سر آلفرد جوزف هیچکاک از کارگردانان خاص هالیوود است که او را برای آفرینش تعلیق های شگفت انگیز ستایش می کنند. منتقدان، آلفرد هیچکاک را یکی از تاثیرگذارترین کارگردان های تاریخ سینما می دانند. هیچکاک در روز سیزدهم آگوست 1899در لندن انگلیس به دنیا آمد. او کوچکترین فرزند از سه فرزند ویلیام هیچکاک و اما جین هیچکاک بود.

هم پدر و هم مادر آلفرد هیچکاک از تبار ترکیبی انگلیسی و ایرلندی بودند. هیچکاک با سختگیری تمام به عنوان یک کاتولیت بزرگ شد. نحوه ی پرورش و تعلیم و تربیت او بسیار معمولی بود. دور و بر سال 1915 بود که علاقه به سینما در هیچکاک جوان شکل گرفت. در آن دوران بود که او به شدت ژورنال های وارداتی از آمریکا را مطالعه می کرد و مدام به سینما می رفت. حوالی سال 1920 بود که آلفرد هیچکاک به صنعت سینما پیوست.

شاید شما جذاب ترین آثار او را دیده باشید. فیلم هایی مانند روانی، پرندگان، مارنی، طناب و سرگیجه. مارنی به سال 1961 ساخته شده است و یک اثر روان شناختی محسوب می شود. پرندگان اثری در ژانر وحشت است که به سال 1963 و بر اساس رمانی به همین نام اثر دافنه دوموریه ساخته شده است. پیرنگ کلی داستان این اثر، در حملات ناگهانی و خشونت بار پرندگان به مردم ناحیه ای از کالیفرنیا خلاصه می شود. حملاتی که هیچ توضیح منطقی برای آن ها وجود ندارد.

آلفرد هیچکاک

آلفرد هیچکاک

روانی محصول 1960

و یک اثر دلهره آور روان شناختی است. مارنی به سال 1964 ساخته شده است. طناب در سال 1948 در ژانر جنایی و روان شناختی ساخته شده و بازیگرانی چون جان دال و جیمز استوارت در آن به ایفای نقش پرداخته اند. آلفرد هیچکاک علاقه ی خاصی به رنگ و مدل موی بازیگران زن داشت و نماهای خاصی از آن ها را فیلمبرداری می کرد!

از معروف ترین بازیگران زنی که در آثار او ظاهر شدند می توان به تیپی هردن، ژانت لی، ورا مایلز، کیم نوواک، گریس کلی، اینگرید برگمن و مادلین کارول اشاره کرد.

آلفرد هیچکاک همواره به طور رسمی لباس می پوشید و حتی سر فیلمبرداری نیز همیشه کت و شلوار تنش بود. او قدی معادل صد و هفتاد سانتی متر داشت. او هنگام صحبت کردن، بسیار آهسته و با طمانینه عمل می کرد. آلفرد هیچکاک گفته است که او زمانی که کودک بود باید هر روز کنار تخت مادرش می ایستاد و توضیح می داد که در طول روز چه کارهایی کرده است! آلفرد هیچکاک در سال 1980 از دنیا رفت.