سرشا رونن بازیگر جوان آمریکایی-ایرلندی است که به احتمال زیاد با چهره و برخی از آثار او آشنایی دارید. سرشا متولد 12 آوریل 1994 نیویورک سیتی است و اکنون 24 سال دارد. مادرش مانیکا رونن و پدرش پل رونن بازیگر است. زمانی که سرشا رونن سه ساله بود، به همراه خانواده به ایرلند مهاجرت کرد.

اولین حضور این بازیگر خوش ذوق و بااستعداد در تلویزیون، در سال 2003 و زمانی که او تنها نه سال داشت، اتفاق افتاد. او در آن سال در اپیزودهایی چند از سریال کلینیک بازی کرد. اما اولین حضور سرشا رونن در سینما، چهار سال بعد از آن در سال 2007 و در سینمایی “هرگز نمی توانم زنت باشم” رخ داد. پس از بازی در سینمایی “تاوان” به سال 2007 و به کارگردانی جو رایت، سرشا که نوجوانی سیزده ساله بود توانست به شهرت بین المللی دست پیدا کند. این فیلم هم از لحاظ جلب نظر منتقدین و هم در زمینه میزان فروش گیشه بسیار موفق عمل کرد. در ادامه ی این موفقیت ها و در سال 2008 سرشا رونن نامزد دریافت جایزه ی اسکار برای بازی در فیلم تاوان شد.

سرشا رونن

این بازیگر کوشا به کسب موفقیت و شهرت بیش تر ادامه داد. در بازه ی زمانی سالهای 2008 تا 2011، او در یک سری از فیلم های موفق خوش درخشید که از آن میان می توان به شهر امبر (2008) اشاره کرد. سرشا رونن برای شهر امبر نامزد دریافت جایزه ایرلندی فیلم و تلویزیون شد. فیلم موفق بعدی، استخوان های دوست داشتنی به سال 2009 بود که بر اساس رمانی به همین نام اثر آلیس سبولد ساخته شد. سرشا برای این فیلم نامزد دریافت جایزه ی BAFTA شد.

در سال 2010

او در فیلم راه بازگشت به ایفای نقش پرداخت که برای نقش مکمل زن برنده ی جایزه ایرلندی فیلم و تلویزیون شد. در سال 2016 به دلیل بازی در فیلم بروکلین(2015) برای دومین بار نامزد دریافت جایزه ی اسکار شد. به این ترتیب او به دومین بازیگر جوانی تبدیل شد که پیش از 21 سالگی دو بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود. آنجلا لنزبری پیش از او قرار دارد.

امسال یعنی در 2018،

سرشا رونن برای بازی در فیلم لِیدی برد (2017) برای سومین بار نامزد دریافت جایزه ی اسکار شد. باز هم او رتبه ی دوم در میان بازیگران جوانی را به دست آورد که تا پیش از 24 سالگی سه بار نامزد دریافت جایزه ی اسکار شده اند. پیش از او جنیفر لارنس رتبه ی اول را دارد.

سرشا رونن در لندن و شهری در ایرلند زندگی می کند و تک فرزند است. او را برای چشمان آبی روشن اش تحسین می کنند. سرشا یعنی آزادی.