینو، به همراه مادرش رفت تا با والدین مادرش در یک خانه زندگی کنند. این فوق ستاره ی هالیوود دوران کودکی اش را در یک منطقه ی جرم خیز پر از مجرم سپری کرد.

در واقع او کودکی پرخطری داشت،

از نه سالگی شروع کرد سیگار کشیدن و در دوازده سالگی به راحتی الکل می نوشید. او اغلب آغازگر دعواها و جرو بحث های خیابانی محسوب می شد. این گونه رفتارها، حتما آثاری را روی تحصیلات آل پاچینو برجای می گذاشتند. مثلا در دبیرستان نمی توانست امتحان هایش را پاس کند. در نهایت در هفده سالگی، آل پاچینو از مدرسه اخراج شد.

آل پاچینو

آل پاچینو

همه ی این اتفاقات باعث شد

روابط او با مادرش شکرآب شود و آل پاچینو مجبور شد خانه را ترک کند. آل پاچینو، مشغول به کار شد: نظافت چی، گارسون، پستچی. همزمان در یک تئاتر بدون منفعت و آماتور مشغول به بازی شد. در همان جا بود که با چارلی لاتون آشنا شد، کسی که دوره های آموزش بازیگری برگزار می کرد. در سال 1966 آل پاچینو در یک استودیو حرفه ای بازیگری ثبت نام کرد و پس از دوره دیدن در همین موسسه بود که آل پاچینوی جوان توانست کارهای جدی خود را در زمینه ی بازیگری آغاز کند.

آل پاچینو، تا کنون هشت بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است و یک بار هم برنده ی این جایزه بوده است. همچنین هفده بار نامزد دریافت جایزه ی گولدن گلوب بوده و چهار بار برنده شده است. شاید شرایط سخت دوران کودکی بود که این گونه سبب شکوفایی هنری این بازیگر شد. از آثار مهم او در سینما به عنوان بازیگر:  پدرخوانده (1973)، سرپیکو (1974)، پدرخوانده 2 (1975)، بعدازظهر سگی (1976)، و عدالت برای همه (1980)، دیک تریسی (1991)، گلنگری گلن راس (1993)، عطر یک زن (1993)، فرشتگانی در آمریکا (2004)، تو جک را نمی شناسی (2011)، فیل اسپکتور (2014) و دنی کالینز (2016).